20 dag miodu: ile to łyżek?

“20 dag – ile to łyżek miodu?” – z takimi dylematami często spotykamy się w kuchni, zwłaszcza jeśli zajmujemy się rozmaitymi słodkimi wypiekami i dopiero co zaczynamy naszą przygodę z gotowaniem. Niestety większość przepisów podaje ilości potrzebnych składników bardzo precyzyjnie, posługując się oficjalnym systemem miarowym – najczęściej gramami lub dekagramami. Większość z nas jednak woli sobie te wartości przeliczać na bardziej przystępne i łatwiejsze do zapamiętania np. szklanki czy łyżki. Jaki przelicznik kuchenny stosować? Skąd wiadomo ile to 10 dag miodu w przeliczeniu na łyżki?

Najważniejsze w poniższym artykule:
 • W jednej łyżce stołowej zmieści się około 2,2 dekagramy miodu, czyli 22 gramy miodu.
 • W małej łyżeczce zmieścimy za to 6 gramów miodu, czyli 0,6 dag.
 • Miód można odmierzyć także przy pomocy szklanki - 1 szklanka mieści w sobie około 36 dekagramów miodu, czyli 360 gramów.

Uproszczony przelicznik

Jeśli jesteście miłośnikami sztuki gotowania, ale dopiero rozpoczynacie kulinarną przygodę i nie zdążyliście jeszcze pojąć i odkryć wszystkich gastronomicznych tajników, to pewnie nie raz staliście przed problemem z odmierzaniem odpowiedniej ilości składników. Niestety, początkujący kucharze czy cukiernicy są skazani na postępowanie zgodnie z określonym przepisem, ponieważ nie mają jeszcze wyrobionej umiejętności dodawania produktów “na oko”. Jednak większość receptur z książek kucharskich czy z internetu podaje wartości w sposób bardzo precyzyjny, posługując się oficjalnym systemem metrycznym, czyli najczęściej gramami i dekagramami.

Większość z nas, aby lepiej przyswoić i zapamiętać przepis, przelicza sobie te wartości – zazwyczaj używamy w tym celu przedmiotów kuchennych takich jak: szklanka, łyżka czy łyżeczka. Takie rozwiązanie przydaje się szczególnie wtedy, gdy nie dysponujemy specjalną wagą kuchenną. A w jaki sposób przeliczać miód? Skąd wiadomo, ile to 20 dag miodu?

20 dag miodu – ile to łyżek?

Miód to jeden z najczęściej używanych w kuchni składników, jeśli decydujemy się na przygotowanie słodkich wyrobów, zwłaszcza ciast (niezbędny element m.in. świątecznych pierniczków). Przy korzystaniu z przepisów warto wiedzieć, jak dokładnie przeliczać miód na uproszczony system miarowy. Poniżej znajdziesz ściągawkę.

 • 1 łyżka stołowa miodu to około 22 gramy, czyli około 2,2 dekagramy.
 • 1 mała łyżeczka to około 6 gram miodu, czyli 0,6 dekagrama.
 • 10 dag miodu ile to łyżek?
  • 4,5 łyżek stołowych
  • 16,5 małych łyżeczek
 • 20 dag miodu ile to łyżek?
  • 9 łyżek stołowych
  • 33 małych łyżeczek
 • 15 dag miodu ile to łyżek?
  • niecałe 7 łyżek stołowych
  • 25 małych łyżeczek
 • 40 dag miodu ile to łyżek?
  • 18 łyżek stołowych
  • 66,5 małych łyżeczek

Sprawdź: 50 dag mąki: ile to szklanek? Jaki jest przelicznik wag kulinarnych?

Ile to jest 20 dag miodu?

Większość wartości w przepisach podawana jest w gramach i dekagramach. A jak je przeliczać względem siebie? Warto zapamiętać, że 1 dag mieści w sobie 10 gramów, a zatem jeśli przeliczamy z dekagramów na gramy to mnożymy razy 10, a jeśli odwrotnie to dzielimy przez 10.

1 dag = 10 g
20 dag miodu = 200 gram miodu

Zobacz: Suszone pomarańcze: jak suszyć pomarańcze? Sprawdzone sposoby

Jak odmierzyć 20 dag miodu?

Miód najlepiej odmierzać za pomocą łyżki stołowej. Jedna mieści w sobie aż 2,2 dag miodu, czyli 22 gramy miodu. Możemy jednak również użyć w tym celu szklanki – w jednej standardowej szklance o pojemności 250 ml zmieści się 36 dag miodu, czyli 360 gramów miodu.

20 dag miodu: ile to w szklance? W standardowej szklance, czyli takiej o pojemności 250 ml, zmieści się około 36 dag miodu. A zatem 20 dag miodu zajmuje 55% szklanki, nieco ponad połowę.

Sprawdź: Ciasto na pierniki nie klei się lub rwie? Sprawdź, jak je ratować

Dodaj komentarz

Porady Kulinarne, Rodzice

Co można jeść po terminie ważności?

Co można jeść po terminie ważności? To pytanie, które zapewne zadaje sobie każdy z nas, kiedy zdecyduje się zrobić porządki w lodówce i spiżarni. Spoglądając na nadruki i grawery umieszczone...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Ile ml ma łyżka i łyżeczka?

Ile ml ma łyżka, a ile ml ma łyżeczka? To informacje niezwykle przydatne na przykład w procesie gotowania, kiedy chcemy dodać konkretną ilość danej rzeczy do masy na ciasto czy...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Mielenie maku – Jak zmielić mak?

Jak zmielić mak? To pytanie zadają sobie Panie domu, które w przedświątecznym rozgardiaszu zapomniały o tym, że nie mają maszynki do mielenia. Nie martw się, bez niej też świetnie sobie...

Czytaj dalej →
Porady Kulinarne

Cl na ml – 1 cl ile to ml?

Czasami zdarza się, że musimy przeliczyć objętość danego płynu na jednostkę, którą używamy rzadko lub z którą mamy do czynienia pierwszy raz w życiu. Wówczas wydaje się nam, że stajemy...

Czytaj dalej →
Sukienki na wesele

Garsonki na wesele

Garsonka jest niezwykle kobiecym strojem. Jeśli do tej pory kojarzyłaś ją wyłącznie z nudnym ubraniem do  biura, przekonamy Cię, że wcale nie musi być szablonowa i że garsonka na wesele...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general