Wypadanie włosów po ciąży? Nie martw się, nie wyłysiejesz!

Kiedy moja koleżanka świeżo po porodzie pokazywała mi swoje odrosty pod grzywką, nie mogłam uwierzyć, że wypadanie włosów po ciąży może przybrać TAKI wymiar. Jej włosy rzeczywiście nie wyglądały najlepiej i kiedy sama zaszłam w ciążę, bałam się bardzo, jak sytuacja będzie przedstawiać się u mnie. Na szczęście w moim przypadku obyło się nieco mniej widowiskowo i drastycznie, co nie oznacza, że problemów nie było. Wypadanie włosów po ciąży. Czy da się tego uniknąć i dlaczego tak się dzieje?

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Ze względu na zachodzące w ciele zmiany hormonalne, w ciąży własy prawie nie wypadają. Dlatego po porodzie i ustaniu burzy hormonalnej wypadają te włosy, które normalnie wypadłyby w ciągu ostatnich 9 miesięcy.
  • Na wypadanie włosów po ciąży wpływa ogromne zmęczenie i stres związany z posiadaniem malutkiego dziecka.
  • Dieta eliminacyjna stosowana przez niektóre karmiące mamy ma wpływ na cały organizm, w tym na kondycję włosów.

Wypadanie włosów po ciąży? Możesz tego nie zauważyć!

Tak było w moim przypadku – widziałam, że kucyk jest cieńszy i włosów na szczotce jest więcej, ale nigdy nie byłam bardzo przerażona ich ilością. Intensywne wypadanie raczej mnie ominęło i szczerze powiedziawszy – miałam wtedy na głowie dużo więcej problemów, niż wypadające włosy po ciąży… 😉 Trudy połogu, opieka nad noworodkiem, walka od laktację i kolki mogą sprawić, że będziesz autentycznie zdziwiona, że nie jesteś siwa lub łysa z nerwów, a wypadanie kompletnie Cię nie przerazi. Ale pssst! Nie będę Cię straszyć 😉

Ciągłe wypadanie włosów: dlaczego tak się dzieje?!

Po pierwsze: Siła kontrastu

Mogłabym godzinami opowiadać Ci o cyklu wypadania włosa, ale przejdźmy do sedna – nie wiem czy zauważyłaś, ale w ciąży Twoje włosy praktycznie nie wypadały. W każdym razie, dzięki działającym w odmiennym stanie hormonom, ten naturalny proces został zminimalizowany. Cieszyłaś się przez 9 miesięcy piękną i gęstą czupryną, jak z reklamy skrzypu czy super szamponu, nic więc dziwnego, że kiedy po ciąży włosy zaczęły wypadać, wpadłaś w popłoch. Różnica w końcu jest ogromna! Szczególnie, że proces wypadania włosów po porodzie jest zwielokrotniony – wypadają Ci wszystkie włosy, które normalnie wypadłyby w ciągu 9 miesięcy. To może być burzliwy proces 🙂

Po drugie: Stres i niewyspanie

Kobiety w ciąży mają tendencję do myślenia o porodzie jako o pewnego rodzaju deadlinie. Boimy się go, więc myślimy o nim jako o kamieniu milowym, krytycznym momencie, po którym jest dużo lepiej. Często tak jest, ale nie zawsze – wszystko zależy od Ciebie i od malucha. Możesz mieć trudny połóg, możesz stresować się opieką nad niemowlęciem, możesz mieć baby blues, możesz urodzić człowieka, który posiada maleńką wadę fabryczną – jest nieodkładalny. Dużo rzeczy może się wydarzyć, które sprawią, że będziesz wiecznie zestresowana i zmęczona. A to siłą rzeczy odbije się na Twoim wyglądzie. Wypadające włosy po porodzie to po prostu nie tylko wina hormonów.

Po trzecie: Karmienie piersią

Karmienie piersią może również mieć wpływ na kondycję włosów. I to na wiele sposobów! Dieta eliminacyjna, uboga w wiele składników mineralnych i odżywczych, hormony wydzielane podczas karmienia, a nawet stres związany z problemami z laktacją – wszystko to może sprawić, że Twoje włosy na tym ucierpią. I nie możemy ich za to winić.

Wypadanie włosów po ciąży – bez obaw!

Wypadanie włosów po porodzie to naturalny proces, który w mniejszym lub większym stopniu dotyka każdą mamę. Urodziłaś człowieka, to wielki wysiłek – choć raz możesz sobie odpuścić i nie wyglądać idealnie. Daj sobie chwilę na dojście do siebie. Przyjdzie czas na zadbanie o swoje włosy i ciało, które po ciąży też często jest dalekie od naszych oczekiwań. Teraz jest czas dla Ciebie i Twojego malucha – te pierwsze miesiące tak szybko mijają, że szkoda czasu marnować go na zamartwianie się włosami. Odrosną!

I tak prawdopodobnie jesteś skazana…

… na kucyka 😉 Może jeszcze tego nie wiesz, ale wiele kobiet przez długi okres po ciąży musi nosić włosy związane w kitkę lub kok. Dlaczego? Twoje dziecko będzie się nimi bardzo interesować. I ma dużą siłę, a Twoje jęki protestu nie zrobią na nim żadnego wrażenia. Może więc się okazać, że Twoją nową fryzurę, jakakolwiek by ona nie była, nikt nie będzie miał szans podziwiać zbyt często. Nawet Ty!

Wypadające włosy po ciąży – co robić?

Dobrze się odżywiaj

To naprawdę ważne! Dla Ciebie i dla Malucha. Zasięgnij opinii lekarza o Twojej diecie eliminacyjnej – nie zawsze trzeba ją stosować, a wiele najnowszych badań przeczy istnieniu związku między dietą mamy a kolkami u niemowlęcia. Jeśli nie karmisz piersią, również dbaj o siebie, Twój organizm musi przecież odpocząć po ciąży i porodzie. Jak zapobiec wypadaniu włosów po ciąży? Przede wszystkim odpowiednią dietą, pełną składników odżywczych, które potrzebuje nasz organizm.

Postaraj się o chwile dla siebie

Wiemy, że o to ciężko! Spróbuj jednak prosić o pomoc partnera, mamę czy przyjaciółkę jak najczęściej, aby móc odpocząć i zebrać nowe siły do opieki nad maleństwem. Wolny czas to nie tylko możliwość relaksu psychicznego, którego bardzo potrzebujesz – możesz przeznaczyć go na np. kąpiel w wannie i zadbanie o swoje włosy przy użyciu specjalnych odżywek i masek. Odpoczniesz, poczujesz się zrelaksowana, a do tego zadbasz o siebie. I jesteś w domu, tuż obok, pod ręką w razie czego. To pomysł idealny!

Odwiedź fryzjera

Fajnie czasem wyrwać się na chwilę z domu. Możesz zostawić Malucha z tatą lub wziąć go ze sobą – niejedna z nas karmiła gdzieś we fryzjerskiej kanciapie 😉 Dobrze wyczesane i obcięte włosy będą wyglądały atrakcyjniej, a dodatkowo możesz wykupić specjalny zabieg (typu modny ostatnio olaplex) na włosy, który je wzmocni i rozświetli. Zobaczysz, od razu poczujesz się lepiej.

Wypadanie włosów po porodzie to naturalny stan, którym nie musisz się przejmować. Dbaj o siebie i ciesz się czasem z Twoim potomkiem – już niedługo wszystko wróci do normy. Rodzicielskiej oczywiście! 🙂 Jeśli jednak cokolwiek Cię niepokoi, wypadanie jest naprawdę zaostrzone i towarzyszą mu inne objawy, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Choć wypadanie włosów po ciąży to normalne zjawisko, lepiej dmuchać na zimne!

Zobacz też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo