Pozycja do karmienia butelką

Kiedy karmisz piersią, ułożenie dziecka przy Tobie przychodzi naturalnie i jego pozycja jest dosyć intuicyjna. Schody pojawiają się, gdy musisz nakarmić maluszka z butelki. Na pierwszy rzut oka wydaje się to być równie łatwe jak karmienie piersią, ale w rzeczywistości może stanowić nie lada wyzwanie. Przybranie prawidłowej pozycji do karmienia butelką wpływa na komfort malucha, a co za tym idzie również na to, jak chętnie i długo on je. Nieprawidłowo karmione niemowlę może być marudne i zniecierpliwione, często ulewać lub cierpieć na kolki z powodu łykania powietrza.

W jakiej pozycji karmić noworodka butelką?

Przede wszystkim zawsze karm maluszka trzymając go na rękach. Nie podawaj butelki, gdy leży w łóżeczku. Chodzi przede wszystkim o bezpieczeństwo, szybciej zareagujesz na zachłyśnięcie się dziecka, gdy trzymasz je w ramionach. Ponadto podczas karmienia malec będzie czuł, że jest blisko ciebie. Podczas tych wspólnych chwil umacnia się silna więź między Wami.

Najwygodniejsza dla niemowlęcia pozycja do karmienia butelką zakłada, że trzymasz główkę dziecka opartą na swoim ramieniu. Powinna ona być wyżej niż jego tułów. Dopilnuj także, by dziecko nie odchylało główki do tyłu ani nie przekrzywiało jej zbytnio.

Podczas karmienia butelką przekładaj dziecko raz na jedną rękę, raz na drugą. Stałe karmienie na jednym boku może spowodować, że silniej rozwiną się mięśnie tej połowy ciała, na której zazwyczaj leży, ponieważ to one będą stale pracować przy zachowaniu stabilizacji.

via GIPHY

Jak karmić butelką?

Zadbaj o to, by chwile przeznaczone na posiłek były spokojne i tylko dla Was. Wyłącz telewizor, wycisz telefon. Pamiętaj, że maluch silnie odbiera Twoje emocje, dlatego jeśli podczas karmienia będziesz zirytowana potupywać stopą w podłogę czy wykłócać się z partnerem, to dziecku szybko udzieli się nerwowa atmosfera.

Po zakończonym karmieniu zadbaj o to, by dziecku się odbiło. Podczas ssania pokarmu przez smoczek wraz z jedzeniem do żołądka dziecka przedostaje się dużo powietrza. Znajduje się ono w mleku, maluch zasysa je ze smoczka oraz przez szczelinki pomiędzy smoczkiem a jego ustami. Nagromadzone gazy mogą powodować bolesne kolki, jak również grożą również cofnięciem się treści pokarmowej, przez co dziecko może się zakrztusić.

Karmienie butelką starszego dziecka

Gdy niemowlę nieco podrośnie z pewnością szybko zacznie sam wyciągać łapki po butelkę. Pozwól mu na to, bo to świetna okazja na ćwiczenie koordynacji ruchów oraz uchwytu. Początkującemu maluchowi podtrzymuj butelkę, starszy może jeść już samodzielnie. Bądź jednak cały czas w pobliżu, by kontrolować sytuację.

Porównaj ceny zestawów do karmienia butelką >>>>

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo