Prosty przepis na udany związek? Te 8 cech wyróżnia szczęśliwe małżeństwa!

Do gabinetów terapeutów nigdy nie pukają ludzie, którzy mówią “Doskonale się rozumiemy, dlatego postanowiliśmy się rozwieść.” I choć wszyscy wiemy, że załamanie się komunikacji w małżeństwie jest początkiem końca związku, to często łatwiej opowiedzieć o teorii, niż wprowadzić ją w życie tworząc udany związek.

Prosty przepis na udany związek?

Wychodząc za mąż czy decydując się na długotrwały związek z jednym partnerem wierzymy, że to już na zawsze, a przynajmniej na lata. Bardzo chcielibyśmy, by tak właśnie było. Niektórzy idą w marzeniach jeszcze dalej wyobrażając sobie siebie jako staruszków trzymających się za ręce na spacerze. Niestety marzenia w zetknięciu z szarą rzeczywistością stopniowo bledną. Coraz mniej udanych małżeństw zauważamy też wokół siebie. Tymczasem psychologowie twierdzą, że jest zaledwie 8 rzeczy, które odróżnia udane związki od tych, w których partnerzy nie potrafią się ze sobą dogadać. Jakie to rzeczy?

8 rzeczy, które łączą udane małżeństwa

1. Doceniają siebie nawzajem. Codziennie

Krótka notatka, miły sms lub wypowiedziany rano komplement – tak niewiele trzeba, by pokazać partnerowi, że go cenimy. A mimo tego większość z nas o tym zapomina. Nie tylko nie zauważamy awansu w pracy, ładnej sukienki czy nowego hobby partnera, z czasem w ogóle zapominamy, dlaczego właściwie pokochaliśmy tego człowieka.

2. Słuchają i słyszą

Niby nic, a znaczy wiele. Można słuchać i nie słyszeć. Tymczasem udane małżeństwa słuchają siebie nawzajem i rozumieją, co mówi współmałżonek. Potrafią postawić się w jego sytuacji, dlatego empatycznie reagują na komunikaty – zarówno te werbalne, jak i niewerbalne.

3. Unikają bezpośredniej krytyki

Będąc w długoletnim związku nie unikniemy sytuacji, gdy coś w naszym partnerze nas drażni. To jednak nie powód do codziennych złośliwości czy wykrzyczenia pretensji podczas powtarzających się awantur. Partnerzy w udanych związkach nie zamiatają problemów pod dywan, ale rozmawiają o nich, gdy są spokojni.

4. Tworzą pozytywny obraz partnera

Badania pokazują, że pary, u których stosunek pozytywnych do negatywnych komunikatów wynosi 5:1 są bardziej szczęśliwe i… zdrowe! W praktyce to bardzo trudne, jednak jest fundamentem do tego, by w sytuacjach konfliktowych chcieć walczyć o związek.

5. Dają sobie chwilę oddechu

Zwykłą kłótnię od wielkiej awantury będącej początkiem końca dzieli zaledwie kilka słów. Po wypowiedzeniu ich w złości trudno cofnąć się w czasie o 5 minut. Coś zostało nieodwołalnie zburzone i nie da się tego zmienić. Udane małżeństwa starają się nie dopuszczać do takich sytuacji. Gdy emocje sięgają zenitu jeden z partnerów potrafi wyjść, by dać sobie czas na odetchnięcie, zanim powie coś, czego mógłby żałować.

6. Nie zapominają o drobnych gestach

Nie tylko wyrażanych werbalnie. W naszej kulturze często brakuje nam wystarczającej bliskości fizycznej. Uścisk, pocałunek – udane małżeństwa nie zapominają w codziennej gonitwie o tych niby drobnych gestach. Podczas spaceru trzymają się za ręce, a leżąc na kanapie przytulają. Tak niewiele, a robi ogromną różnicę we wzajemnych stosunkach!

7. Nie przerzucają odpowiedzialności

Gdy podczas kłótni mówimy partnerowi “bo ty zawsze” zamiennie z “bo ty nigdy”, możemy mieć pewność, że jego mózg się wyłączy. Zwyczajnie nie będzie nas słyszał. Partnerzy w udanych związkach biorą na siebie część odpowiedzialności za aktualne problemy nie przerzucając winy na partnera.

8. Zadają pytania

Po latach może nam się wydawać, że wiemy o partnerze niemal wszystko. Ale czy na pewno? Ludzie się zmieniają! Mają nowe pasje, znajomych – ciągle jest coś, czego możemy się o sobie uczyć. Właśnie z tego założenia wychodzą małżonkowie będący w udanych związkach. Dlatego też zadają pytania: czasami zupełnie proste i przyziemne, a czasem dużo trudniejsze. Nawet pytając o to, jak minął drugiej osobie dzień, wyrazimy zainteresowanie drugą osobą i pokażemy jej, że wciąż jest dla nas ważna.

Zobacz także: Białe małżeństwo czyli związek bez sexu

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo