Działalność gosp., umowa o pracę, PIT i ulga na dzieci – ratunku!!!

Mam pytanie do znających się w temacie PITOWYM. Mamy taką sytuację, oboje z mężem pracujemy na umowie o pracę. Jednak w poprzednim roku mąż na kilka miesięcy założył sobie DODATKOWO firmę (w normalnej pracy dalej pracował). Firmę tę rozliczał podatkiem liniowym.
I nagle teraz go “olśniło”, że ta działalność może nam przekreślić ulgę na dzieci (bo znalazł taki zapis) oraz że NIE BĘDZIEMY mogli się rozliczyć wspólnie.

Czy któraś z Was może nam to zweryfikować???
Gdyby tak było i 2000 zł by sobie poszło na spacer to by mnie chyba krew zalała 🙁

19 odpowiedzi na pytanie: Działalność gosp., umowa o pracę, PIT i ulga na dzieci – ratunku!!!

gosia Dodane ponad rok temu,

No niestety macie po uldze 🙁
Gdyby firmę rozliczał na zasadach ogólnych, ale podatek liniowy przekreśla możliwość skorzystania z odliczenia

kotagus Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez wobysk:No niestety macie po uldze 🙁
Gdyby firmę rozliczał na zasadach ogólnych, ale podatek liniowy przekreśla możliwość skorzystania z odliczenia

Hmmm, no ale czy nie da się ulgi odliczyć jakby z tego podatku normalno-pracowego?
W koncu firma to jakby dodatkowy dochód tylko? Ktoś to rozumie?

nikeewa Dodane ponad rok temu,

wobysk masz złe informacje.

Nic nie przepada!!!! W art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zawarł podstawowy warunek, który należy spełnić aby skorzystać z ulgi podatkowej na dzieci. W przepisie tym wskazano, że z ulgi tej mogą skorzystać jedynie podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 27f ustawy, czyli rozliczający podatek według progresywnej skali podatkowej. Mąż musi sie rozliczyć sam na PIT-36L (rozliczając dochody z działalności) + PIT-37 (rozliczając dochody – umowa o pracę).Rozliczając dochody z pracy najemnej może skorzystać z ulgi na dzieci. Tą ulge odlicza się od dochodów rozliczanych wg. skali podatkowej, jesli takie osiągasz to ją odliczasz, podatek liniowy w tym nie przeszkadza. Z ulgi mogą skorzystać oboje rodzice, albo tylko jeden z nich. Ty rozliczając się na PIT-37 możesz również z tej ulgi skorzystać. Ulga ta jest ograniczona limitem określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (w zeznaniach rocznych za 2007 r. odliczyć można maksymalnie 1 145,08 zł na każde dziecko).
Podsumowując możecie podzielić się ulgą i oboje z niej skorzystać, bądź może to zrobić jedno z Was.

Pozdrawiam Ewa

kotagus Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez nikeewa:wobysk masz złe informacje.

Nic nie przepada!!!! W art. 27f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ustawodawca zawarł podstawowy warunek, który należy spełnić aby skorzystać z ulgi podatkowej na dzieci. W przepisie tym wskazano, że z ulgi tej mogą skorzystać jedynie podatnicy rozliczający się z podatku dochodowego na zasadach określonych w art. 27f ustawy, czyli rozliczający podatek według progresywnej skali podatkowej. Mąż musi sie rozliczyć sam na PIT-36L (rozliczając dochody z działalności) + PIT-37 (rozliczając dochody – umowa o pracę).Rozliczając dochody z pracy najemnej może skorzystać z ulgi na dzieci. Tą ulge odlicza się od dochodów rozliczanych wg. skali podatkowej, jesli takie osiągasz to ją odliczasz, podatek liniowy w tym nie przeszkadza. Z ulgi mogą skorzystać oboje rodzice, albo tylko jeden z nich. Ty rozliczając się na PIT-37 możesz również z tej ulgi skorzystać. Ulga ta jest ograniczona limitem określonym w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (w zeznaniach rocznych za 2007 r. odliczyć można maksymalnie 1 145,08 zł na każde dziecko).
Podsumowując możecie podzielić się ulgą i oboje z niej skorzystać, bądź może to zrobić jedno z Was.

Pozdrawiam Ewa

Oj, dzięki, dzięki, dzięki :))

Bo my tu już gorzko opłakujemy “stracone bezpowrotnie” dwa tysiące…

nikeewa Dodane ponad rok temu,

Dwa tysiące o ile macie tyle podatku. Pewnie macie.
Powodzenia w PIT-owaniu.
Polecam się na przyszłość tych sprawach.

jagoda Dodane ponad rok temu,

Ale Kotagus pisze jeszcze, ze chcą się z męzem współnie rozliczac, wnioskuję, ze to dla nich korzystne – ale czy takie rozliczenie wchodzi w gre gdy mąż był na liniowm?

Wydawało mi się, że podadek liniowy wyłącza mozliwość wspólnego rozliczania małżonków.

Wtedy Kotagus, bedzie musiała zrobic analize czy rozliczajac sie sama ale korzystają z ulgi na dzieci skorzysta bardziej, niz rezygnując z ulgi ale rozliczając się współnie z meżem.

gosia Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Jagoda42:ale czy takie rozliczenie wchodzi w gre gdy mąż był na liniowm?

Nie wchodzi.

Nie doczytałam info o etacie. Oczywiście ulgę odliczasz z etatu i do wysokości podatku z wynagrodzenia.

nikeewa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Jagoda42:Ale Kotagus pisze jeszcze, ze chcą się z męzem współnie rozliczac, wnioskuję, ze to dla nich korzystne – ale czy takie rozliczenie wchodzi w gre gdy mąż był na liniowm?

Podatek liniowy wyklucza prawie wszystkie przywileje. Przede wszystkim rozliczenie wspólne małżonków. Napisałam wcześniej na jakich drukach mają się rozliczyć i jakie ująć w nich dochody. Chyba bardziej chodziło o info dotyczące ulgi.
Pozdrawiam
Pracownik US

kotagus Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez nikeewa:Podatek liniowy wyklucza prawie wszystkie przywileje. Przede wszystkim rozliczenie wspólne małżonków. Napisałam wcześniej na jakich drukach mają się rozliczyć i jakie ująć w nich dochody. Chyba bardziej chodziło o info dotyczące ulgi.
Pozdrawiam
Pracownik US

Pytanie do Pracownika US 🙂

A czy nie da się rozliczyć: tak oboje z mężem WSPÓLNIE PIT 37 (ten z etatu), i tu ulga.
A on dodatkowo rozliczy sobie jeszcze ten PIT od firmy? Jednak głównym PITem jest ten normalno-etetowy. Czy on musi wypełnić jakiś jeszcze inny PIT, który uwzględni i etat i firmę.
Kurcze, chłopu się firmy zachciało, ech… 🙁

jagoda Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kotagus:Pytanie do Pracownika US 🙂

A czy nie da się rozliczyć: tak oboje z mężem WSPÓLNIE PIT 37 (ten z etatu), i tu ulga.
A on dodatkowo rozliczy sobie jeszcze ten PIT od firmy? Jednak głównym PITem jest ten normalno-etetowy. Czy on musi wypełnić jakiś jeszcze inny PIT, który uwzględni i etat i firmę.
Kurcze, chłopu się firmy zachciało, ech… 🙁

No własnie z tego co pisze nasza ekspertka;), a ja sie tego tylko domyslam, to jesli mąż był na liniowym to przekreślił mozliwośc waszego wspólnego rozliczania, a rozumiem ze to dla Ciebie istotne i nawet ulga na dzieci, z której ty sama, lub mąż z etetu, może skorzystac, nie będzie dla was rekompensatą……

kotagus Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez Jagoda42:No własnie z tego co pisze nasza ekspertka;), a ja sie tego tylko domyslam, to jesli mąż był na liniowym to przekreślił mozliwośc waszego wspólnego rozliczania, a rozumiem ze to dla Ciebie istotne i nawet ulga na dzieci, z której ty sama, lub mąż z etetu, może skorzystac, nie będzie dla was rekompensatą……

Dzięki za odpowiedź.
A edytowałam, bo chyba tak będzie lepiej 🙂

chilli Dodane ponad rok temu,

ja z kolei zrozumiałam ze sokoro podatek liniowy wyklucza wspólne rozliczenie małżónków to rozliczacie sie każde osobno i Ty ze swojego pita odejmujesz ulge na dzieci. a maż nie (bo opórcz stosunku pracy ma działalość liniową)

kotagus Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez szpilki:ja z kolei zrozumiałam ze sokoro podatek liniowy wyklucza wspólne rozliczenie małżónków to rozliczacie sie każde osobno i Ty ze swojego pita odejmujesz ulge na dzieci. a maż nie (bo opórcz stosunku pracy ma działalość liniową)

G… odejmę, w zeszłym roku pracowałam przez 4 miesiące i na pół etatu. Zaliczka pobrana nie przekracza 1/4 ulgi na jedno dziecko 🙁 Więc jak chłop nie odliczy to doopa.
No nic, trzeba się będzie przejść do US i dopytać.

nikeewa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kotagus:G… odejmę, w zeszłym roku pracowałam przez 4 miesiące i na pół etatu. Zaliczka pobrana nie przekracza 1/4 ulgi na jedno dziecko 🙁 Więc jak chłop nie odliczy to doopa.
No nic, trzeba się będzie przejść do US i dopytać.

Mąż PIT-37 rozlicza dochody z pracy i odlicza ulgę na dzieci + PIT-36L rozlicza dochody z działalności.
Żona PIT-37 rozlicza dochody z pracy + ewentualnie ulga na dzieci.
Innej możliwości nie ma !!!!!!!! Wspólnego rozliczenia też nie ma !!!!!!!!!

Jeśli mąż zapłacił tyle podatku, że wystarczy by pokryć wysokość ulgę to w całości on może ją odliczyć i wtedy Ty nie musisz się już w to bawić.
Jeśli Ty pracowałaś tylko 4 miesiące to musisz sobie policzyć czy przypadkiem zaliczki zostaną Ci zwrócone w całości (bez korzystania z ulgi).

Inaczej tego nie potrafię wytłumaczyć. Może lepiej to zrobi osoba z Twojego US.

Ewa

kotagus Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez nikeewa:
Inaczej tego nie potrafię wytłumaczyć. Może lepiej to zrobi osoba z Twojego US.

Ewa

Ja to w miarę rozumiem. Sprawa PITów zawsze była dla mnie jasna, bo nigdy nie miałam jakiś szczególnych sytuacji przy rozliczeniach. W tym roku jest inaczej niż zazwyczaj i się zgubiłam w gąszczu przepisów. I moje pytania były “kombinowaniem” może można rozliczyć to jakoś inaczej.

Przepis to przepis. Ale i tak wciąż nie wiem dlaczego się nie można etatów rozliczyć z ulgą i wspólnie, a firmy jakby niezależnie od tego wszystkiego. No ale ja ekonomistką nie jestem 🙂

nikeewa Dodane ponad rok temu,

Zamieszczone przez kotagus:
Przepis to przepis. Ale i tak wciąż nie wiem dlaczego się nie można etatów rozliczyć z ulgą i wspólnie, a firmy jakby niezależnie od tego wszystkiego. No ale ja ekonomistką nie jestem 🙂

Nie można bo ustawa nie pozwala. Niestety ktoś to uchwalił i póki co musimy się tego trzymać.
Pytanie dlaczego tak jest powinno być skierowane do ustawodawcy. Siedzi taki jeden z drugim i uchwala bzdety.

mdek Dodane ponad rok temu,

dokumenty potrzebne….

Witam Matki- Polki! Ja Ojciec – Polak mam pytania. Kto wie jakie dokumenty są potrzebne, aby tę ulgę w US zatwierdzili? Czy przy składaniu zeznania rocznego z tą ulgą, US zawoła od nas jakichkolwiek dokumentów potwierdzających, że ulga nam przysługuje? Co dołączać do zeznania? Może : akty urodzenia, zaświadczenia ze szkoły itp.? Dzięki za podpowiedź.:)

gosia Dodane ponad rok temu,

Dla skorzystania z ulgi musisz posiadać dokumenty dowodzące posiadania dzieci: odpisy aktu urodzenia, wyroki sądów w sprawach adopcyjnych.
Do zeznania nie dołączasz żadnego z tych dokumentów. Po prostu w przypadku kontroli musisz udowodnić, że jesteś prawnym opiekunem

mdek Dodane ponad rok temu,

dziękuję.

Dziękuję za szybką odpowiedź. Teraz to już właściwie wszystko wiem…

Znasz odpowiedź na pytanie: Działalność gosp., umowa o pracę, PIT i ulga na dzieci – ratunku!!!?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Oczekując na dziecko
Co robić??
Zacznę moze od początku.Jestem w 9 tyg.ciąży, od trzech tygodni wymiotuje i to dosć ostro-nawet 3 razy dziennie.:eek:Bardzo bałam ze sie odwodnię.:( Dzisiaj byłam u mojego ginekologa który zapisał mi [B]przeciwko wymiotom[/B] [B]Metoclopramidum
Czytaj dalej