Ważność recepty, czyli przez jaki okres można zrealizować receptę?

Ważność recepty to okres, podczas którego można zrealizować receptę. Większość z nas maszeruje do apteki, by wykupić leki jeszcze tego samego dnia, w którym została wystawiona recepta. Zdarza się, że z różnych powodów odkładamy wykupienie recepty na później. W związku z tym pojawia się problem: przez jak długi okres można wykupić receptę i czy można coś zrobić w sytuacji, gdy recepta straci ważność zanim wykupimy leki?

Jak długo ważna jest recepta?

To, przez jaki czas ważna jest recepta, zależy od rodzaju leku. Recepty na większość leków są ważne przez 30 dni, jednak od tej zasady jest kilka wyjątków. Trzydziestodniowy okres ważności mają między innymi recepty na leki recepturowe (czyli te wytwarzane w aptece na specjalne zamówienie pacjenta), recepty wystawiane przez szpitalny oddział ratunkowy, pogotowie albo punkt pomocy doraźnej.

Ze względu na specyficzny rodzaj leku i to, że antybiotyki powinny być zastosowane jak najszybciej po zleceniu, recepty na antybiotyki (zarówno te do stosowania doustnie, jak i zastrzyki) są ważne jedynie przez 7 dni od daty wystawienia. Wyjątkiem są jednak antybiotyki do stosowania zewnętrznego (na przykład w postaci kremów, płynów, żeli czy maści), takie leki można wykupić przez 30 dni od wystawienia recepty. Jeśli lek nie jest dostępny na miejscu i jest sprowadzany z zagranicy, termin ważności recepty wynosi 120 dni. Jeszcze inny jest termin ważności recept na preparaty immunologiczne, czyli na przykład szczepionki. Takie substancje mogą być wytwarzane na indywidualne zamówienia i są dostosowane do potrzeb pacjenta, więc okres ważności takich recept jest dłuższy i trwa 90 dni. Recepta na okulary jest ważna tyle, co recepty na większość leków, czyli przez 30 dni.

Co ważne, recepty są ważne przez wyżej wymienione okresy od daty wystawienia recepty albo, jeśli taka data została określona na recepcie, od wyznaczonej przez lekarza daty realizacji.

Jeśli danego leku nie ma w aptece lub jest w niewystarczającej ilości, trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, czy medykament zostanie dostarczony do apteki w terminie, w jakim recepta nie straci ważności. W takim przypadku liczy się bowiem dzień odbioru leku i zapłacenia za niego, a nie złożenia zamówienia na niedostępny w danym momencie medykament. Ważne jest również to, żeby sprawdzić czy termin ważności recepty nie mija w czasie świąt lub dłużej trwających dni wolnych od pracy.

Co zrobić po przeterminowaniu recepty?

Gdy recepta straci ważność, farmaceuta w aptece nie wyda potrzebnego produktu, nawet jeśli termin ważności minął niedawno, na przykład poprzedniego dnia. Jeśli nie planujesz wykupić recepty od razu po jej wystawieniu, pamiętaj, żeby sprawdzić termin jej ważności i zapamiętać, do kiedy możesz ją wykupić. Pamiętaj też, że trzydziestodniowy okres ważności recepty nie zawsze oznacza, że recepta jest ważna miesiąc, zawsze należy policzyć 30 dni kalendarzowych od dnia wystawienia recepty.

Bez względu na powód, z którego recepta nie została wykupiona i termin przez jaki była ważna, po utracie ważności pacjent nie może wykupić leku. W takiej sytuacji konieczna jest ponowna wizyta u lekarza, który przedłuży termin ważności recepty. Receptę może przedłużyć jedynie lekarz, który ją wystawił, tak więc nie wystarczy wizyta u jakiegokolwiek lekarza, nawet tej samej specjalizacji. Lekarz przedłużający termin ważności recepty musi skreślić nieważną datę, wpisać nową, a także podpisać receptę oraz przybić na niej pieczątkę. W żadnym przypadku nie należy samodzielnie poprawiać daty wystawienia recepty, dopisywać, przekreślać czy dokonywać jakichkolwiek zmian na recepcie.

Dodaj komentarz

Atrakcje weselne

Stół wiejski na weselu

Przygotowujesz tradycyjne, wiejskie wesele? Pamiętaj o wiejskim stole, który ostatnio coraz częściej pojawia się nie tylko na wiejskich weselach. Stół wiejski to nie tylko smaczne jedzenie, ale również dodatkowy wystrój...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Ciekawe pomysły na zaręczyny

Zanim nastąpi sakramentalne „tak” przed ołtarzem, zawiązują się tak zwane zaręczyny. Chłopak prosi swoją dziewczynę o rękę wręczając jej pierścionek zaręczynowy. Jest to część tradycji oraz bardzo ważny moment w...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo