Imię siostry Wisławy Szymborskiej niegdyś robiło furorę. Dziś odchodzi w zapomnienie, a w 2022 r. nadano je zaledwie 4 osobom

Nie każdy wie, że noblistka Wisława Szymborska miała troje rodzeństwa – dwóch braci i siostrę. Każde z nich otrzymało wyjątkowe, tradycyjne imię. Wszystko ze względu na wychowywanie dzieci w miłości do historii i szacunku do przodków. Jak miała na imię siostra Szymborskiej i co ono oznacza?

Wisława Szymborska była najmłodszym z dzieci byłego wiceprezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej oraz zarządcy hrabiego Zamoyskiego, Wincenta Szymborskiego i Anny Marii z domu Rottermund. Poetka i noblistka przyszła na świat w 1923 r., jednak nie tylko ona otrzymała wyjątkowe imię. Jej starszą o 6 lat siostrę nazwano bowiem Nawoja. Choć niegdyś imię było popularne, dziś mało kto się na nie decyduje i śmiało można je uznać za najbardziej oryginalne ze wszystkich imion w rodzinie Szymborskich.

Sprawdź: 5 słowiańskich imion dla chłopców, o których mało kto pamięta. Mają wyjątkowe znaczenie

Nawoja. Niegdyś popularne imię, dziś mało kto o nim pamięta

Wisława Szymborska miała troje rodzeństwa – Kornela, Adama i Nawoję. Starsza siostra poetki urodziła się w 1917 r. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że w tamtym okresie wybór imienia dla dziecka miał ogromne znaczenie ze względu na pamięć o przodkach oraz historię. Imiona nadawane dzieciom w rodzinie Szymborskich wywodziły się więc z tradycji, a rodzina mogła nadawać je z wielkim szacunkiem i przemyśleniem.

Sprawdź: Tego imienia rodzice nie nadali już od 2021 roku! Kiedyś nosiła je co druga dziewczynka, dziś uchodzi za “babcine” i “wieśniackie”

Co oznacza imię Nawoja? W 2022 r. otrzymały je cztery dziewczynki

Nawoja jest imieniem żeńskim pochodzącym od męskiego odpowiednika Nawoj, które oznacza osobę gotową do podjęcia działania i dążącą do wytyczonych sobie celów. Jako zdrobnienie może mieć formę “Nawojka”, jednak wariant występuje również jako samodzielne imię. Pierwsze wzmianki o tym imieniu pojawiały się już w XV wieku, jednak możliwe, że posługiwano się nim już o wiele wcześniej. W dzisiejszych czasach mało kto decyduje się na nadanie dziecku imienia Nawoja, gdyż według danych ze strony “Gov.pl” w 2022 r. otrzymały je zaledwie cztery dziewczynki. Niewykluczone, że za jakiś czas trendy i moda ulegną zmianie, a Nawoja ponownie zyska na popularności.

Sprawdź: To jedno z najpopularniejszych imion w PRL-u. Dziś odchodzi do lamusa

Toasty weselne

Toasty weselne

Witam czytelników ponownie. Jak pisałam we wcześniejszych postach, wesele mojej siostry zbliża się wielkimi krokami (przyszła sobota) i wczoraj zaczęłam zastanawiać się na toastami weselnymi. Co prawda toasty najczęściej wznoszą...

Czytaj dalej →
Prezenty dla świadków

Jaki prezent zrobić świadkom na weselu?

Wesele to bardzo stresujący moment. Nie tylko młoda para ma dużo spraw na głowie, ale również i świadkowie wkładają mnóstwo swojej pracy, aby każdy element przyjęcia był jak najdokładniej dopracowany....

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general