Włóż ten owoc do skrzynki z ziemniakami. Nie puszczą kiełków nawet przez 8 tygodni

Czasem zdarza się, że kupujemy za dużo ziemniaków, które szybko się psują i musimy wyrzucić je do śmieci. Okazuje się, że można spowolnić kiełkowanie i gnicie, wykorzystując do tego… pewien owoc. Sprawdź, jak przechowywać ziemniaki, a już nigdy nie zrobisz inaczej.

Istnieje kilka przyczyn, przez które ziemniaki się psują. To kupienie już nadpsutego warzywa lub niewłaściwe przechowywanie. Praktycznie każdy wie, że kartofle należy przechowywać w suchym i chłodnym miejscu. Jak zapobiec ich psuciu? Podpowiadamy.

Sprawdź: Co zrobić, żeby placki ziemniaczane były chrupiące?

Gdzie można przechowywać ziemniaki? Wybierz suche i zacienione miejsce

Najlepszym miejscem na przechowywanie ziemniaków jest piwnica, w której panuje 5-7 stopni Celsjusza. Umieść je w skrzynkach lub koszach, by miały sporo przestrzeni. Jeśli jest ciemno i sucho, ziemniaki przetrwają nawet pół roku bez zepsucia się. Z tego względu lepiej nie trzymać dużej ilości kartofli w ciepłej kuchni pod zlewem lub w innej szafce. Szybko pojawią się kiełki i warzywo spleśnieje.

Sprawdź: Ile gotować ziemniaki? Poznaj optymalny czas na ugotowanie ziemniaków

Czy surowe ziemniaki można przechowywać w lodówce? To nie najlepszy wybór

Skoro ziemniaki potrzebują chłodu, niektórzy zastanawiają się, czy zamiast w piwnicy, można przechowywać je w lodówce. Okazuje się, że to nie najlepszy pomysł. Wszystko ze względu na to, że zaczną brązowieć, mięknąć, zwiększy się ich zawartość cukru i wzrosną ilości akryloamidu, szkodliwego, rakotwórczego związku chemicznego.

Sprawdź: Czym zastąpić mąkę ziemniaczaną w cieście? Podpowiadamy, co można dodać zamiast mąki ziemniaczanej do ciasta

W czym przechowywać ziemniaki w kuchni? Postaw na sąsiedztwo tego owocu

Jeśli nie masz piwnicy i nie możesz zapewnić ziemniakom suchego i zacienionego miejsca, przechowuj je w towarzystwie jabłka. Okazuje się, że obecność niepozornego owocu może znacznie przedłużyć ich świeżość. Wytwarza on bowiem etylen, który zapewni ziemniakom świeżość i jędrność. Co ciekawe, przechowywane z jabłkami kartofle nie puszczą kiełków nawet przez 8 tygodni.

Sprawdź: Nie dodawaj więcej jabłka do marchewki. Surówka z innym dodatkiem to niebo w gębie

Pojazdy Ślubne

Tramwajem do ślubu? A czemu nie…

Wracałam ostatnio tramwajem z pracy, siedziałam za konduktorem, gdzie natrafiłam na napis: Wynajmnij tramwaj na swoją imprezę. Wynajmujemy tramwaje nowe i zabytkowe. To idealna okazja, aby zaskoczyć gości na urodzinach, imprezach firmowych...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general