Te amerykańskie imiona to hit ostatnich lat! Rada Języka Polskiego nie zostawia na nich suchej nitki

Chociaż w ostatnich latach nastąpił spory wzrost popularności tradycyjnych, polskich imion, to nie znaczy jednak, że z mody zupełnie wypadły bardziej oryginalne, zagraniczne propozycje. Wielu rodziców oczekujących na powitanie malucha szuka inspiracji na imię w rankingach popularności w różnych krajach europejskich, a nawet za oceanem. Amerykańskie imiona z roku na rok są coraz chętniej nadawane także w Polsce. Rada Języka Polskiego niezbyt pozytywnie komentuje ten trend.

Te amerykańskie imiona zyskują popularność w Polsce

Amerykańskie imiona są szczególnie fascynujące ze względu na swoją różnorodność znaczeniową. W przeciwieństwie do tradycyjnych imion, do których jesteśmy przyzwyczajeni w Polsce, w Stanach Zjednoczonych panuje zdecydowanie większa swoboda nazywania dzieci. Imionami bez problemu mogą stać się nazwy roślin, przedmiotów, regionów, a nawet pór dnia czy kierunków geograficznych. Dość wspomnieć o córeczce Beyonce, która nosi imię Blue Ivy (w tłumaczeniu “Niebieski Bluszcz”) czy o jednej z najpopularniejszych amerykańskich aktorek Dakocie Johnson, której imię to jednocześnie nazwa stanu.

W Stanach Zjednoczonych ogromną popularnością cieszą się jednak także bardziej “tradycyjne” imiona, najczęściej pochodzenia hebrajskiego, germańskiego lub celtyckiego. Tego typu propozycjami dużo częściej i chętniej inspirują się również rodzice w Polsce. W ostatnich latach zza oceanu przywędrowało do nas żeńskie imię Mia, które w 2022 roku nadano ponad 1200 dziewczynkom. Pochodzenie tego imienia nie jest jednak do końca jasne. Zdaniem niektórych specjalistów może wywodzić się z języka hebrajskiego.

Na popularności zyskuje także inne imię dobrze znane w USA – Liam. Po raz pierwszy zrobiło się o nim głośno kilka lat temu, kiedy jeden z najbardziej znanych polskich piłkarzy Wojciech Szczęsny oraz jego żona, piosenkarka Marina Szczęsna zdecydowali się nazwać tak swojego syna. Od tego czasu z każdym rokiem przybywa chłopców noszących to imię – w 2022 nazwano tak ponad 100 chłopców. Liam to niegdyś po prostu jedno ze zdrobnień imienia William, które z czasem stało się samodzielnym imieniem. Jego korzenie wywodzą się prawdopodobnie z kultury celtyckiej, a oznacza “silnego i opiekuńczego”.

Zobacz: Imię siostry Wisławy Szymborskiej niegdyś robiło furorę. Dziś odchodzi w zapomnienie, a w 2022 r. nadano je zaledwie 4 osobom

Rada Języka Polskiego odradza ten wybór

Właściwie nie ma w Polsce żadnych przepisów, które zakazywałyby nadawania dzieciom zagranicznych imion, o obcym brzmieniu. Zgodnie z ogólnie przyjętymi przepisami imię nie powinno ośmieszające, obraźliwe, wulgarne, uwłaczające i nie może występować w formie zdrobniałej. Rodzice, którzy wybiorą wyjątkowo nietypowe imię, mogą jedną natrafić na pewne problemy. Ostateczną decyzję o akceptacji imienia podejmuje bowiem kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, który może opierać się na opiniach Rady Języka Polskiego. Instytucja ta może negatywnie ocenić jakiś wybór jako niezgodny z tradycją lub normami naszego języka. Tak stało się m.in. w przypadku imienia Liam.

Forma Liam nie ma żadnej tradycji używania w polszczyźnie jako imię. O ile wiem, jest to zdrobnienie imienia William, noszone (być może jako pseudonim) przez kilku popularnych w tej chwili celebrytów, wykonawców ról w serialach zachodnich.Rada Języka Polskiego

Negatywna opinia Rady nie oznacza, że rodzice mają zakaz nadawania jakiegoś imienia. Wciąż rozstrzygnięcie należy do urzędników Urzędu Stanu Cywilnego. Warto również pamiętać, że wiele ocen RJP pochodzi sprzed kilku lat, a język jest żywy, stale ewoluuje, zmienia się, dlatego również opinie językoznawców podlegają weryfikacjom.

Sprawdź też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo