14. emerytura 2023 będzie, ale nie dla wszystkich. Ci seniorzy nie zobaczą ani złotówki

Kiedy wypłata 14. emerytury 2023? Ile wyniesie świadczenie? Te pytania zadaje sobie coraz więcej seniorów. Choć dodatek do emerytury ma zostać wprowadzone na stałe, to nie dla wszystkich będzie to powód do radości.

Początkowo 14. emerytura miała być świadczeniem jednorazowym. Wkrótce ma się to zmienić. Senat 22 czerwca przyjął poprawki do ustawy, zgodnie z którą czternastki mają zostać wprowadzone na stałe. Teraz zajmie się nią Sejm, ale już teraz wiadomo, że seniorów czekają duże zmiany. Nie ucieszą one wszystkich, bo niektórym dodatek nie będzie przysługiwał. O kim mowa? Wpływ będzie miał próg dochodowy.

Sprawdź: Te emerytki mają szansę otrzymać nawet kilkaset złotych więcej do emerytury. Wystarczy, że złożą wniosek w ZUS

Dla kogo 14. emerytura 2023? Lista uprawnionych może być krótsza

Kwota świadczenia wynosi obecnie tyle, co aktualnie obowiązująca minimalna emerytura. W 2023 roku jest to zatem 1588,44 zł brutto. Takie środki wpłyną jednak wyłącznie na konta seniorów ze świadczeniami do 2900 zł brutto. W przypadku pozostałych zostanie zastosowany mechanizm “złotówka za złotówkę”, a więc świadczenie będzie proporcjonalnie zmniejszane. Co to oznacza w praktyce? Seniorzy, którzy pobierają świadczenia powyżej 4438,44 zł brutto nie zobaczą ani grosza. Nowa ustawa wprowadzająca 14. emeryturę na stałe, zakłada, że rządzący będą mieli prawo do podwyższenia kwoty wypłaty.

Sprawdź: Już wkrótce będzie można złożyć wniosek o specjalny dodatek dla emerytów. KRUS wypłaci go nielicznym

Kiedy 14. emerytura 2023? Wypłaty prawdopodobnie ruszą niebawem

Czternastki wypłacane są wraz z comiesięcznym świadczeniem przez ZUS, a zatem 1, 5, 6, 10, 15, 20 lub 25 dnia miesiąca. Do tej pory środki uprawionym seniorom przelewane były na przełomie sierpnia i września. W tej kwestii prawdopodobnie nic nie ulegnie zmianom, ale podobnie jak w przypadku wysokości wypłaty, ustawa zakłada elastyczność. Rząd będzie mógł więc wyznaczyć termin wypłat do 31 października danego roku.

Sprawdź: Zwrot podatku za 13. i 14. emeryturę. Seniorzy dostaną nawet 310 zł. Jest haczyk

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo