Od 635 do 3494 zł co miesiąc! Sejm przyjął ustawę. Od kiedy wypłata nowego świadczenia?

Ustawa wprowadzająca nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami została przyjęta przez Sejm. Teraz trafi na biurko prezydenta do podpisu, a następnie zostanie opublikowana w Dzienniku Ustaw. Kto i od kiedy otrzyma dodatkowe pieniądze?

Świadczenie wspierające, w odróżnieniu od innych świadczeń opiekuńczych przeznaczonych dla opiekuna osoby wymagającej opieki, będzie świadczeniem kierowanym bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnościami. Uprawnionymi do świadczenia będą osoby legitymujące się odpowiednim orzeczeniem potwierdzającym niepełnosprawność oraz decyzją ustalającą odpowiedni poziom potrzeby wsparcia.

Tak można przeczytać w uzasadnieniu projektu, który 7 lipca 2023 został przyjęty przez Sejm. Jakie kwoty i do kogo trafią?

Sprawdź: Wystarczy wniosek, aby otrzymywać miesięcznie ponad 2000 zł. ZUS przyznaje specjalne świadczenie na rok

Nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych. To prawie 3,5 tys. co miesiąc

Środki mają przysługiwać każdej osobie po 18. roku życia, która ma prawo do świadczeń społecznych, zamieszkuje na terenie Polski oraz posiada decyzję, która ustala poziom potrzeby wsparcia (jest on określony w skali punktowej od 70 do 100). Taką decyzję będzie wydawać wojewódzki zespół ds. orzekania o niepełnosprawności na wniosek osób z niepełnosprawnością.

Ile wyniesie świadczenie? Będzie to uzależnione od oceny skali potrzeby wsparcia. Wysokość wypłaty będzie się natomiast wahać od 40 do 220 procent aktualnie obowiązującej renty socjalnej. W 2023 roku jest to 1588,44 zł brutto, a więc nowy dodatek może wynosić od 635 do 3494 zł miesięcznie brutto.

Sprawdź: Dofinansowanie na deszczówkę może wynieść nawet 5 tysięcy złotych. Musisz jednak pamiętać o tych warunkach!

Od kiedy dodatek dla niepełnosprawnych? Terminy są aż trzy

Środki mają zostać wprowadzone w trzech turach. Pierwsza ruszy z 2024 rokiem i będzie dostępna dla osób niepełnosprawnych z najwyższym ustalonym poziomem potrzeb wsparcia. Od 2025 roku pieniądze trafią również do osób ze średnim poziomem potrzeb wsparcia, a od 1 stycznia 2026 r. z najniższym poziomem potrzeb wsparcia.

Sprawdź: Dodatki dla rodzin 2023. 500 plus to dopiero początek listy. O te świadczenia mogą ubiegać się rodzice

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo