co to jest ktg?

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)
 • Autor
  Wpisy
 • #34709

  aga1971

  Wyjasnijcie mi drogie przyszłe mamuski i juz mamuski, co to jest ktg? Często pojawia sie to sformułowanie na forum, domyslam się, kiedy sie to badanie robi, ale nie wiem, za bardzo co to tak naprawdę jest. Z góry dziękuję za wyjaśnienia i pozdrawiam. Agnieszka

  #455259

  lena25

  Re: co to jest ktg?

  Witaj!
  KTG to skrót, pełna nazwa to kardiotokograf – urządzenie do monitorowania akcji serca dziecka i skurczów macicy jednocześnie. Najczęściej badanie to wykonuje się w ostatnich tyg. ciąży oraz oczywiście w trakcie porodu. Pozwala obserwować stan dziecka oraz zachowanie macicy, częśtotliwość skurczów i ich siłę. Wykonuje się je następująco: mamusia znajduje się w pozycji leżącej i ma przystawione do brzuszka dwa czujniki – jeden monitoruje akcję serca dziecka (ten na dole brzuszka), a drugi zachowanie mięśnia macicy. Czujniki połączone są z aparatem, który zapisuje całe badanie (wydruk trochę podobny jest do zapisu ekg). Najczęściej badanie takie trwa ok 20 – 25min.
  Oczywiście nie mam mowy o jakimkolwiek bólu :-))))))

  Mam nadzieję że choć troszkę pomogłam…….
  Pozdrawiam 🙂

  Lena i Maleńka (26.01.2004)  #455260

  gosik

  Re: co to jest ktg?

  Ktg to urządzenie, które bada tętno Dzidzi i to, czy występują skurcze (jeżeli tak, to jak silne). Badanie trwa ok 20min i powstaje zapis pracy serduszka i skurczy. Można chodzić na to badanie pod koniec ciąży (gdy np słabiej czujesz ruchy i by sprawdzić czy z Dzidzią wszystko ok), co kilka dni chodzi się na ktg po terminie porodu, oraz przy porodzie by sprawdzić, czy Dzidiz nie spada tętno.

  pozdrawiam

  GOSIA i Maleńki Majowy Cud

  #455261

  aga1971

  dziekuje za wyjasnienia

  Dziękuję za wyjaśnienia. Trzymajcie się . Aga

Postów wyświetlanych: 4 - od 1 do 4 (wszystkich: 4)


Musisz się zarejestrować lub zalogować, żeby odpowiedzieć

Close