300 plus – kiedy wypłaty? Rodzice muszą pilnować ważnego terminu, inaczej nie dostaną środków na czas

Rok szkolny dopiero co się skończył i trwają wakacje. Większość uczniów zdążyła już zapomnieć o minionych miesiącach nauki, a o wrześniu z pewnością jeszcze nie myślą. O nadchodzącym roku szkolny pamiętają natomiast twórcy programu “Dobry start”, a także rodzice. Wszyscy, którzy chcieliby skorzystać z wsparcia finansowego na zakup podręczników i przyborów szkolnych, muszą złożyć specjalny wniosek. Można to robić od 1 lipca. Aby jednak otrzymać pieniądze w terminie, należy pilnować ważnego terminu. Kiedy wypłaty 300 plus 2022?

300 plus – kiedy wypłaty?

Program “Dobry start” funkcjonuje już od kilku lat i co roku, w okolicach rozpoczęcia roku szkolnego stanowi spore wsparcie dla rodzin z dziećmi. Jego celem jest oczywiście zapewnienie rodzicom niezbędnych środków na zakup podręczników, materiałów, sprzętu i innych niezbędnych przyborów potrzebnych do nauki. Dodatkowo pieniądze zawsze się przydadzą, każdy rodzic doskonale wie, że wrzesień to miesiąc, kiedy domowy budżet bywa naprawdę mocno nadszarpnięty. Wydatki będą w tym roku zapewne szczególnie odczuwalne, biorąc pod uwagę rosnącą inflację i coraz wyższe ceny produktów.

O świadczenie może się ubiegać każdy rodzic, opiekunowie prawni i faktyczni dziecka, a także rodziny zastępcze na każde dziecko uczące się w szkole aż do momentu ukończenia przez nie 20. roku życia, a przypadku dzieci z niepełnosprawnościami do 24. roku życia. Przy przyznawaniu nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe, co oznacza, że niezależnie, od tego, jakim budżetem dysponuje rodzina, może liczyć na dodatkowe środki. Nie przysługują one jednak automatycznie. Aby otrzymać jednorazową wypłatę w wysokości 300 zł, należy wcześniej złożyć specjalny wniosek.

Procedura składania wniosków już się rozpoczęła. Można to robić od 1 lipca do 30 listopada 2022. Ze względu na to, że obsługą programu zajmuje się ZUS, dokumenty można składać wyłącznie drogą internetową – za pośrednictwem osobistego profilu na PUE ZUS, przez portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Pracownicy ZUS-u zachęcają jednak do korzystania przede wszystkim z ich platformy, czyli PUE ZUS. Po założeniu konta znajdziemy tam specjalny kreator wniosków, który pomoże sprawnie przejść przez całą procedurę i ułatwi dopełnienie formalności. Ponadto to tam otrzymamy także informację o aktualnym statusie wniosku.

Na portalu PUE ZUS znajdzie się cała korespondencja z ZUS w sprawie Twojego wniosku o świadczenie 300+ (wezwanie do uzupełnienia wniosku lub załączników, informacja o przyznaniu świadczenia, decyzja odmawiająca przyznania świadczenia).

Kiedy wypłata 300+? Aby otrzymać pieniądze na czas, tj. akurat na zakupy z okazji początku roku, należy złożyć wniosek najpóźniej do końca sierpnia.

Zobacz: Dodatkowe 500 złotych na dziecko niedługo traci ważność. Pamiętaj, by skorzystać w terminie

Kiedy wypłata Dobry Start 2022?

Wniosek o 300 plus powinien zawierać oczywiście wszystkie podstawowe dane, a także numer konta w banku, na który zostaną przelane pieniądze, a także adres mailowy i numer telefonu. Co ważne, wypłaty będą się odbywać wyłącznie bezgotówkowo. Jeśli ktoś nie posiada konta bankowego, musi je założyć.

Warto podkreślić, że niezależnie od tego, jaką drogą zdecydujemy się złożyć wniosek, informację o nim znajdziemy na profilu PUE ZUS.

​​​​​​​Jeśli złożysz wniosek za pomocą bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia, to sprawdzimy, czy masz profil na portalu PUE ZUS. Jeśli nie – założymy Ci taki profil [1]. Potwierdzenie rejestracji profilu otrzymasz na adres e-mail, który podasz we wniosku. Natomiast na numer telefonu z wniosku otrzymasz jednorazowe hasło, które musisz zmienić przy pierwszym logowaniu do PUE ZUS. Hasło otrzymasz od nadawcy o nazwie ZUS.

Kiedy ZUS wypłaci 300 plus? Wnioski można składać w najbliższych miesiącach, aż do 30 listopada. Rodzice mają więc jeszcze bardzo dużo czasu. Lepiej jednak nie zwlekać zbyt długo. Złożenie wniosku do 31 sierpnia gwarantuje wypłatę najpóźniej do 30 września. Jeśli dokument trafi do ZUS-u później (tj. po 31 sierpnia), świadczenie zostanie wypłacone w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku wraz z dokumentami.

Rodzice pytają, kiedy pierwsze wypłaty 300 plus 2022

Dobry start – kiedy wypłaty?

Jeśli złożymy wniosek do 31 sierpnia, pieniądze trafią na konto do 30 września.

Wypłaty 300 plus kiedy?

Zależy od daty złożenia wniosku – jeśli zrobimy to do 31 sierpnia, wypłata 300 plus nastąpi do 30 września, jeśli później – środki wypłacone zostaną w ciągu 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku.

Kiedy wypłaty Dobry Start?

Jeśli wniosek zostanie złożony do 31 sierpnia, wypłaty 300+ powinny pojawić się na koncie do końca września.

Sprawdź też:

Źródła:

Dodaj komentarz

Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Suknie Ślubne

Ceny sukien ślubnych

Dziś chciałam poruszyć jeden z najważniejszych tematów weselnych, zwłaszcza dla Panny Młodej, czyli temat sukni ślubnych i ich cen. Ile kosztują suknie ślubne? Bez wątpienia każda kobieta chce wyglądać oszałamiająco...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo