Zalegająca flegma w przełyku i gardle. Lepiej nie lekceważyć tego objawu. Jak sobie z nim radzić?

Zalegająca flegma w przełyku i gardle może być wyjątkowo uciążliwym objawem, niestety nie zawsze ustępuję w momencie wyleczenie infekcji. W takim wypadku lepiej jej nie ignorować, ponieważ może wskazywać na rozmaite choroby układu oddechowego. Co może oznaczać ciągła flegma w gardle i chrząkanie? Jak sobie z tym radzić? Kiedy powinniśmy zacząć się niepokoić?

Co może oznaczać ciągła flegma w gardle i chrząkanie?

Flegma to nic innego jak śluz, który normalnie pokrywa drogi oddechowe. Niestety w trakcie infekcji czy chorób dochodzi do nadprodukcji śluzu, który może utrudniać swobodny przepływ powietrza – stąd bierze się m.in. odkrztuszanie czy nagminne chrząkanie. Najczęściej flegma spływa po tylnej ścianie gardła z zatok i zatkanego nosa. Jest to jeden z podstawowych objawów zapalenia zatok.

Wydzielina w gardle, przełyku czy dalej w drogach oddechowych wskazuje najczęściej na infekcje – nie tylko zatok przynosowych, ale także oskrzeli lub płuc. Nadmiar śluzu może być również objawem poważnego, przewlekłego nieżytu nosa, a także alergie. Zalegająca wydzielina może być także symptomem zakażenia bakteryjnego lub grzybicy.

Sprawdź: Kiedy powinna ustąpić gorączka po antybiotyku u dziecka?

Zalegająca flegma w przełyku – co robić?

Jeśli nadmiar wydzieliny utrzymuje się w gardle i przełyku długo po zakończeniu infekcji, należy zgłosić się z tym objawem do lekarza w celu dalszej diagnostyki. Może się okazać, że doszło do poważniejszej infekcji lub rozwinęła się poważniejsza choroba. Kolor i konsystencja śluzu może różnić się w zależności od schorzenia.

Bardzo gęsta wydzielina, która zbiera się szczególnie po przebudzeniu, może wskazywać na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc lub na przewlekłe zapalenie oskrzeli. Jeśli flegma ma kolor czerwony może oznaczać zakażenie bakteryjne, a w skrajnych przypadkach – także nowotwór płuc lub zatorowość płucną.

Flegma z grudkami to z kolei objaw mukowiscydozy oraz grzybicy. Jeśli śluz charakteryzuje się nieprzyjemnym zapachem, może to świadczyć o zakażeniu beztlenowcami. Co ciekawe, zalegająca w przełyku i gardle flegma może być także jednym z objawów choroby refluksowej żołądka.

Tarczyca a flegma w gardle

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że na rozmaite dolegliwości w jamie ustnej może wpływać także nieprawidłowo funkcjonująca tarczyca. Niedoczynność tego gruczołu może wywoływać zespół Burning Mouth Syndrome, który objawia się przede wszystkim uciążliwym pieczeniem jamy ustnej, a nawet szczypaniem czy nieprzyjemnym kłuciem, połączonym z przewlekłym uczuciem suchości. W skrajnych przypadkach może dojść do powstania problemów z przełykaniem.

Zaleganie flegmy, ciągłe odkrztuszanie oraz suchość w gardle może być jednym z nietypowych symptomów choroby Hashimoto, czyli przewlekłego limfocytowego zapalenia tarczycy.

Zobacz też:

Pielęgnacja niemowląt

Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?

Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo