Zawsze odwracam słoiki do góry dnem. Gdy poznasz powody, też będziesz tak robić

Zbliża się koniec lata, a więc idealny czas na przyszykowanie przetworów na zimę. Nie każdy jednak dokładnie wie, jak należy to zrobić. Wiele osób stosuje technikę pasteryzacji słoików, ale nie każdy ma na to czas. Zamiast tego wybierz inną metodę i postaw słoiki dnem do góry. Po co? Zaraz się przekonasz.

Wrzesień jest najlepszą okazją na zebranie ostatnich owoców i warzyw, i włożenie ich do słoików. Takie przeciery, kiszonki i dżemy, które przygotujesz samodzielnie nie dość, że przyniosą wiele satysfakcji, to jeszcze są zdrowe i z pewnością będą smakować obłędnie. Istotne jest jednak zastosowanie odpowiedniej techniki, dzięki której przetwory wytrzymają przez całą zimę i się nie zepsują. Oto co należy zrobić.

Sprawdź: Dlaczego słoiki się nie wekują? Przyczyna nie zawsze jest oczywista

Czym jest wekowanie? Działanie służy konserwacji żywności

Wekowanie to jedna z form konserwacji jedzenia To potoczna nazwa pasteryzacji, która wymaga gotowania słoików z przetworami w garnku przez określony czas. Wekowanie z kolei polega na rozgrzaniu czystych słoików w piekarniku, a następnie umieszczeniu w środku przetworów i zamknięcie ich wyparzoną, gorącą nakrętką. Na sam koniec słoiki trzeba odwrócić dnem do góry. Nakrętka zostaje zassana, a naczynie szczelnie zamknięte. Po co należy to robić? Podpowiadamy.

Sprawdź: Szybkie leczo z cukinii w słoiku? Znamy prosty przepis. Danie rozpłynie się w ustach

Czy słoiki trzeba odwracać do góry dnem? To bardzo dobra metoda

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak istotne jest odwracanie słoików do góry dnem podczas wekowania. Po pierwsze działanie służy dokładnemu zamknięciu naczynia. Nakrętka pod wpływem wyższego ciśnienia z zewnątrz szybko zrobi się wklęsła, a zawartość nie wypłynie ze środka. Poza tym stawianie słoików do góry dnem sprawia, że jest on bardziej sterylny, a mikroby chorobotwórcze zostają unicestwione. To dobre zabezpieczenie przed pleśnią, dzięki któremu przetwory przetrwają przez cały sezon zimowy i będziemy mogli raczyć się nimi za każdym razem, gdy najdzie nas na to ochota.

Sprawdź: Słoik się nie zassał. Co zrobić gdy słoiki się nie zawekowały? Wystarczy jeden, drobny błąd

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo