nie mówi “R”

Może Pati jest jeszcze za mała ( 2,5 ) i się jeszcze nauczy ale ja wolę “dmuchać na zimne” i dlatego pytam
Czy może któraś z was była z maluchem u logopedy i ma jakieś ćwiczenia na wymowe ” R ” ?


Ewa i Patrysia 2 latka 😉

27 odpowiedzi na pytanie: nie mówi “R”

Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Mó Łukasz ma 2 latka i 10 miesięcy i nie mówi “r” i “w” (o czym pisałam na 3-latkach). Chyba się jednak za wcześnie martwisz co? Tym “r” oczywiście 😉 No jasne że możesz iść do logopedy, to na pewno nie zaszkodzi.

Łukaszek (8stycznia2003)

daga25 Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Kiedys czytalam, ze “r” dziecko zaczyna dopiero wymawiac po 3 roku zycia. Wtedy jest odpowiedniej dlugosci wedzidelko czy jakos tak. Wczesniej nie ma co 😉

Kubuś 11m i Zuzia 2,5r

chilli Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

cudowna fotka !!

córka (10.03.2004)

marcia101 Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Nie musisz się martwić. Głoska r pojawia się pod koniec 4 roku życia, wcześniej jest zastępowana przez ” l ” lub “j”.

daga25 Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Dziekuje bardzo 🙂 Jedna z niewielu wspolnych 😉

Kubuś 11m i Zuzia 2,5r

cat Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Jejku, nie masz się czym martwić. Na “r” ma jeszcze kupę czasu. Łukasz chodzi do logopedy, ale “r” wcale nie ćwiczy, mogę Ci jedynie podpowiedzieć, że lepiej, jeśli na tym etapie dziecko zastępuje “r” literą “l” niż “j”.
Czyli lepiej, żeby na rower mówiła lowel zamiast jowej.

Kaśka

Łukasz(2l.11m-cy),Karolina(8 m-cy)

gosiag Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Na ‘r’ dzieci mają czas do 6-ego roku życia! To najtrudniejsz głoska do wymówienia. Pracuję teraz w “zerówce” – dzieciaki chodż do szkolnego logopedy – jak chcesz to zapytam o ćwiczenia dla niespełna 3-latka ale obawiam się,że mnie…. wyśmieje 😉 Moja Jula (niedługo 4 lata) też nie mówi ‘r’ ale widzę jak ładnie przeszła z ‘j’ do czegoś w brzmieniu bardziej podobnego do r…. Mamy jescze czas.
Zgadzam się, że z “l” bliżej do eR niż z ‘j’ No i jeszcze jest takie ćwiczenie dla zerówkowiczów: w bardzo szybkim tempie wymawia się t-d-t-d-t-d….. tak rytmicznie jak strzelanie z pistoletu… 😉

Jula(02.02.02) Marysia(04.05.04)

klucha Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

na R ma jeszcze czas 🙂

Izka i Zuzia 3,5 latka 🙂

marcia101 Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Czy toje dziecko wymawia już wszystkie inne głoski prawidłowo, że chcesz je uczyć głoski r. Głoska r jest najtrudniejszą głoską. Twoje dziecko ma naprawdę jeszcze czas.

marcia101 Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

W 6-roku życia głoska “r’ powinna juz być wymawiana prawidłowo. Faktycznie jedno z ćwiczeń na wywołanie głoski “r” polega na wymawiani w szybkim tępie t-d-t-d…, ale to też nie jest tylko powtarzanie – w czasie ćwiczenia język powinien byc uniesony i uderzać o wałek dziąsłowy.

marcia101 Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Bywają dzieci, które mają skrócone wędzidełko, ale to nie jest tak, że każde dziecko rodzi się ze skróconym wędzidełkiem, a ono się wydłuża.

ellenka25 Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

W odpowiedzi na:


lepiej, żeby na rower mówiła lowel zamiast jowej.


ojej a czemu lepiej??
Natalka nie mówi ‘l’ wcale ;-(((

Natalia2.06.2003

cat Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Łukasz też preferuje “j”. Logopedka nam powiedziała, że z “jot” trudniej jest później przejść na “er”, niż gdyby dziecko zastępowało je “el”. Chodzi prawdopodobnie o zbliżone miejsce artykulacji “l” i “r”.

Kaśka

Łukasz(2l.11m-cy),Karolina(8 m-cy)

ewik75 Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

z nauką mówienia moja mała poradziła sobie całkiem dobrze. Ledwo skończyła roczek i już zaczęła “świergotać” i to nie po swijemu, tylko odrazu po “dorosłemu”, mając 1,5 roku mówiła już praktycznie całymi zdaniemi. 🙂

[obrazek][/obrazek]
Ewa i Patrysia 2,5 latka 😉

kas Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Coż, niezłośliwie, ale zazdroszczę problemu…

Kas
I buzi od Zuzi
i…

marcia101 Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

To bardzo fajnie, że Twoja malutka tyle mówi. Dlatego nie trzeba męczyc jej niepotrzebnie w tym wieku nuką wymowy “r”. Lepiej czytać jej dużo książek i dużo do niej mówić, aby osłuchiwała się z poprwną wymową, a przy tym bogaciła słownictwo. Jesli będziesz w tym wieku uczyć, skąd wiesz, czy nie przyswoi sobie jakąś niepoprwną wymowę tej najtrudniejszej głoski. Potem trudniej to wyprostować.

jaculek Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Przestrzegam nie ucz 3 latka głoski r dziecko w tym wieku nie ma jeszcze w pełni dojrzałego układu artykulacyjnego. Więc nie może jeszcze wymówić tak trudnej głoski. Jeżeli zbyt ambitni rodzice naciskają na dziecko może on zacząć mówić r nieprawidłowo np gardłowo, które jest łatwiejsze do wymówieni, a z takiej wady trudno potem wyleczyć. Z mówieniem jest tak jak z rozwjem ruchowym na wszystko jest swój czas i nie można przysśpieszać. Mówić dużo do dziecka prowokować ale w mowie spontanicznej nie ma potrzeby dręczyć dzieci ćwiczeniami

reno Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Ja nie długo nie wymawiałam “r” a zaczęłam po ćwiczeniach z logopedą – miałam wtedy ok. 6 lat. Do dzisiaj słyszę pewien wysiłek w moim “r”, mówię je inaczej niż wszyscy.

Pewnie, że lepiej, żeby mówiła “l” a nie “j” – np. “chór” znacznie lepiej brzmi z “l” .

Renata & Nadia, 7.02.2004

erica Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

ha ha ha. .. dobre:))) Uśmiałam się z tym chórem;))) Ja też nie mówiłam r do 5 roku życia. Chodziłam z mamą do logopedy, i z tego co pamiętam musiałam dużo mówić prrrrrrrrr. Teraz mówię r normalnie.
buziam!

erica i Dawcio 15.10.2004

anulawawa Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Ja pytałam o “R” logopedy ( synek ma 2 latka)…..i zostałam obśmiana . Pani powiedziała, że niektóre dzieciaki dopiero wymawiają w tym wieku swoje pierwsze słowa a ja o “R” sie czepiam.
To była oczywiście luźna pogawędka, ale całkiem poważnie zostałam zapewniona, że do 4 roku zycia mam się tym w ogóle nie przejmować!
Także spoko

Pozdrowionka,

Ania& Jakub (5-12-2003)

abcdefg Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

A orientujecie sie od kiedy najwczesniej dziecko moze to cale “r” wymawiac? Bo znajoma mowi, ze jej dziecko gadalo “po doroslemu” juz jako dwuletnie (wlasnie “r”) i zastanawiam sie, czy to mozliwe – czy na pewno cos jej sie nie poknocilo?

Ja i moj Mateusz majowy ’05

reno Dodane ponad rok temu,

Re: nie mówi “R”

Nie – Nadia wymawia “r” bardzo ładnie od początku, chociaż nie zawsze, czasami jest to “l”. Zaczęła gadać “po ludzku”, ku naszemu zdumieniu, kiedy skończyła rok ale nie pamiętam kiedy w jej mowie pojawiły się pierwsze wyrazy z “r” (jak miała rok mówiła bułka, mleko , kawa, buty, pes i takie tam – serio, mam nagrane!). Myślę, że “r” pojawiło się ok. 3 miesięcy później a na bank mówiła je kiedy miała 1,5 roku. Ale, jak tu już ktoś napisał, zupełnie się nie przejmuje tym jak i co wymawia bo jeszcze nie ma dwóch lat a wali pełnymi zdaniami.

Renata & Nadia, 7.02.2004

joanna78 Dodane ponad rok temu,

Wizyta 😉

Cześć Ewa 🙂

Na życzenia masz wizytę u logopedy 😉 bo ja nim jestem. Nie musisz się niczym martwić. Głoska “r” ma prawo pojawić się dopiero pod koniec czwartego roku życia. Twoja Partysia nie musi mówić jeszcze wielu głosek!!! Głoski syczące, tzn: s, z ,c ,dz pojawiają się około 3 r.ż. Głoski szumiące, tzn: sz, ż, cz, dż dopiero koło 5 r.ż
Jeśli masz jeszcze jakieś pyania, to służę pomocą

P{ozdrawiamy

Asia i Ewunia (18.08.2005)

emalka Dodane ponad rok temu,

Re: Wizyta 😉

W odpowiedzi na:


Głoska “r” ma prawo pojawić się dopiero pod koniec czwartego roku życia.


hm
a “nasza” nerulogopeda mowila o 7 roku zycia.

emalka i zuza

joanna78 Dodane ponad rok temu,

Re: Wizyta 😉

Cześć 🙂

Nie chcę i nie będę podważać kompetencji “waszej” pani neurologoped. Ja pisałam o normie, tzn. o wieku w którym najczęściej pojawia sie głoska “r” Czasmi może pojawić się wcześniej lub poźniej – samoistnie!!! W 7 r.ż też się pojawi ale raczej w wyniku ćwiczeń logopedycznych. Oczywiście są wyjątki 😉 Przeciętny 6 latek powinien mówić juz “dorsłym językiem” Zauważ, gdyby była zasada, żeby czekać do 7 r.ż do po co logopedzi pracowaliby z przedszkolakami? Jest natomiast zasada, że nie pracuje się z dzieckiem nad głoską, która fizjologicznie dopiero ma się pojawić, tzn. nie wyprzedza się natury, a jednak z 5 latkiem trzeba już ćwiczyć “r”

Pozdrawiamy

Asia i Ewunia (18.08.2005)

emalka Dodane ponad rok temu,

Re: Wizyta 😉

masz racje, oczywiscie
podczas wizyty zapytalam o niemowienie przez Zuze “r” lekarka tylko sie usmiechnela i powiedziala ze ma czas do 7 roku zycia. Co nie zmienia faktu, ze pewnie w domysle bylo, ze lepiej coby wczesniej samo opanowalo 🙂
a powiedz jak to jest – czy w przedszkolach powinien byc logopeda? sa jakies przepisy, czy to zalezy od intencji i checi dyrektora przedszkola?

emalka i zuza

joanna78 Dodane ponad rok temu,

Re: Wizyta 😉

Niestety nie ma przepisu, który nakazywałby zatrudnianie logopedów 🙁 Wszystko zależy przede wszystkim od pieniążków jakim dysponuje dyrektor przedszkola, lub od etatów (w państwowych przedszkolach). Jeśli nie mam w waszej placówce logopedy, możecie udać się do najbliższej poradni pedagogiczno-psychologicznej. Tam obowiązkiem każdego logopedy jest objęcie opieką każdego przedszkolaka lub “szkolniaka” 😉 Jeśli zaś Twoja Zuza nie chodzi do przedszkola, poszukajcie logopedy w placówkach zdrowia (czyli w przychodniach) Ja właśnie pracuję z dziećmi w przychodni i przyjmuje je na “kasę chorych” (teraz to NFZ)
Warto też wiedzieć, ze niektóre przedszkola idą na łatwiznę i zatrudniają logopedę na kilka godzin, wciągu których logopeda ma “załatwić” wszytstkie dzieci. Wtedy odbywają sie tzw. zajęcia grupowe. Szczerze mówiąc, takie zajęcia są przydatne, kiedy dziecko nie ma wady wymowy, ale np. brak stabilizacji (raz mówi dobrze, raz żle). Kiedy jest stwierdzona wada wymowy, maluszek powinien uczęszczać na indywidualne zajęcia, przynajmniej raz w tygodniu + ćwiczyć w domku z rodzicami.
Jeśli masz jeszcze jakieś pytanie, to proszę 😉
Pozdrawiamy Ciebie i Zuzkę

Asia i Ewunia (18.08.2005)

Znasz odpowiedź na pytanie: nie mówi “R”?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Noworodek, niemowlę
Dziewczyny z Londynu - pomozcie!
mam prosbe do dziewczyn z Londynu: otoz maz jedzie tam za 2 tygodnie a ja mu planuje wreczyc liste zakupow :-) chodzi mi o to gdziew Londynie mozna w dobrej cenie
Czytaj dalej
Dla starających się
Właśnie zaczął sie program na TVP2
Na temat leczenia nieplodnosci. Pozdrawiam Aga i Nikolka 19.03.2005r [img]http://www.superfoto.pl/zdjecia/foto/h/6/2/2/12705493_d.jpg[/img]
Czytaj dalej