Przedstawienie postaci. Jak napisać opis bohatera krok po kroku? Sprawdzone wskazówki

Stworzenie kompletnej i szczegółowej charakterystyki ze wszystkimi elementami to cenna umiejętność, którą uczniowie zdobywają już na początku edukacji w szkole podstawowej. Główną część stanowi zazwyczaj opis osiągnięć i charakteru danego bohatera, ale w charakterystyce powinno się znaleźć także kilka zdań o wyglądzie. Jak napisać charakterystykę? Jak powinni wyglądać wzorcowe przedstawienie postaci? Sprawdź przykładowy opis postaci.

Przedstawienie postaci. Jak napisać krótki opis postaci?

Charakterystyka osoby lub postaci literackiej ma przede wszystkim zaprezentować wszystkie jej najważniejsze cechy charakteru, a także szczegóły dotyczące wyglądu i najciekawszych dokonań życiowych. Uczniowie często muszą przygotowywać takie opisy jako element omawiania lektur. Dzięki temu nie tylko uczą się budować ciekawe i kompleksowe opisy, ale przy okazji powtarzają także najważniejsze fragmenty omawianego utworu.

Na początek warto przygotować sobie plan charakterystyki postaci, który ułatwi nam ułożenie poprawnej wypowiedzi. Jak powinna wyglądać wzorcowa budowa charakterystyki?

  1. Wstęp – tutaj powinny znaleźć się podstawowe dane o postaci, czyli imię, nazwisko, ewentualny pseudonim, wiek, miejsce zamieszkania i informacje o bliskich i przyjaciołach. Jeśli w książce są takie informacje, można dopisać także, skąd pochodzi, jakiego jest wyznania itp.
  2. Rozwinięcie – aby zachować porządek w charakterystyce, najlepiej zacząć ją od omówienia wyglądu bohatera.
    • Należy więc opisać wzrost, kolor włosów i oczu, postawę, a także ewentualne cechy charakterystyczne takie jak długi nos, długą szyję, znamiona, pieprzyki czy blizny.
    • Warto dodać także informacje o stylu ubierania oraz cechach charakterystycznych, np. nietypowym chodzie czy głosie.
    • Następnie należy przejść do zasadniczej części charakterystyki, czyli do opisu charakteru, zainteresowań i najważniejszych dokonań bohatera, można wspomnieć także o ewentualnych planach i marzeniach na przyszłość. Do opisu przyda się dokładna znajomość lektury, ponieważ konkretne wymienione cechy należy poprzeć przykładem z lektury, np. Balladyna była okrutną kobietą, ponieważ bez zawahania dokonuje morderstwa własnej siostry, a potem jeszcze bardziej pogrąża się w kolejne zbrodnie.
  3. Zakończenie – w końcówce wypracowania jest miejsce na osobiste wnioski i opinie piszącego. Można zatem napisać, czy utożsamiamy się z daną postacią, czy wydaje nam się ona pozytywna, czy wręcz przeciwnie, czy chcielibyśmy się z nią zaprzyjaźnić, czy raczej trzymać od niej z daleka.

Zobacz: Jak napisać rozprawkę? Poznaj najważniejsze zasady pisania rozprawki. Kluczowy jest schemat

Charakterystyka postaci literackiej. Jak zacząć opis postaci?

Opis bohatera powinien zacząć się od podania podstawowych informacji, czyli danych tej postaci oraz z jakiej lektury pochodzi. Przykładowa charakterystyka mogłaby zaczynać się w ten sposób:

Balladyna to główna i jednocześnie tytułowa bohaterka dramatu Juliusza Słowackiego. Mieszka wraz z matką i siostrą Aliną w wiejskiej chacie, znajdującej się w pobliżu jeziora Gopło. Jej rodzina wywodzi się z prostego ludu, ale bohaterka nie jest specjalnie przywiązana do kultury i tradycji, w której dorastała. Marzy o tym, aby wyrwać się z wiejskiej rzeczywistości i na skutek niesamowitych i przerażających zdarzeń, to pragnienie się spełnia, ale niesie za sobą straszne konsekwencje. Charakterystyka postaci przykład

Sprawdź: Epoki literackie po kolei. Wszystko, co trzeba wiedzieć, w pigułce!

Jak napisać opis wyglądu postaci?

Aby poprawnie opisać fizyczne cechy postaci, należy dokładnie zapoznać się z elementami charakterystyki, które w utworze przedstawił sam autor. Zazwyczaj można je spotkać na samym początku powieści czy dramatu.

Przykładowa charakterystyka postaci i jej wyglądu na podstawie “Balladyny”:

Balladyna jest bardzo ładną, zgrabną dziewczyną o bladej cerze i charakterystycznych długich, kruczoczarnych włosach, których barwa dobrze koresponduje z jej ciemną duszą. Wyróżniają ją również głębokie, ciemne oczy o przenikliwym spojrzeniu. Od momentu zamordowania siostry na jej czole widnieje krwawe znamię będące symbolem tej strasznej zbrodni.

Zobacz: Jak napisać email? Matura angielski – jak poradzić sobie z częścią pisemną?

[frame id=”655de0e3392b1e5eb809826e”]

Czytelnicy pytają o przedstawienie postaci i elementy charakterystyki

Jak się pisze charakterystykę?

Najlepiej stworzyć sobie najpierw schemat charakterystyki z podziałem na elementy wyglądu, charakteru, ubioru oraz dokonań danej postaci.

Jak napisać zakończenie charakterystyki?

W zakończeniu najlepiej zawrzeć osobistą opinię na temat danego bohatera oraz jego dokonań.

Jak napisać opis osoby?

Najlepiej zacząć od podstawowych informacji, następnie warto przejść do opisu wyglądu, charakterystycznych cech ubioru czy chodu, a na koniec przystąpić do najważniejszego, czyli do opisu charakteru i dokonań.

Atrakcje weselne

Prezenty dla gości weselnych

Coraz częściej Państwo Młodzi chcąc podziękować swoim gościom za przybycie na wesele i za dobrą zabawę ofiarowują im małe upominki. Jakie upominki dla gości weselnych? Prezentami dla gości zwykle są...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo