Test ciążowy: wszystko, co warto o nim wiedzieć test ciazowy 2

Test ciążowy: Wszystko, co warto o nim wiedzieć

Podejrzewasz, że możesz być w ciąży, a wizyta u lekarza dopiero za kilka dni? Biegnij do apteki i zrób w domu test ciążowy. Być może będziesz mogła obwieścić partnerowi dobrą nowinę zanim przebada Cię ginekolog. Dzisiejsze testy ciążowe są bardzo wiarygodne. Wykrywają ciążę na podstawie stężenia hormonu hCG, który organizm kobiety zaczyna wydzielać, gdy dojdzie do zapłodnienia komórki jajowej.

Kiedy zrobić test ciążowy?

Jeśli przebierasz nogami ze zniecierpliwieniem w oczekiwaniu na wieści o ciąży i zastanawiasz po ilu dniach można zrobić test ciążowy to musisz uzbroić się w cierpliwość. Test wykaże miarodajny wynik, gdy od stosunku upłynie minimum siedem dni. Najnowsze testy co prawda są bardzo czułe i producenci deklarują ich wiarygodność już po upływie trzech-czterech dni od zapłodnienia, niemniej jednak musisz mieć świadomość, że plemnik jest w stanie przeżyć w drogach rodnych kobiety nawet do siedmiu dni. Do zapłodnienia może dojść więc kilka dni po odbytym stosunku. Dlatego też najlepiej zrobić test ciążowy w terminie spodziewanej miesiączki.

Do zapłodnienia może dojść nawet kilka dni po stosunku.

Rodzaje testów ciążowych

Testy ciążowe dzielą się na trzy najbardziej popularne rodzaje. Każdy z rodzajów charakteryzuje się innym sposobem wykonania pomiaru.

  • Płytkowe testy ciążowe – w ich przypadku próbkę moczu pobiera się do pojemnika, z którego kilka kropli aplikuje się na specjalną pomiarową płytkę.
  • Paskowe testy ciążowe – podobnie jak przy teście płytkowym, mocz najpierw zbiera się do pojemnika, ale w tym przypadku to w pojemniku zanurza się specjalny pasek.
  • Testy ciążowe w postaci flamastra – w ich przypadku test umieszcza się pod strumieniem moczu. Obecnie jest to najrzadziej spotykany rodzaj testu ciążowego.

Jaki rodzaj testu ciążowego wybrać?
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na testy płytkowe, paskowe czy w postaci flamastra, musisz uważnie zapoznać się z ulotką. Nawet testy tego samego rodzaju mogą znacznie różnić się od siebie sposobem ich przeprowadzenia. Zazwyczaj wynik testu wskazywany jest przez zmianę koloru płytki lub poprzez pojawienie się drugiego paska w okienku testowym. Zarówno testy paskowe, jak i płytkowe dają podobną pewność poprawnego wyniku.

Jak zrobić test ciążowy?

Zrobienie testu ciążowego w warunkach domowych nie jest niczym trudnym. Wszystko zależy od tego, jaki test kupiłaś w aptece. Są trzy rodzaje testów: testy płytkowe, testy strumieniowe oraz testy paskowe. Test ciążowy najlepiej wykonywać rano, ponieważ wtedy stężenie hormonu hCG w moczu jest najwyższe, więc wynik będzie najbardziej wiarygodny.

W przypadku testów paskowych oraz testów strumieniowych należy zanurzyć końcówkę testu w moczu. Można to zrobić poprzez zebranie moczu do sterylnego, suchego pojemnika lub poprzez podstawienie testu pod strumień moczu.

Jeśli robisz test płytkowy to również musisz zebrać mocz, a następnie za pomocą pipetki dołączonej do opakowania przenieść kilka kropel moczu na test.

Niezależnie od rodzaju wybranego testu, należy kilka chwil odczekać, by móc odczytać wynik. Zazwyczaj jedna kreska oznacza brak ciąży, a dwie tę upragnioną, wyczekiwaną nowinę.

Chcesz wiedzieć czy jesteś w ciąży – zbadaj krew

Zastanawiasz się czy test ciążowy może się mylić? Zdarza się to bardzo rzadko, ale jednak zdarza. Apteczne testy ciążowe mogą pokazywać nieprawidłowy wynik. Jeśli chcesz mieć stuprocentową pewność co do ciąży, jeszcze zanim przebada Cię lekarz to zdecyduj się na laboratoryjny test ciążowy z krwi. Polega on na pobraniu krwi i przebadaniu jej pod kątem stężenia hormonu hCG. W tym przypadku o ewentualnej pomyłce nie może być mowy.

Ile kosztuje test ciążowy?

Apteczne testy ciążowe nie są drogie. Najtańsze kosztują niewiele ponad pięć złotych. Średnia cena testu ciążowego oscyluje wokół kwoty 13 złotych.

Ceny testów ciążowych zaczynają się już od kilku złotych.

Trochę droższy jest test ciążowy z krwi, jeśli wykonujesz go bez skierowania lekarza lub w prywatnej placówce. Cena uzależniona jest od danego laboratorium i waha się w przedziale 20-50 złotych. Jeżeli będziesz mieć skierowanie od lekarza internisty lub ginekologa to test z krwi wykonasz całkowicie za darmo w swojej przychodni.

Dobre rady dotyczące testów ciążowych

    1. Zawsze sprawdzaj czy Twój test ciążowy nie jest przeterminowany. Nigdy nie używaj testów po terminie ich ważności.
    2. Nie przechowuj testów w nasłonecznionych lub zbyt ciepłych miejscach.
    3. Zawsze dokładnie przeczytaj instrukcję dołączoną do testów. Nawet jeśli wykonywałaś je już wcześniej.
    4. Przed wykonaniem testu umyj dokładnie ręce, a także sprawdź, czy pojemnik na mocz nie jest zanieczyszczony.
    5. Upewnij się, że masz pod ręką wszystko, co niezbędne. Na pewno przyda Ci się zegarek, żeby odczytać wynik testu po upływie odpowiedniego czasu.
    6. Bądź cierpliwa i nie zerkaj na test przed upływem określonego w instrukcji czasu.

Pozytywny test ciążowy? Gratulacje!

Jeśli na swoim teście ciążowym zobaczyłaś dwie kreski lub wynik badania krwi potwierdza wzrost poziomu hCG  to za kilka miesięcy zostaniesz mamą! Twoje życie diametralnie się zmieni, ale będzie to zmiana na lepsze. Przed Tobą rozmowa z tatą dziecka. Masz szansę przekazać mu wielką nowinę w całkiem niekonwencjonalny sposób. Masz na to jakiś ciekawy pomysł? Podziel się nim z nami! A może już jesteś mamą i wpadłaś na szalony plan poinformowania przyszłego tatusia? Daj znać jak to zrobiłaś.

Zobacz też: Test ciążowy pozytywny a brak ciąży

Test ciążowy w pytaniach i odpowiedziach

Poniżej kilka najczęściej powtarzających się pytań związanych z testem ciążowym i innymi metodami wykrywania ciąży.

Po ilu dniach można wykryć ciążę?

Ciążę za pomocą nowoczesnych testów można wykryć już po 4-5 dniach. Warto jednak zaczekać minimum 7 dni lub do terminu spodziewanej miesiączki.

Bezpośrednio po wykonaniu testu ciążowego wynik był negatywny. Jednak, kiedy obejrzałam test ponownie po godzinie, dostrzegłam cienką czerwoną linię. Czy może to oznaczać, że jestem jednak w ciąży?

Jeśli test został wykonany prawidłowo i pierwszy odczyt wyniku został przeprowadzony po czasie określonym na ulotce, to jest szansa, że jednak jesteś w ciąży. Początkowy brak kreski może wskazywać na niski poziom hormonu beta-hCG, co z kolei może oznaczać, że jesteś na bardzo wczesnym etapie ciąży. W takim wypadku najlepiej odczekać kilka dni i wykonać test ponownie. Pamiętaj, że najlepiej skorzystać z porannej próbki moczu, w której zazwyczaj stężenie beta-hCG jest najwyższe.

Nie pobrałam porannej próbki moczu. Czy muszę czekać do jutra, czy mogę wykonać test ciążowy po południu?

Z racji największego zagęszczenia i stężenia hormonu beta-hCG w porannym moczu, część producentów testów ciążowy zaleca korzystanie właśnie z tych próbek. Większość aktualnie produkowanych i sprzedawanych testów ma jednak wysoką czułość. Dzięki temu są w stanie wykryć beta-hCG w moczu pobranym o dowolnej porze dnia. Postaraj się jednak nie spożywać dużej ilości płynów bezpośrednio przed pobraniem próbki moczu. Woda i inne napoje mogą rozcieńczyć mocz, a to z kolei może doprowadzić do zafałszowania wyniku testu ciążowego. Spokojnie poczekaj do kolejnego oddania moczu. Nie wywołuj go na siłę.

Pozostałe metody wykrywania ciąży

    • Laboratoryjne badanie moczu – już siedem dni po zapłodnieniu można wykryć w moczu obecność beta-hCG.
    • Badanie krwi – hormon beta-hCG można wykryć także we krwi lub surowicy. Badanie z krwi jest znacznie dokładniejsze od tego z moczu. Daje prawie 100% pewności ze względu na swoją czułość. Przy badaniu z krwi można określić dokładny poziom hormonu beta-hCG, co pomaga zdiagnozować prawidłowy rozwój ciąży.
    • Badanie USG – zarodek może być widoczny podczas badania USG już w piątym tygodniu ciąży. W czasie badania wykonuje się pomiar CRL (długość ciemieniowo-siedzeniowa). To on pozwala w przybliżeniu określić termin porodu. Badanie USG jest także najpewniejszym sposobem potwierdzenia ciąży bliźniaczej i wielopłodowej.
    • Badanie fizykalne – Ginekolog podczas badania fizykalnego może ocenić prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Objawami ciąży są powiększenie oraz rozpulchnienie macicy, a także zmiana koloru warg sromowych. U kobiet w ciąży zmienia się także wygląd szyjki macicy. Powiększają się piersi i brodawki sutkowe.