Nadchodzi czas przygotowywania powideł i przecierów z jesiennych plonów. A gdzie najlepiej przechować ulubione dżemy i grzyby jak nie w słoikach? Zanim jednak umieścimy w nich nasze przetwory, należy je dokładnie przygotować i wyczyścić. Z nami zrobisz to w 15 minut.
Prawie każda polska piwnica skrywa w sobie zapasy na zimę. Pysznie jest zjeść do obiadu buraczki z dziadkowego ogródka czy napić się soku z babcinych malin. Słoiki są idealne do tego rodzaju przechowywania żywności. Co jeszcze można w nich trzymać? W niejednym domu słoik wykorzystywany jest do długoterminowego trzymania w nim kawy i cukru, a krótkoterminowo np. sałatki jarzynowej ze świąt. Jak przygotować taki słoik? Podpowiadamy.
Sprawdź: Słoik się nie zassał. Co zrobić gdy słoiki się nie zawekowały? Wystarczy jeden, drobny błąd
Jak pozbyć się zapachu ze słoika – pomogą w tym skorupy po jajkach
Można by pomyśleć, że do usunięcia uporczywego zapachu i brudu ze słoików potrzebne nam będą gąbki i szczotki. Otóż można zrobić to prościej i szybciej, bez zbędnego sprzętu. Wykorzystaj do tego skorupki po jajkach.
Do brudnego słoika wrzuć pokruszone skorupki po 2 jajkach. Zalej je wodą do połowy wysokości naczynia i dodaj niewielką ilość płynu do naczyń. Zakręć. Kilkukrotnie potrząśnij słoikiem. Od razu zauważysz efekty czyszczenia. Brud sam odlepia się od szklanych ścianek. Następnie wylej zawartość, opłucz słoik pod bieżącą wodą i osusz.
Jeśli po tym zabiegu zapach nie zniknął użyj sody i octu. Wystarczy, że do słoika wlejesz niewielką ilość octu i wsypiesz łyżeczkę sody. Czyszczące zdolności tych dwóch składników czynią cuda. Odczekaj około 15 minut i wylej zawartość. Przepłucz słoik ciepłą wodą i gotowe.
Sprawdź: Babciny trik na idealne przetwory? Przetrzyj tym nakrętki. Żaden słoik się nie zmarnuje
Czym wyczyścić słoik – inne sposoby. Użyj kawy lub węgla
Jednym z rzadziej stosowanych sposobów jest użycie połączenia sody i fusów z kawy. Czyszczenie w ten sposób trwa tyle samo i efekt jest podobny. Połącz ze sobą łyżkę sody i dwie łyżki fusów. Tak przygotowaną pastę wetrzyj w wewnętrzne ścianki. Odczekaj 20 minut i wypłucz słoik.
Użycie soli morskiej i węgla aktywnego również może przynieść skutek w usuwaniu zapachu. Łyżkę soli zalej ciepłą wodą na 1/3 słoika i silnie wstrząsaj. Podobnie możesz zrobić z węglem, tylko przed jego użyciem należy go rozkruszyć.
Pamiętaj, że słoiki muszą dokładnie wyschnąć po każdym czyszczeniu. Nie zakręcaj ich.
Sprawdź: Zawsze odwracam słoiki do góry dnem. Gdy poznasz powody, też będziesz tak robić