Świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2023 będzie wyższe. Niektórzy mogą liczyć na prawie 2000 zł dodatku!

Wypłaty specjalnych świadczeń urlopowych dla pracowników szkół rozpoczynają się jeszcze w czerwcu, ale można je pobierać przez całe wakacje. Zgodnie z przepisami aby otrzymać dodatkowe pieniądze na letni wypoczynek, należy spełnić konkretne kryteria. Za sprawą przyjętej niedawno ustawy świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 zostało podniesione. Ile wynosi w tym roku? Kto może się ubiegać o dodatek?

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2023 – ile wynosi?

Zgodnie z obowiązującą ustawą nauczyciele mogą się ubiegać specjalne, dodatkowe środki na urlop w ramach ZFŚS, czyli zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W 2023 roku nauczycielowi zatrudnionemu na podstawie Karty Nauczyciela w szkole publicznej w pełnym wymiarze zajęć przysługuje świadczenie w wysokości 1662,97 zł brutto.

Dodatek trafia na konta nauczycieli już od czerwca, ale jeśli ktoś jeszcze go nie pobrał, to nic straconego. Wypłaty trwają do 31 sierpnia. Od 1 lipca decyzją rządu kwota świadczenia została nieco podwyższona. ZFŚS ustala się na podstawie wymiaru zajęć oraz okresu zatrudnienia. Po zmianach nauczyciele mogą otrzymać nawet 1 914,34 zł brutto w ramach świadczenia urlopowego, ponieważ będzie ono obliczane na podstawie średniego wynagrodzenie z 2021 roku, a nie z 2019.

Zobacz: Od 635 do 3494 zł co miesiąc! Sejm przyjął ustawę. Od kiedy wypłata nowego świadczenia?

Kto może się ubiegać o świadczenie?

Zgodnie z przepisami świadczenie urlopowe mogą otrzymać nauczyciele zatrudnieni w placówce publicznej na podstawie Karty Nauczyciela. W związku z powyższym z dodatkowe środki nie przysługują pracownikom niepedagogicznym zatrudnionym w szkole. W praktyce oznacza to, że o pieniądze nie mogą ubiegać się np. pracownicy sekretariatu czy nawet dyrektorzy, którzy jednocześnie nie są nauczycielami.

O świadczenie urlopowe dla nauczycieli w 2023 nie trzeba składać wniosków, ponieważ jest ono przyznawane automatycznie.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo