Podejrzewasz, że możesz być w ciąży, a wizyta u lekarza dopiero za kilka dni? Biegnij do apteki i zrób w domu test ciążowy. Być może będziesz mogła obwieścić partnerowi dobrą nowinę zanim przebada Cię ginekolog. Dzisiejsze testy ciążowe są bardzo wiarygodne. Wykrywają ciążę na podstawie stężenia hormonu hCG, który organizm kobiety zaczyna wydzielać, gdy dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej.Kiedy zrobić test ciążowy?

Jeśli przebierasz nogami ze zniecierpliwieniem w oczekiwaniu na wieści o ciąży i zastanawiasz po ilu dniach można zrobić test ciążowy to musisz uzbroić się w cierpliwość. Test wykaże miarodajny wynik, gdy od stosunku upłynie minimum siedem dni. Najnowsze testy co prawda są bardzo czułe i producenci deklarują ich wiarygodność już po upływie trzech-czterech dni od zapłodnienia, niemniej jednak musisz mieć świadomość, że plemnik jest w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do siedmiu dni. Do zapłodnienia może dojść więc kilka dni po odbytym stosunku. Dlatego też najlepiej zrobić test ciążowy w terminie spodziewanej miesiączki.

Do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po stosunku.

Jak zrobić test ciążowy?

Zrobienie testu ciążowego w warunkach domowych nie jest niczym trudnym. Wszystko zależy od tego, jaki test kupiłaś w aptece. Są trzy rodzaje testów: testy płytkowe, testy strumieniowe oraz testy paskowe. Test ciążowy najlepiej wykonywać rano, ponieważ wtedy stężenie hormonu hCG w moczu jest najwyższe, więc wynik będzie najbardziej wiarygodny.

W przypadku testów paskowych oraz testów strumieniowych należy zanurzyć końcówkę testu w moczu. Można to zrobić poprzez zebranie moczu do sterylnego, suchego pojemnika lub poprzez podstawienie testu pod strumień moczu.

Jeśli robisz test płytkowy to również musisz zebrać mocz, a następnie za pomocą pipetki dołączonej do opakowania przenieść kilka kropel moczu na test.

Niezależnie od rodzaju wybranego testu, należy kilka chwil odczekać, by móc odczytać wynik. Zazwyczaj jedna kreska oznacza brak ciąży, a dwie tę upragnioną, wyczekiwaną nowinę.

Chcesz wiedzieć czy jesteś w ciąży – zbadaj krew

Zastanawiasz się czy test ciążowy może się mylić? Zdarza się to bardzo rzadko, ale jednak zdarza. Apteczne testy ciążowe mogą pokazywać nieprawidłowy wynik. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność co do ciąży, jeszcze zanim przebada Cię lekarz to zdecyduj się na laboratoryjny test ciążowy z krwi. Polega on na pobraniu krwi i przebadaniu jej pod kątem stężenia hormonu hCG. W tym przypadku o ewentualnej pomyłce nie może być mowy.

Ile kosztuje test ciążowy?

Apteczne testy ciążowe nie są drogie. Najtańsze kosztują niewiele ponad pięć złotych. Średnia cena testu ciążowego oscyluje wokół kwoty 13 złotych.Ceny testów ciążowych zaczynają się już od kilku złotych.

Trochę droższy jest test ciążowy z krwi, jeśli wykonujesz go bez skierowania lekarza lub w prywatnej placówce. Cena uzależniona jest od danego laboratorium i waha się w przedziale 20-50 złotych. Jeżeli będziesz mieć skierowanie od lekarza internisty lub ginekologa to test z krwi wykonasz całkowicie za darmo w swojej przychodni.

Pozytywny test ciążowy? Gratulacje!

Jeśli na swoim teście ciążowym zobaczyłaś dwie kreski lub wynik badania krwi potwierdza wzrost poziomu hCG  to za kilka miesięcy zostaniesz mamą! Twoje życie diametralnie się zmieni, ale będzie to zmiana na lepsze. Przed Tobą rozmowa z tatą dziecka. Masz szansę przekazać mu wielką nowinę w całkiem niekonwencjonalny sposób. Masz na to jakiś ciekawy pomysł? Podziel się nim z nami! A może już jesteś mamą i wpadłaś na szalony plan poinformowania przyszłego tatusia? Daj znać jak to zrobiłaś.via GIPHY