38 tydzień ciąży

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to już ostatnia prosta na drodze do porodu. Dziecko na tym etapie jest już w pełni rozwinięte i jeśli urodzi się właśnie teraz, nie jest już traktowane jako wcześniak. Poród może rozpocząć się praktycznie w każdej chwili, więc powinnaś być na niego w pełni przygotowana.

38 tydzień ciąży: waga dziecka

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży znacząca większość dzieci jest już całkowicie rozwinięta i spokojnie czeka na przyjście na świat. Waga przeciętnego dziecka w tym okresie to około 3100 gramów, a maluch może już mierzyć nawet ponad 50 cm.

Nie należy się jednak zanadto przejmować, jeśli rozmiary naszego malucha są mniejsze czy większe. To ile waży i mierzy dziecko jest uzależnione od wielu czynników, jak sposób odżywiania się mamy czy skłonności genetyczne. Tak naprawdę dzieci ważące od 2500 gram uznaje się już za noworodki o prawidłowej wadze. Dodatkowo, jeżeli maluch nie jest wcześniakiem i wszystkie jego narządy są już w pełni rozwinięte, niska masa urodzeniowa nie ma dużego wpływu na zdrowie i rozwój dziecka, jednak stan takiego maluszka należy wyjątkowo uważnie kontrolować. Mała masa urodzeniowa może oznaczać, że łożysko pracowało nieprawidłowo i nie dostarczało maleństwu odpowiedniej ilości składników odżywczych. Inną przyczyną tego, że dziecko rodzi się lżejsze niż powinno, są choroby genetyczne. Dziecko może się urodzić mniejsze również w przypadkach, gdy mama nie odżywiała się w ciąży prawidłowo lub paliła papierosy.

Co się dzieje z dzieckiem w 38. tygodniu ciąży?

Nasze dziecko, w 38 tygodniu ciąży wyglądu już jak noworodek i jest zdolne do samodzielnego życia, poza organizmem mamy. Podczas kolejnych dwóch lub trzech tygodni w brzuchu mamy maluch będzie nadal zwiększać swoją wagę, rosnąć i rozwijać się. Jednakże rozwój ten może się także bez przeszkód odbywać poza brzuchem mamy, a dziecko zamiast poprzez pępowinę może odżywiać się jej mlekiem.

W trzydziestym ósmym tygodniu ciąży ilość płynów owodniowych znacząco się zmniejsza, ale dziecko nadal rośnie, dlatego brakuje mu miejsca na szczególnie dużą aktywność. Ruchy dziecka nie są już zatem tak częste jak wcześniej, ale co jakiś czas powinno ono dawać znać mamie, że wszystko jest w porządku. W większości przypadków w 38 tygodniu ułożenie dziecka jest główkowe i przyjmuje ono pozycję embrionalną z podkurczonymi kończynami.

38 tydzień ciąży: ruchy dziecka

Ze względu na to, że na tym etapie ciąży dziecko praktycznie nie ma miejsca na wykonywanie bardziej gwałtownych ruchów, maluch nie wierci się już i nie fika w brzuchu mamy koziołków. Nie oznacza to, że dziecko przestaje być aktywne. Wciąż wykonuje ruchy, które mama wyraźnie odczuwa. Co więcej, zaleca się monitorowanie ruchów dziecka, ponieważ świadczą one o dobrym zdrowiu i samopoczuciu maluszka. Najwygodniej zaznaczać liczbę ruchów w specjalnym dzienniczku, który możesz wydrukować lub stworzyć sama. Jeżeli w ciągu godziny poczujesz około dziesięciu lub więcej ruchów malucha, wszystko jest w porządku. Jeśli przez godzinę dziecko się nie porusza, być może po prostu śpi. W takiej sytuacji odczekaj trochę, z pewnością niedługo się obudzi. Jeśli bezruch się przedłuża, wstań, przejdź się i zjedz jakąś małą przekąskę. Następnie powtórz notowanie liczby ruchów dziecka i jeśli maluch w dalszym ciągu się nie porusza lub poruszył się raz czy dwa, koniecznie udaj się do szpitala.

Co ciekawe, do tego czasu w jelitach malucha zgromadziła się już pierwsza smółka, czyli kupka naszego dziecka. Składa się ona przede wszystkim ze złuszczonego naskórka, który znajdował się w wodach płodowych, ale także chociażby z mazi płodowej. Po narodzinach, nasz maluch powinien wydalić smółkę w ciągu dwóch, trzech dni – upewniając rodziców i lekarzy w tym, że jego układ pokarmowy działa doskonale.

Jak czuje się mama podczas 38. tygodnia ciąży?

Na tym bardzo zaawansowanym etapie ciąży na pewno już czujesz, że poród zbliża się wielkimi krokami. Pewnie wzrasta Twoje podekscytowanie związane z pojawieniem się na świecie dziecka. Nie martw się, jeżeli wciąż się niepokoisz o to, jak będzie przebiegał poród, czy dziecko urodzi się zdrowe i jak będzie wyglądało Wasze życie po pojawieniu się malca na świecie. To całkowicie normalne, że bezustannie myślisz o swoim dziecku, a być może miewasz nawet bardzo realistyczne sny, w których widzisz swojego maluszka.

38 tydzień ciąży: dolegliwości

Trzydziesty ósmy tydzień ciąży to rzecz jasna dalsza dawka ciążowych dolegliwości, takich jak nieprzyjemna zgaga i zaparcia, trudności z zaśnięciem i przede wszystkim wyspaniem się, a także ciągłe wizyty w toalecie, w której chyba wygodniej byłoby zamieszkać. Przeciążony od wielu tygodniu kręgosłup również coraz częściej daje o sobie znać. W tym okresie ciąży bóle pleców mogą towarzyszyć przyszłym mamom już od samego rana. Warto zatem nieco się porozciągać i pomóc naszemu kręgosłupowi w choćby niewielkim rozluźnieniu.

Poza tym, zapewne w dalszym ciągu męczą Cię obrzęki, opuchlizna stóp i masz trudności z poruszaniem się. Mogą dopadać Cię silne bóle głowy, zawroty, a czasami nawet omdlenia. W takich sytuacjach powinnaś od razu usiąść albo położyć się z nogami wyżej niż reszta ciała. Musisz bardzo uważać na to, żeby nie upaść, ponieważ nawet niegroźnie wyglądający upadek może zaszkodzić dziecku. Omdlenia koniecznie zgłoś lekarzowi, który opiekuje się Tobą w czasie ciąży. Takie dolegliwości mogą bowiem świadczyć o cukrzycy ciążowej lub anemii.

Bardzo ważne jest to, żebyś się nie stresowała i nie przemęczała. Te czynniki mogą wywołać poród, a poza tym dziecko wyczuwa wszystkie Twoje emocje, więc gdy jesteś zrelaksowana i wypoczęta, maluch również odpoczywa i jest spokojny. Mimo, że możesz teraz odczuwać wielką potrzebę sprzątania i przygotowywania mieszkania na przybycie maluszka, powstrzymaj się od nadmiernego wysiłku.

Do bardzo nieprzyjemnych i wręcz kłopotliwych dolegliwości w ciąży, w 38 tygodniu zacznie się również zaliczać niekontrolowane puszczanie gazów. W wielu sytuacjach jest to naprawdę krępujące jednak żadna kobieta w ciąży nie jest w stanie nic poradzić na to jak działa natura.

Ze względu na to, że wyraźnie czujesz jak dziecko rozpycha się w brzuchu, możesz stracić apetyt. Nie oznacza to jednak, że możesz przestać dbać o swoją dietę. W dalszym ciągu musisz dostarczać sobie i swojemu dziecku wszystkich cennych składników odżywczych. Staraj się spożywać dużo produktów zawierających błonnik, ponieważ dzięki nim chociaż w pewnym stopniu zmniejszą się Twoje problemy gastryczne, takie jak zaparcia czy wzdęcia. Tuż przed porodem ważna jest również ochrona przed infekcjami, więc włącz do swojej diety produkty, które w naturalny sposób wzmacniają odporność, czyli na przykład czosnek, miód oraz cebulę. Przed samym porodem możesz poczuć napad głodu, który będzie oznaczał, że Twoje ciało magazynuje energię, jaka będzie mu potrzebna podczas porodu.

W 38 tygodniu ciąży przestaje zwykle rosnąć brzuch kobiety – dziecko wciąż zwiększa swoją wagę, ale wspomniane już zmniejszanie się ilości wód płodowych sprawia, że macica nie musi się powiększać. Co więcej, przesuwa się ona nieco w dół brzucha, dzięki czemu będzie mniej naciskać na przeponę i będziesz mogła coraz swobodniej oddychać. Oprócz tego, będziesz odczuwać coraz silniejszy nacisk w dole brzucha. To normalne, ponieważ dziecko przesuwa się powoli do kanału miednicy.

Jeśli do tej pory nie nastąpiło odejście czopu śluzowego, bardzo prawdopodobne, że stanie się to w tym czasie. Czop śluzowy chronił dziecko przed infekcjami, które mogłyby je zaatakować. Jego odejście na pewno zauważysz, ponieważ towarzyszy temu nagły wypływ krwawej wydzieliny. Co prawda, od tego momentu poród może rozpocząć się w ciągu kilku godzin, ale w niektórych przypadkach trwa to także kilka dni. Warto zatem przygotować się na ewentualny wyjazd do szpitala, ale jeśli skurcze nie wystąpią od razu, nie musimy się zanadto martwić.

Niedługo przed porodem piersi znacznie się powiększą. Jest to spowodowane tym, że napełniają się pokarmem i przygotowują na karmienie maluszka, który niedługo pojawi się na świecie. W związku z tym, że pokarm może już wyciekać, powinnaś zacząć używać wkładek higienicznych, które wkłada się do stanika. Dzięki takim wkładkom unikniesz pobrudzenia bielizny i zachowasz czystość. Nie zdziw się, jeżeli zanim pojawi się mleko zaobserwujesz żółtawą, gęstą wydzielinę. Jest to tak zwana siara, która zawiera ogromne ilości białek i przeciwciał. Siara jest nazywana naturalną szczepionką, ponieważ wzmacnia dziecko tuż po porodzie, wspomaga rozwój flory bakteryjnej w jelitach i uodparnia malucha na negatywny wpływ środowiska.

38 tydzień ciąży: skurcze

W tym czasie w dalszym ciągu będziesz odczuwać silne skurcze przygotowujące do porodu, czyli tak zwane skurcze Braxtona-Hicksa. Skurcze macicy nasilają się zwłaszcza wieczorami i w nocy. Mogą nieraz spowodować fałszywy alarm i wywołać u Ciebie niepokój, że poród już się zaczyna. Powinny ustąpić, jeśli weźmiesz ciepły prysznic lub zmienisz pozycję. Jeśli skurcze stają się coraz mocniejsze, oznacza to, że rozpoczyna się poród i powinnaś udać się do szpitala.

W trzydziestym ósmym miesiącu ciąży powinnaś mieć już wybrany szpital, w którym będziesz rodzić. Razem z partnerem powinniście mieć opracowaną trasę dojazdu do szpitala, a także trasę alternatywną na wypadek korków lub zablokowania drogi. Dobrze abyś przed porodem zorientowała się, jakie warunki panują w szpitalach, które znajdują się w Twoim bliskim sąsiedztwie. Jeżeli jesteście zainteresowani porodem rodzinnym, musicie zapytać czy w danym szpitalu istnieje taka możliwość oraz czy nie jest to dodatkowo płatne, ponieważ w niektórych szpitalach spotyka się taką praktykę.

Czasami wymagana jest również wcześniejsza rezerwacja takich udogodnień, jak wynajęcie osobistej położnej lub jednoosobowej sali dla matki z dzieckiem, w której będziesz mogła rodzić i odpoczywać po porodzie. Ważne jest również, że powinnaś już mieć spakowane torby – jedną z rzeczami dla siebie, a drugą dla maluszka. Jeśli nie jesteś pewna co powinnaś ze sobą zabrać, zapytaj lekarza, położnej w szpitalu lub innych mam, które mają za sobą doświadczenia związane z porodem.

Dodaj komentarz

Ciąża tydzień po tygodniu

20 tydzień ciąży

Gratulacje! Jesteś na półmetku! Dwudziesty tydzień to dokładnie połowa ciąży. Teraz pójdzie już z górki! Wszystkie narządy dziecka są już wykształcone i funkcjonują. W kolejnych tygodniach malec będzie stawał się...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

23 tydzień ciąży

W tym okresie mogą pojawić się problemy ze snem i większy przyrost wagi. Dziecko zaczyna być coraz bardziej aktywne i reaguje już na twój głos. 23 tydzień ciąży – który...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

21 tydzień ciąży

Dziewiętnaście tygodni po zapłodnieniu, czyli w dwudziestym pierwszym tygodniu ciąży, dziecko jest wielkości sporego banana. Waży około 285–370 gramów i mierzy około 23- 27cm. Warto podkreślić, że na tym etapie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

4 tydzień ciąży

Najczęściej w przypadku regularnych cykli, to właśnie w 4. tygodniu trwa intensywny podział połączonych komórki jajowej i plemnika, zaś zarodek kończy swoją podróż z jajowodu do macicy. W niej osadza...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

40 tydzień ciąży

Koniec czterdziestego tygodnia ciąży to czas, w którym nadszedł wyznaczony termin porodu. Dziecko jest już w pełni rozwinięte i gotowe do przyjścia na świat, jednak jeżeli nie czujesz jeszcze, że...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

30 tydzień ciąży

30 tydzień ciąży Ale już jesteście daleko, prawda? Poród zbliża się wielkimi krokami. Dosłownie co chwilę zachodzą kolejne zmiany, dzięki którym Twoje dziecko przygotowuje się na przyjście na świat. Ty...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

3 tydzień ciąży

W praktyce trzeci tydzień ciąży to tak naprawdę po prostu trzeci tydzień cyklu kobiety, licząc od pierwszego dnia miesiączki. W tym tygodniu, przy regularnych cyklach, dochodzi zazwyczaj do zapłodnienia –...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

19 tydzień ciąży

W 19. tygodniu ciąży wiele się dzieje – szczęśliwi rodzice, jeśli los będzie im sprzyjać, mogą właśnie wówczas poznać płeć swojego maleństwa. Wszystko zależy od ułożenia, w którym dziecko będzie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

34 tydzień ciąży

34 tydzień ciąży to moment, w którym płód bardzo mocno przypomina już swoim wyglądem noworodka, który przyjdzie na świat za kilka tygodni.  Jego waga stale wzrasta i w tym momencie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

35 tydzień ciąży

W trzydziestym piątym tygodniu ciąży nie musisz się już martwić, że Twoje dziecko urodzi się zbyt wcześnie. Na tym etapie ciąży u większości dzieci wszystkie narządy są już w pełni...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

10 tydzień ciąży

Jak wygląda dziecko w 10 tygodniu ciąży? Jakich objawów i dolegliwości możesz się spodziewać zbliżając się do końca trzeciego trymestru? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, a dziesiąty tydzień ciąży nie...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

8 tydzień ciąży

8 tydzień ciąży rozpoczęty? Ciekawi Cię jak wygląda Twoje dziecko, jakie zmiany w nim zajdą w bieżącym tygodniu i jakie objawy ciąży możesz mieć Ty? Opowiemy Ci wszystko, co chciałabyś...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

14 tydzień ciąży

Witaj w czternastym tygodniu ciąży – to początek czwartego miesiąca i drugiego trymestru, nazywanego „miesiącem miodowym” ciąży. W tym okresie wykształcają się narządy płciowe dziecka i łożysko, które przejmie funkcje...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

12 tydzień ciąży

Dwunasty tydzień ciąży to czas, kiedy twój brzuch zaczyna gwałtownie rosnąć. Powoli mijają też poranne mdłości i wymioty, charakterystyczne dla pierwszego trymestru ciąży. W tym czasie wykształcone są już niemal...

Czytaj dalej →
Ciąża tydzień po tygodniu

15 tydzień ciąży

Piętnasty tydzień ciąży mija Ci pod znakiem intensywnego wzrostu dziecka, zwłaszcza jeśli chodzi o jego masę mięśniową i długość ciała. Pod koniec tego tygodnia będzie mierzyć już do 10 cm,...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo