Wysypka na karku u dziecka – o czym może świadczyć? Nie lekceważ takich zmian!

Wysypka na karku u dziecka może mieć rozmaite przyczyny – zwykle są to zmiany alergiczne lub zmiany skórne spowodowane upałem. Powodem pojawienia się wysypki może też jednak być poważna choroba – na przykład toczeń. Lepiej więc podobnych zmian nie bagatelizować – tym bardziej jeśli mimo starań wysypka nie znika. Dlaczego pojawiają się krostki na szyi u dziecka i co zrobić by się ich pozbyć? Jak ukoić świąd? 

Wysypka na karku u dziecka

Wysypka na karku u dziecka zawsze wywołuje niepokój rodziców. Przyczyna pojawienia się takiej wysypki – zarówno w obrębie karku, jak i na szyi, brodzie czy na twarzy – może być jednak dość błaha. Wiele zależy od wieku dziecka, od tego czy jest alergikiem, a nawet od pory roku, podczas której takie zmiany skórne się pojawiają. Warto też zwrócić uwagę czy wysypka z czasem zacznie zanikać, czy też będzie się utrzymywać, a wręcz nasilać. Czerwona wysypka na szyi u dziecka i krosty na karku u dziecka to zwykle:

  1. Trądzik niemowlęcy – jeśli widzimy krostki na karku u niemowlaka lub pod jego szyją, w większości przypadków będzie to właśnie trądzik. Kojarzy nam się niezmiennie z czasem dojrzewania, jednak to tak zwany “trądzik niemowlęcy”, który dotyka około 40% dzieci. Istnieje więc spore ryzyko, że wystąpi także u naszego dziecka. Wysypka na szyi niemowlaka, na jego karku i twarzy pojawia się zazwyczaj w drugim lub trzecim tygodniu życia. Zazwyczaj przyczyną występowania trądziku są zmiany hormonalne, a skóra wraca do normy po kilku dniach. Trądzik może jednak utrzymać się na skórze nawet do 6. miesiąca życia dziecka. Wykwity na skórze mogą też być spowodowane niedostatecznie jeszcze rozwiniętymi porami skórnymi. Łatwo gromadzą się w nich bakterie, co powoduje podrażnienia. 
  2. Potówki – wysypka wokół szyi u dziecka może być spowodowana przegrzaniem ciała. Wówczas na skórze pojawiają się właśnie potówki. To małe, swędzące krostki, które mogą występować u osób w każdym wieku, jednak szczególnie często dotykają właśnie niemowlęta i dzieci. To łagodne zapalenie zatkanych przewodów potowych. Kiedy są zablokowane, pot nie może wydostawać się przez nie na zewnątrz. Z tego względu potówki pojawiają się w miejscach narażonych na nadmierne pocenie. 
  3. Alergia – swędząca wysypka na karku u dziecka może być też związana z alergią. Może to być reakcja kontaktowa, ale też alergia pokarmowa. Czerwone, swędzące plamy mogą się wówczas pojawiać na różnych częściach ciała – w tym także na karku czy szyi. Najczęściej wysypka pojawia się w zgięciach rąk i kolan oraz na twarzy czy brzuchu. Coraz więcej osób cierpi z powodu alergii. Uczulenie na coś wiąże się z nadmierną reakcją organizmu – a konkretnie układu immunologicznego – na kontakt z pewnymi elementami, zwanymi alergenami. Różne osoby mogą mieć uczulenie na różne rzeczy. By więc pozbyć się wysypki, czasem wystarczy zmiana proszku do prania, a czasem konieczna będzie na przykład zmiana diety. 

Sprawdź: Jakie badania gdy dziecko się poci? Nie lekceważ tych objawów

Swędząca wysypka na szyi u dziecka

Czerwone krostki na karku u dziecka mogą być objawem niegroźnym, wynikając z alergii czy przegrzania, jednak mogą również wiązać się z czymś poważniejszym. Zmiany skórne mogą być objawem chorób zakaźnych. W pierwszej fazie różyczki bladoróżowe plamki pojawiają się najpierw za uszami, a następnie obejmują też plecy i klatkę piersiową. Powiększają się węzły chłonne i wzrasta temperatura. 

Zmiany skórne mogą być też związane z tak zwaną “trzydniówką”. Gorączka trzydniowa to jedna z częściej występujących chorób wieku dziecięcego. Wysypka jest bardzo charakterystyczną cechą tej choroby, do czego nawiązuje nawet jej inna nazwa – rumień nagły. Trzydniówka to choroba wirusowa, która przenosi się drogą kropelkową. Rumień nagły najczęściej pojawia się tylko raz w życiu. Powtórna infekcja jest jednak możliwa, ponieważ chorobę mogą wywoływać różne wirusy. W przypadku tej choroby plamki są drobne, lekko różowe. Zwykle wysypka najpierw obejmuje tułów, a później rozprzestrzenia się w kierunku szyi, kończyn oraz twarzy. Czasem – choć naprawdę niezwykle rzadko – trzydniówka przebiega bez wysypki. 

Zmiany skórne mogą też być spowodowane innymi chorobami zakaźnymi – ospą, odrą, półpaścem, a nawet szkarlatyną. W przypadku tych chorób zmiany skórne obserwowane są jednak nie tylko na szyi i karku – łatwo je zatem odróżnić. Niestety, wysypka pod szyją u dziecka może także być spowodowana przez choroby autoimmunologiczne – jak toczeń rumieniowaty, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. 

Zobacz: Czy można wziąć L4 na dziecko? Zwolnienie lekarskie na opiekę nie wszystkim przysługuje. Jakie są warunki?

Wysypka na szyi u niemowlaka

Pokrzywka na karku u dziecka może mieć różne przyczyny. Czasem pojawia się z zimna, czasem pod wpływem wysokiej temperatury czy dużego wysiłku, bywa spowodowana przez promieniowanie słoneczne, a nawet przez ucisk (to tak zwana pokrzywka opóźniona z ucisku). Dość często u alergików pojawia się wysypka kontaktowa – na skutek kontaktu z uczulającym materiałem czy substancją, jak ślina zwierząt czy nikiel. 

Uczulenie na szyi u dziecka oczywiście martwi rodziców, jednak najczęściej dość szybko przechodzi – wystarczy zadziałać na nie domowymi sposobami. Czasem z kolei wysypka ustępuje sama. Dopiero jeśli po dłuższym czasie nie znika, zaczyna się nasilać czy rozchodzi się po innych obszarach ciała, bądź też pojawia się dodatkowo gorączka, trzeba koniecznie zgłosić się z dzieckiem do lekarza. Niech obejrzy go pediatra, dermatolog i alergolog. 

Uczulenie na karku u dziecka może zostać złagodzone między innymi okładami z naparu z rumianku. Ulgę może też przynieść wyciąg z aloesu oraz środki z alantoiną. Leki antyhistaminowe może przepisać wyłącznie lekarz. Jeśli to alergia pokarmowa, konieczne może być wprowadzenie diety eliminacyjnej. Wysypka na karku u dziecka może się pojawić na przykład przez używanie niewłaściwych preparatów do mycia – powinny one być bezzapachowe, bezbarwne i hipoalergiczne, przeznaczone specjalnie dla dzieci. 

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo