Zapalenie jądra i najądrza [przyczyny, objawy, leczenie]

Jądra są częścią układu płciowego mężczyzny. Odpowiadają za produkcję plemników oraz hormonów płciowych. Występują parzyście, umiejscowione w worku mosznowym przy czym zwykle lewe jądro znajduje się nieco niżej niż prawe i jest odrobinę większe. Jak każda część ciała, tak i ta potrzebuje odpowiedniej ochrony i dbałości o nią. Niestety, panowie często zapominają o regularnym badaniu się i nie wszyscy wiedzą na przykład, że w jądrach może rozwinąć się stan zapalny. Zapalenie jądra jest zwykle chorobą ostrą, która może doprowadzić nawet do bezpłodności, albo do utraty jądra. Dlatego też warto znać przyczyny pojawienia się zapalenia jądra, żeby temu przeciwdziałać! Warto również umieć rozpoznawać objawy choroby, a także poznać metody jej leczenia!

Zapalenie jądra – przyczyny

Zapalenie jądra może mieć różne przyczyny. Winne mogą być wirusy albo bakterie. Zwykle stan zapalny jądra rozwija się u mężczyzn powyżej 50 roku życia, jednak może dotyczyć także panów dużo młodszych. U nich jest najczęściej powikłaniem wady dróg moczowo-płciowych albo ich infekcji. U młodych mężczyzn, którzy są aktywni seksualnie, stan zapalny jąder wynika często z kontaktu z różnymi bakteriami, jak Chlamydia trachomatis. Może też być związany z rzeżączką, albo z chorowaniem na gruźlicę, bądź kiłę. Zapalenie jąder może się także pojawić w przebiegu kryptokokozy, czyli wywołanej przez Cryptococcus neoformans grzybicy. Zapalenie jądra i najądrza występuje jednocześnie – najpierw choruje najądrze, a później choroba przenosi się dalej. Jednak choroba ta traktowana jest jako całość, gdyż trudno odróżnić od siebie pojawiające się w jej trakcie objawy. Warto wiedzieć, że zapalenie jądra może być również powikłaniem choroby zakaźnej – świnki. W tej chwili nie jest już ona traktowana jako szczególnie niebezpieczna, a jednak jej powikłania zwłaszcza dla mężczyzn mogą być groźne. U panów świnkowe zapalenie jądra może doprowadzić do bezpłodności – dzieje się tak niestety często, gdyż aż w 50% przypadków.

Źródło: Wikipedia

Zapalenie jądra – objawy

Ważne jest dość szybkie postawienie diagnozy i podjęcie leczenia, dlatego też warto wiedzieć jak najwięcej o charakterystycznych objawach, które mogą się pojawić w przebiegu tej chroby. Jeśli chodzi o zapalenie jąder, objawy to przede wszystkim ból. Jądra nie powinny boleć, więc jeśli tak się dzieje, warto zgłosić się do lekarza. Zwykle stan zapalny nie obejmuje obydwu jąder, lecz tylko jedno. Wówczas to właśnie ono jest szczególnie tkliwe, a ból może promieniować aż do pachwiny i krocza. Zaatakowane przez chorobę jądro jest też obrzęknięte i twarde. Może dojść również do zaczerwienienia moszny i pojawienia się wysokiej temperatury (do 40 stopni Celsjusza). Dreszcze, poty, wydzielina z cewki moczowej – to także objawy, które mogą się pojawić. Do tego dochodzą te charakterystyczne dla konkretnych chorób, z którymi wiąże się stan zapalny jądra – jeśli wynikł on na przykład ze świnki czy rzeżączki.

Objawy wskazujące na zapalenie jądra:

  • obrzęk jednego lub obu jąder;
  • gorączka do 40 stopni;
  • ból jąder, ale także ból krocza i odbytu;
  • napięcie skóry worka mosznowego i łuszczenie się jej;
  • zaczerwienienie moszny.

Zapalenie jąder – leczenie

Leczenie zapalenia jąder polega przede wszystkim na antybiotykoterapii. Antybiotyk musi jednak zostać dobrany w odpowiedni sposób, w zależności od tego z jaką główną chorobą się walczy, a zatem do obecnego w organizmie patogenu, który należy zwalczyć i który wywołał stan zapalny. Jak jeszcze leczyć zapalenie jąder? Leczenie polega również na podaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych. Antybiotyku nie stosuje się jednak, jeśli to świnkowe zapalenie jąder. Wówczas choremu podaje się glikokortykosteroidy – niesterydowe leki przeciwzapalne.

Zapalenie jądra – leczenie domowe

Jak leczyć zapalenie jąder w domu? Nie da się całkowicie pozbyć choroby, stosując domowe środki, jednak można znacząco wspomóc profesjonalne leczenie. Od dawna wiadomo, że takie wspomaganie w wielu chorobach jest jak najbardziej wskazane – dlatego warto i tutaj je zastosować. Ulgę cierpiącemu przynosi na przykład noszenie obcisłej bielizny, a także stosowanie kompresów na mosznę. W trakcie leczenia powinno się unikać wysiłku i nie przeciążać organizmu. Najlepiej jest dużo wypoczywać, by organizm miał zapas sił do walki z chorobą.

Zapalenie jąder – powikłania

Warto podjąć leczenie gdy tylko zauważy się jakieś niepokojące objawy. Należy natychmiast udać się do specjalisty i stosować do jego wskazówek, gdyż nieleczone zapalenie jąder może doprowadzić nawet do zaniku jądra czy niepłodności. W niektórych przypadkach konieczne jest nawet usunięcie zmienionego chorobowo jądra, jeśli dojdzie do jego martwicy. A dzieje się to przy zawale tkanki jądra, gdy dochodzi do jej niedokrwienia.

Powikłania zapalenia jądra najczęściej dotykają mężczyzn chorujących jednocześnie na cukrzycę, mocznicę, a także choroby zakrzepowe. Wśród najczęstszych powikłań wymienia się:

  • bezpłodność;
  • ropień jądra;
  • zapalny wodniak jądra;
  • zanik jądra;
  • martwicę jądra;
  • pozapalną niedrożność przewodów wyprowadzających nasienie z jądra.

Zapalenie jądra u mężczyzn – diagnoza

Do lekarza należy się zgłosić w przypadku wszelkich podejrzeń choroby. Po dokonaniu wywiadu lekarz zleci jeszcze odpowiednie badania, które wykażą stan zapalny. To badania krwi i moczu oraz badanie mikroskopowe wymazu z cewki moczowej i posiew wymazu z cewki moczowej. Pomocne w ustaleniu przyczyny objawów jest również wykonanie USG. Należy bowiem wykluczyć inne choroby – w tym między innymi guza jądra, którego obecność mogłaby dawać podobne objawy do tych przy stanie zapalnym.

Zapalenie jądra u dziecka

Zapalenie jąder zwykle pojawia się u mężczyzn po 50 roku życia. Przed 40. jest głównie powikłaniem chorób przenoszonych drogą płciową, świnki, a także występuje jako skutek wrodzonych wad w budowie cewki moczowej. Jednak cierpią na nie czasem nawet kilkuletni chłopcy. Zwykle choroba związana jest wówczas z przechodzoną przez nich świnką i przede wszystkim to właśnie ją trzeba leczyć. Zazwyczaj gdy świnka mija, zapalenie jądra u dzieci również ustępuje, chociaż zdarza się jego dalszy rozwój. Co ciekawe, na świnkę choruje coraz więcej mężczyzn po 20 roku życia, którzy nie przechodzili jej w dzieciństwie. U nich także może wystąpić stan zapalny jądra.

 

Zapalenie jądra i najądrza

Zapalenie jąder u dzieci czy u dorosłych mężczyzn jest przykrą dolegliwością, która niestety czasem się pojawia i którą należy umiejętnie leczyć. Każdy przypadek jest nieco inny, a i sam stan zapalny może się pojawić z różnych przyczyn. Może to być skutek zakażenia wirusowego lub bakteryjnego. Należy wykonać odpowiednie badania, żeby stwierdzić co jest przyczyną i postarać się ją wyeliminować. Stan zapalny w obrębie jąder zwykle leczy się przy pomocy niesterydowych leków przeciwzapalnych oraz podając choremu antybiotyki. Czas leczenia uzależniony jest od zaawansowania choroby. 

Warto zwrócić szczególną uwagę na objawy, ponieważ nieleczone lub niewłaściwie leczone zapalenie jądra może doprowadzić do niepłodności, a nawet do utraty jądra. Leczenie można, a nawet trzeba wspomagać odpowiednimi metodami domowymi, jednak nie zastąpią one wizyty u profesjonalisty, który poda odpowiednie farmaceutyki. Zapalenie jądra prawego czy lewego może pojawić się u mężczyzn w różnym wieku, powodując obrzęk, zaczerwienienie i ból. Jeśli podobne objawy zostaną zaobserwowane, należy zwrócić się szybko do lekarza. Jeśli chodzi o zapalenie jądra, forum dostępne online jest świetnym miejscem by poszukać opinii o konkretnym leczeniu czy dowiedzieć się na temat choroby nieco więcej. Taka wiedza nie zastąpi jednak wizyty u lekarza, który oceni stan chorego i powie mu jak leczyć zapalenie jądra!

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Menu weselne

Jakie menu wybrać na swoje wesele? Muszą to być potrawy, które trafią w gusta wszystkich gości. Bo przecież świeże i smaczne dania to już pół sukcesu udanego wesela (no może...

Czytaj dalej →
Zakupy dla niemowląt, Nauka chodzenia

Pchacz czy chodzik?

Pchacz czy chodzik, czyli czy i czym wspomagać naukę chodzenia u dzieci? Pomysł na ten wpis pojawił się po przeczytaniu komentarzy, które dziś pojawiły się na naszym Instagramie. Chodziło o...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo