Poświęć 15 minut a słoiki będą czyste i bez zapachu. Zapomnij o uporczywym czyszczeniu

Nadchodzi czas przygotowywania powideł i przecierów z jesiennych plonów. A gdzie najlepiej przechować ulubione dżemy i grzyby jak nie w słoikach? Zanim jednak umieścimy w nich nasze przetwory, należy je dokładnie przygotować i wyczyścić. Z nami zrobisz to w 15 minut.

Prawie każda polska piwnica skrywa w sobie zapasy na zimę. Pysznie jest zjeść do obiadu buraczki z dziadkowego ogródka czy napić się soku z babcinych malin. Słoiki są idealne do tego rodzaju przechowywania żywności. Co jeszcze można w nich trzymać? W niejednym domu słoik wykorzystywany jest do długoterminowego trzymania w nim kawy i cukru, a krótkoterminowo np. sałatki jarzynowej ze świąt. Jak przygotować taki słoik? Podpowiadamy.

Sprawdź: Słoik się nie zassał. Co zrobić gdy słoiki się nie zawekowały? Wystarczy jeden, drobny błąd

Jak pozbyć się zapachu ze słoika – pomogą w tym skorupy po jajkach

Można by pomyśleć, że do usunięcia uporczywego zapachu i brudu ze słoików potrzebne nam będą gąbki i szczotki. Otóż można zrobić to prościej i szybciej, bez zbędnego sprzętu. Wykorzystaj do tego skorupki po jajkach.

Do brudnego słoika wrzuć pokruszone skorupki po 2 jajkach. Zalej je wodą do połowy wysokości naczynia i dodaj niewielką ilość płynu do naczyń. Zakręć. Kilkukrotnie potrząśnij słoikiem. Od razu zauważysz efekty czyszczenia. Brud sam odlepia się od szklanych ścianek. Następnie wylej zawartość, opłucz słoik pod bieżącą wodą i osusz.
Jeśli po tym zabiegu zapach nie zniknął użyj sody i octu. Wystarczy, że do słoika wlejesz niewielką ilość octu i wsypiesz łyżeczkę sody. Czyszczące zdolności tych dwóch składników czynią cuda. Odczekaj około 15 minut i wylej zawartość. Przepłucz słoik ciepłą wodą i gotowe.

Sprawdź: Babciny trik na idealne przetwory? Przetrzyj tym nakrętki. Żaden słoik się nie zmarnuje 

Czym wyczyścić słoik – inne sposoby. Użyj kawy lub węgla

Jednym z rzadziej stosowanych sposobów jest użycie połączenia sody i fusów z kawy. Czyszczenie w ten sposób trwa tyle samo i efekt jest podobny. Połącz ze sobą łyżkę sody i dwie łyżki fusów. Tak przygotowaną pastę wetrzyj w wewnętrzne ścianki. Odczekaj 20 minut i wypłucz słoik.
Użycie soli morskiej i węgla aktywnego również może przynieść skutek w usuwaniu zapachu. Łyżkę soli zalej ciepłą wodą na 1/3 słoika i silnie wstrząsaj. Podobnie możesz zrobić z węglem, tylko przed jego użyciem należy go rozkruszyć.

Pamiętaj, że słoiki muszą dokładnie wyschnąć po każdym czyszczeniu. Nie zakręcaj ich.

Sprawdź: Zawsze odwracam słoiki do góry dnem. Gdy poznasz powody, też będziesz tak robić

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Olej Kokosowy dla niemowląt i nie tylko

Legendy o Oleju Kokosowym Olej Kokosowy jest tak popularny, że doczekał się serii memów na swój temat. Pod niemalże każdym pytaniem w internecie o specyfiki do włosów, skóry i paznokci...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Co zamiast kwiatów na wesele?

Od kilku lat panuje moda na wręczanie różnych drobiazgów podczas składania Młodej Parze życzeń pod Kościołem, zamiast kwiatów. Przyznam szczerze, że bardzo mi się ta moda podoba. Nie jest tajemnicą,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo