Delikatne skurcze macicy we wczesnej ciąży oraz coraz mocniejsze pojawiające się w ostatnich tygodniach przed porodem bywają powodem do obaw. Czy przyszła mama powinna się nimi martwić?
Skurcze macicy w ciąży
Nowa sytuacja jaką jest ciąża, szczególnie pierwsza, dostarcza mnóstwa wrażeń, odczuć, a także symptomów. Zmiany, jakie zachodzą w kobiecie w ciągu 9 miesięcy, dotyczą nie tylko jej ciała, ale także sfery emocjonalnej. Gospodarka hormonalna, która w tym wyjątkowym czasie przechodzi istną rewolucję, wywołuje szereg nowych dotąd nieznanych emocji. Kiedy dochodzą do tego symptomy zachodzących w ciele zmian, kobieta może czuć się nieco zagubiona, niespokojna i przestraszona. Przyszłe mamy są szczególnie wyczulone na nietypowe objawy, takie jak skurcze macicy w ciąży, różnego rodzaju bóle oraz dolegliwości, które nigdy wcześniej się nie pojawiały. Ważne, aby ciężarna była świadoma swojego ciała, potrafiła zaobserwować niepokojące objawy i w razie potrzeby szybko reagowała, gdyż od tego może zależeć zdrowie a czasami nawet życie jej oraz nienarodzonego dziecka.
Skurcze macicy na początku ciąży — na co zwrócić uwagę?
Skurcze macicy w ciąży przede wszystkim związane są z jej rozciąganiem i wzrostem, w miarę wzrostu płodu. Ponadto, dolegliwości skurczowe pojawiają się w skutek przygotowywania się macicy do porodu, a kobieta może odczuwać to po około 20 tygodniu ciąży. Co jednak kiedy silne skurcze pojawiają się na początku ciąży? W pierwszym trymestrze ciąży wszelkie niecodzienne dolegliwości budzą czujność i niepokój u ciężarnych. W większości przypadków okazuje się to być fizjologią, jednak są sytuacje, które wymagają niezwłocznej konsultacji lekarskiej. Gdy ciężarna odczuwa silne, regularne skurcze macicy we wczesnej ciąży, a do tego dochodzi ból krzyżowy i krwawienie z dróg rodnych, powinna jak najszybciej udać się do szpitala. Niektóre skurcze macicy na początku ciąży mogą być oznaką odklejającego się łożyska, a w najgorszym wypadku mogą świadczyć nawet o poronieniu. W takiej sytuacji ważny jest czas i szybka pomoc lekarska.
Skurcze macicy w II trymestrze ciąży
Fizjologiczne skurcze macicy, które mają za zadanie przygotowywać ją do porodu, pojawiają się z reguły po 20 tygodniu ciąży. W tym czasie włókna mięśniowe macicy zaczynają się delikatnie rozciągać, przygotowując się powoli o akcji porodowej. Pierwsze ze skurczów, jakie może odczuwać przyszła mama to skurcze Alvareza. Związane są one z napinaniem się włókien mięśniowych macicy, co kobieta odczuwa jako twardnienie brzucha. Na tym etapie ciąży skurcze nie są jeszcze bardzo bolesne i nie utrudniają funkcjonowania, jednak mogą wywoływać pewien dyskomfort. Skurcze Alvareza przyszła mama odczuwa nieregularnie, najczęściej nasilają się po gwałtownym ruchu lub wieczorem, po intensywnym dniu. Ich natężenie się nie zmienia, a częstotliwość nie wzrasta. Zmiana pozycji zwykle daje ulgę.
Skurcze przepowiadające: jak rozpoznać, czy aby nie zaczyna się poród?
Innym rodzajem skurczów, które pojawiają się po 20 tygodniu ciąży, są skurcze Braxtona-Hicksa, czyli tak zwane skurcze przepowiadające. Są to skurcze przygotowujące macicę do prawdziwych skurczy porodowych. Mięsień macicy gwałtownie się napina, a kobieta odczuwa to jako charakterystyczne „stawianie się” brzucha. Objawy skurczów przepowiadających to:
- ból krzyża
- ból zbliżony do menstruacyjnego
- ból promieniujący od dna macicy przesuwający się ku dołowi
- częstotliwość co kilkanaście minut
- czas trwania około 15-30 sekund
Skurcze Braxtona-Hicksa w przeciwieństwie do skurczy Alvareza wraz z rozwojem ciąży nasilają się, ich częstotliwość oraz natężenie się zwiększa. Pod koniec ciąży mogą być naprawdę bolesne. W trzecim trymestrze ciąży najczęściej po 38 tygodniu ciąży wykonywany jest zapis KTG skurcze macicy, które się na nim rejestrują, pomagają określić czy już blisko do rozwiązania.
Skurcze macicy przed i w trakcie porodu
Skurcze macicy są niezbędne do prawidłowego przebiegu porodu i to one umożliwiają kobiecie poród siłami natury. Macica, która kurczy się regularnie, przeprowadza dziecko przez kanał rodny. To właśnie dzięki skurczom macicy dziecko może przyjść na świat drogami natury. Jak zatem odróżnić skurcze przepowiadające od skurczów porodowych? Przede wszystkim pierwsze z nich nie są regularne, nie nasilają się i nie zwiększają swojej częstotliwości w ciągu kilku godzin, co w przypadku skurczów porodowych jest nieuniknione. Ponadto, skurczom porodowym towarzyszą najczęściej inne objawy, takie jak ból krzyża, ból pleców, uczucie rozpierania czy biegunka. Kiedy wraz z regularnymi bolesnymi skurczami pojawiają się wymienione objawy, to znak, że niezwłocznie należy jechać do szpitala, ponieważ prawdopodobnie rozpoczęła się akcja porodowa.
Skurcze macicy w trakcie porodu
Czy skurcze macicy szkodzą dziecku? W trakcie porodu są one niezbędne do jego prawidłowego przebiegu i tylko w niektórych przypadkach mogą stanowić zagrożenie dla dziecka. Czasami akcja porodowa nie przebiega prawidłowo, skurcze, zamiast nasilać się, słabną, nie ma pełnego rozwarcia, lub tętno płodu zanika. W sytuacji, kiedy życie dziecka zaczyna być zagrożone na przykład z powodu niedotlenienia, skurcze macicy mogą tylko pogorszyć sprawę, utrudniając przepływ tlenu przez łożysko. W takich przypadkach lekarz odbierający poród musi podjąć szybką decyzję o przeprowadzeniu cesarskiego cięcia, w celu zabezpieczenia życia i zdrowia matki oraz dziecka.
[Zdjęcie główne: elements.envato.com]