Zachowanie NZ – co oznacza ten skrót? Jaka to ocena?
Przez cały rok szkolny ocenie podlegają nie tylko umiejętności i wiedza uczniów, ale także ich zachowanie i prezentowana postawa. Stopień ze sprawowania odzwierciedla nie tylko to, czy dziecko jest kulturalne, odnosi się z szacunkiem do innych osób i nie przeszkadza podczas zajęć. Na ostateczną ocenę składa się także wszelka działalność na rzecz szkoły, uczestniczenie w dodatkowych aktywnościach czy wykazywanie się szczególnym zaangażowaniem w życie klasy. Czasami jednak w kontekście sprawowania rodzice mogą spotkać się ze skrótem NZ, który stanowi pewną zagadkę. NZ – jakie to zachowanie? Co oznacza ocena NZ z zachowania?

Zachowanie NZ – jakie to?
Zapewne każdy uczeń doskonale zdaje sobie sprawę, że na jego świadectwie na koniec roku znajdą się nie tylko stopnie z poszczególnych przedmiotów, ale także ocena z zachowania. Na każdą z nich składają się osiągnięcia i potknięcia, które zdarzyły się od początku września aż do końca czerwca. Chociaż zazwyczaj uczniowie znacznie większą wagę przywiązują do stopni ze sprawdzianów czy kartkówek, to jednak nie należy zapominać, że ocena z zachowania również ma ogromne znaczenie. Szczególnie dla tych, którym zależy otrzymaniu świadectwa z wyróżnieniem. Warunkiem tzw. czerwonego paska jest bowiem nie tylko wysoka średnia, ale także bardzo dobre lub wzorowe zachowanie.
W szkołach obowiązuje aktualnie sześciostopniowa skala ocen z zachowania:
- zachowanie wzorowe (6) – skrót: wz;
- zachowanie bardzo dobre (5) – skrót: bdb;
- zachowanie dobre (4) – skrót: db;
- zachowanie poprawne (3) – skrót: pop;
- zachowanie nieodpowiednie (2) – skrót: ndp;
- zachowanie naganne (1) – skrót: ng.
Na ostateczną ocenę uzyskaną przez ucznia składa się jednak bardzo wiele czynników – m.in. wywiązywanie się z obowiązków, kulturalne zachowanie, okazywanie szacunku kolegom i pracownikom szkoły czy bycie grzecznym podczas lekcji. To jednak nie wystarczy na ocenę wzorową (a czasem nawet na dobrą). Uczeń wzorowy powinien także brać udział w dodatkowych aktywnościach czy działaniach na rzecz szkoły (np. być przewodniczącym, organizować apele czy ciekawe szkolne imprezy).
Informacja o zachowaniu ucznia i o tym, jak postrzega je grono pedagogiczne, trafia do rodziców podczas wywiadówek lub za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Czasami pojawia się tam jednak adnotacja, która jest nie do końca zrozumiała – jedną z nich jest ocena NZ z zachowania. Jeśli została ona wpisana jako ostateczny stopień dziecka może prawdopodobnie oznaczać skrót od “nieodpowiednie zachowanie”, czyli ocena odpowiadająca “dwójce” lub “naganne zachowanie” – odpowiadające “jedynce”. Nie jest to jednak jedyne możliwe rozwinięcie.
Sprawdź: Do kiedy wystawianie ocen 2022. Do którego czerwca muszą być wystawione oceny?
Ocena z zachowania NZ – co oznacza?
W części szkół obowiązuje punktowy system ocen z zachowania. Oznacza to, że każdy uczeń przez cały rok może otrzymać określoną liczbę punktów za jakąś pozytywną aktywność w życiu szkolnym (np. pomoc koledze w nauce, udział w wolontariacie czy sukces w konkursie). Z kolei za przejaw negatywnej postawy uczeń może zostać ukarany odebraniem jakiejś części punktów, w zależności od rodzaju przewinienia. Suma punktów na koncie pod koniec roku decyduje o ostatecznym stopniu z zachowania na świadectwie.
Jeśli w danej placówce obowiązuje wspomniany system, niektóre zachowania zgodnie z regulaminem bywają określane konkretnymi skrótami. NZ w zachowaniu może więc oznaczać np. niekoleżeńskie zachowanie, niewykonanie zobowiązania/zadania czy po prostu niewłaściwe zachowanie podczas zajęć, apelu czy przerwy.
Zobacz: Oceny z zachowania. Jakie są stopnie z zachowania w szkole?
Rodzice pytają, co to za ocena z zachowania NZ
W skali ocen z zachowania mamy dwie zaczynające się od litery N. NZ może oznaczać zarówno nieodpowiednie zachowanie (2), jak i naganne zachowanie (1).
NZ ocena z zachowania może być skrótem oznaczającym jakiś typ postępowania, np. jeśli w szkole obowiązuje punktowy system ocen z zachowania. NZ – np. niekoleżeńskie zachowanie czy niewykonanie zadania.
Skrót NZ być może oznacza nieodpowiednie zachowanie lub naganne zachowanie.
Te imiona już nie pojawiają się na porodówkach. Kilkadziesiąt lat temu można było je usłyszeń na każdym podwórku
Najładniejsze imiona do bierzmowania damskie. Wśród nich patronki kobiet, młodzieży, nauki i… chorych na gardło
O tych pieniądzach urzędnicy nie zawsze informują. Środki z ZUS i OFE można wypłacić. Wystarczy wniosek
Ta zapiekanka nie raz wyciągnęła mnie z opresji. Podaj gościom. Na talerzach nic nie zostanie
Jesteś właścicielem kota? Być może masz dwa tygodnie na zapłacenie podatku. Grozi ci kara lub zajęcie komornicze zwierzęcia
Mało kto podlewa tuje w tym terminie. A potem płacz i cała pielęgnacja na marne
- Rodzice.pl
- Starsze dziecko
- Edukacja i psychologia
- Zachowanie NZ – co oznacza ten skrót? Jaka to ocena?
Ciekawe pomysły na podziękowania dla rodziców na wesele
Coraz częściej wśród znajomych i wśród użytkowniczek wielu for weselnych obserwuję antypatię do standardowych podziękowań dla rodziców, czyli dla oklepanego utworu “Cudownych rodziców mam” i tańczenia w kółeczku, podczas, gdy...
Czytaj dalej →Menu weselne
Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...
Czytaj dalej →Ceny sukien ślubnych
Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...
Czytaj dalej →