4 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 4 tydzień życia dziecka?

Jak wygląda 4 tydzień życia dziecka? Co potrafi 4 tygodniowy noworodek? Ile widzi 4 tygodniowe dziecko? Jaka jest waga 4 tygodniowego noworodka? Ile śpi 4 tygodniowy niemowlak? Na te oraz pozostałe pytania dotyczące czwartego tygodnia życia dziecka odpowiedzi znajdziesz poniżej.

4 tydzień życia dziecka

4 tydzień życia dziecka wydaje się być momentem niezbyt odległym od porodu, jednak już na tym etapie rodzice są w stanie dostrzec wiele zmian, do jakich doszło w życiu malucha. Jeśli zdecydowali się na regularne fotografowanie dziecka, już samo porównanie zdjęć pokaże wyraźną fizyczną różnicę: główka stała się bardziej kształtna, skóra gładsza, a maluch coraz częściej prostuje ciało, choć nadal ma podkurczone nóżki. Zmienia się także zachowanie dziecka. Szczególnie ten pierwszy miesiąc, czyli okres noworodkowy, jest bardzo intensywny pod względem rozwoju i fizycznego, i intelektualnego.

4 tydzień życia dziecka – rozwój

Czwarty tydzień życia dziecka to okres doskonalenia nabytych niedawno umiejętności. Maluch zaczyna mocniej interesować się otaczającym go światem, co znajduje odzwierciedlenie w jego zachowaniu. Jeśli ułożymy go na brzuchu, podejmie próbę unoszenia główki. Zanotuje nawet pewne sukcesy w tym zakresie, jednak tylko przez kilka sekund. Mięśnie kręgosłupa czterotygodniowego dziecka nadal są jeszcze zbyt słabe, by umożliwić dłuższe uniesienie głowy. Dziecko ułożone na plecach obraca głowę na bok – dopiero w kolejnych tygodniach wypracuje umiejętność utrzymywania jej pośrodku.

Ruchy rączek i nóżek na tym etapie rozwoju są jeszcze dość chaotyczne, ale pozwalają na zmianę położenia ciała. Każdego dnia dystans, na którym może przemieścić się maluch, jest większy. Często zaobserwować można tzw. prymitywne kopanie, czyli pozycję, w której jedna nóżka jest maksymalnie wyprostowana, a druga zgięta, przyciągnięta do brzucha. W dalszym ciągu występują także odruchy bezwarunkowe. W zakresie rozwoju manualnego spodziewać się można odruchu chwytnego – ścisk noworodka jest tak silny, że potrafiłby unieść ciężar jego ciała. Coraz częściej dziecko automatycznie chwyta przedmioty lub otwiera piąstki, pokazując gotowość do odkrywania świata.

4 tygodniowe dziecko potrafi też skupić się na otoczeniu, a jego największe zainteresowanie wzbudzają zbliżające się twarze. Maluch wodzi wzrokiem za poruszającym się obiektem, ale tylko wtedy, gdy znajduje się on w bliskiej odległości od jego twarzy. Wynika to głównie z faktu, że na tym etapie rozwoju wzrok jest jeszcze słaby. To także moment kształtowania się pamięci świeżej: naukowcy uważają, że pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko jest w stanie rozpoznać przedmiot, który pojawił się po kilku sekundach od zniknięcia.

4 tydzień noworodka oznacza także wzrost zainteresowania dźwiękami. Szczególnie nagłe odgłosy są w stanie przerwać wykonywaną właśnie czynność i skupić na sobie uwagę malca. Występuje wówczas odruch Moro, czyli odruch przestrachu. Polega on na tym, że niemowlę, w przypadku nagłego hałasu, rozkłada ręce, napina i wygina ciało, później zaś zwija je i płaczem komunikuje swoje niezadowolenie. Płacz pozostaje zresztą głównym środkiem komunikacji, a rodzice zaczynają już odróżniać różne jego rodzaje i wiedzą, kiedy przyczyną jest głód, kiedy zmęczenie, a kiedy strach. Z ust malucha coraz częściej usłyszeć można także krzyk. W czasie zasypiania może pojawiać się nieświadomy uśmiech. Co ciekawe, niebawem ten grymas będzie coraz bardziej intencjonalny, również podczas bezpośredniego kontaktu z rodzicem.

Na tym etapie dziecko zaczyna już funkcjonować według określonego rytmu dobowego. Nie odróżnia jeszcze dnia od nocy, ale to świetny moment na wdrażanie codziennych rytuałów. W naturalny sposób malec dopasowuje okresy swojej aktywności do zbliżonych pór dnia, a wieczorami, po całym dniu pełnym różnorodnych bodźców w podobnym czasie zaczyna grymasić.

4 tygodniowe dziecko

W czwartym tygodniu życia dziecko zaczyna się komunikować. Podstawowymi środkami wyrazu nadal pozostają dla niego wspomniane wyżej płacz oraz krzyk, ale to wcale nie jedyne sygnały. Maluch może wydawać różne inne dźwięki, w tym bulgotanie czy mruczenie, które za jakiś czas zamienią się w głużenie. Niemowlę jest też w stanie rozpoznać twarz rodzica i poruszać na jej widok kończynami. Odwraca główkę, słysząc głos mamy lub taty. Jest nawet w stanie naśladować rodziców – mowa głównie o geście wysuwania języka – dlatego też warto bawić się z dzieckiem w “papugowanie min”. Czterotygodniowe niemowlę wyczuwa nastrój opiekuna: odpręża się lub spina wraz z nim.

Miesięczne dziecko z uwagą przygląda się obiektom w zasięgu jego wzroku. Sprawdzają się wszelkiego rodzaju karuzele nad łóżeczkiem czy oparte na kontrastach, czarno-białe książeczki. Maluch wsłuchuje się w dźwięki: grzechotki czy śpiewu. Należy mówić do niego spokojnym i łagodnym głosem. Szczególną rolę w tych pierwszych tygodniach życia odgrywa zmysł dotyku. Dziecko warto nosić, przytulać, głaskać, wykonując delikatny masaż pleców czy brzucha.

4 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

W czwartym tygodniu życia dziecka mamy także do czynienia ze skokiem rozwojowym, czyli okresem, w którym dochodzi do gwałtownej zmiany w niedojrzałym jeszcze układzie nerwowym malca. W pierwszym roku życia takich skoków jest łącznie siedem: jedne bardziej wyraźne, inne mniej. Każdy trwa około tygodnia. Jak je rozpoznać?

Rozwijający się układ nerwowy dziecka jest szczególnie podatny na bodźce, co małego człowieka może męczyć, a czasem wywoływać lęk i niepokój. Wspomniany skok rozwojowy poprzedzony jest zdecydowanie gorszym okresem. Dziecko bywa wówczas marudne, gorzej zasypia, a jeśli mu się to uda, sen jest bardzo niespokojny. Często maluchy wymagają większej uwagi: domagają się noszenia na rękach i częstszego przytulania. Niektórzy rodzice mają wrażenie, że ich pociecha wręcz się uwsteczniła, jednak po kilku dniach można spostrzec, że opanowała te umiejętności, które jeszcze niedawno przychodziły jej z trudem.

Skok rozwojowy w okolicach czwartego tygodnia życia przejawia się większą wrażliwością dziecka na otaczający świat. Maluch zaczyna się baczniej rozglądać wokół siebie. Coraz częściej zatrzymuje wzrok na interesujących go przedmiotach czy twarzach znajdujących się w jego zasięgu. Głośne dźwięki wywoływać mogą nerwowość, a nawet płacz. Dużą rolę odgrywa także zapach rodzica, szczególnie mamy.

Skok rozwojowym jeśli chodzi o 4 tygodniowe dziecko oznacza, że maluch uczy się radzić sobie z docierającymi do niego bodźcami. Przetwarza je, przyswaja, zaczyna rozumieć ich naturę. Zmysły rozwijają się i zaczynają inaczej odbierać te wrażenia. W tym okresie pojawiają się pierwsze uśmiechy, ale i pierwsze łzy zastępujące charakterystyczny płacz noworodka. Jak pomóc dziecku w tym trudnym okresie? Przede wszystkim warto zapewnić mu spokój, unikać przebodźcowania, a jeśli już do niego doszło, ułatwić wyciszenie, szczególnie przed snem. Pomocne są w tym wieczorne rytuały zasypiania: spokojny głos, kołysanki, wieczorne głaskanie i bliskość rodziców. Ważne, aby nie stymulować dziecka nadmiernie.

4 tydzień życia dziecka: który to miesiąc?

Czwarty tydzień życia dziecka jest jednocześnie tygodniem, który zamyka pierwszy miesiąc. Po jego zakończeniu dziecko przestaje być nazywane noworodkiem.

4 tygodniowe dziecko – waga

W przypadku niemowląt prawidłowy przyrost wagi wynosi 150 – 200 gramów na tydzień. Oznacza to, że czterotygodniowy maluch powinien być w porównaniu do dnia narodzin o 600 – 800 gramów cięższy i o około 2 centymetry większy.

4 tygodniowe dziecko: ile powinno jeść?

W czwartym tygodniu życia dziecka rodzice zwykle są już świadomi jego potrzeb. Jedną z najważniejszych jest oczywiście zaspokojenie głodu. Jeśli maluch najada się, przeważnie ma dobry sen, a w momentach aktywności zachowuje spokój. Moczy pieluszkę często, nawet kilkanaście razy na dobę, i robi 3 – 4 kupki w ciągu dnia.

Karmienie piersią

W przypadku karmienia piersią niełatwo oszacować dawkę pokarmu, jaką dziecko zjada lub powinno zjadać. Można jednak określić, czy maluch jest najedzony. Na tym etapie piersi powinny produkować odpowiednią ilość pokarmu, a dziecko dobrze radzić sobie ze ssaniem. Jeśli niemowlę przerywa karmienie odwróceniem głowy lub zasypianiem, zwykle oznacza to, że czuje się najedzone.

Specjaliści podkreślają jednak, że warto zadbać o karmienie efektywne. Oznacza ono, że 4 tygodniowe dziecko ssie pierś nieprzerwanie przez 15 – 20 minut. Wówczas jest najedzone i kolejnej porcji pokarmu domagać się będzie za 2 – 3 godziny.

Karmienie butelką

W przypadku karmienia mlekiem odciągniętym do butelki lub mlekiem modyfikowanym łatwiej jest kontrolować ilość pokarmu. Wraz z kolejnymi tygodniami życia dziecko wypijać będzie coraz więcej. Pod koniec pierwszego miesiąca standardowa porcja powinna mieścić się w przedziale 90 – 110 ml mleka na jedno karmienie. Przy okazji wydłużają się przerwy pomiędzy kolejnymi posiłkami. Dziecko daje znać, że jest głodne mniej więcej co 4 godziny.

4 tygodniowe dziecko: jak widzi?

Wzrok czterotygodniowego dziecka nie jest jeszcze zmysłem bardzo zaawansowanym, ale przez minione tygodnie zdążył się rozwinąć. Na tym etapie dziecko potrafi zarejestrować ruch w pomieszczeniu i rozpoznać twarze. Skupia również spojrzenie na przedmiotach znajdujących się w odległości około 20-30 centymetrów od jego twarzy.

Warto stymulować wzrok gdy mija 4 tydzień życia dziecka na kilka sposobów. Najczęściej wykorzystywane są karuzele nad łóżeczko w kontrastowych kolorach. Zwracają uwagę nie tylko barwą, ale również ruchem. Ciekawym wyborem są maty edukacyjne, które dodatkowo wspierają również dotyk. 4 tygodniowe dziecko jest wyczulone na kontrasty, dlatego sprawdzają się biało-czarne książeczki, plansze edukacyjne oraz obrazki.

Ile śpi 4 tygodniowe dziecko?

Noworodek przesypia nawet 20 godzin w ciągu dnia. W czwartym tygodniu życia nadal jest to większa część doby, ale potrzeba snu stopniowo maleje, a przerwy pomiędzy kolejnymi drzemkami wydłużają. Zgodnie z ogólnymi wytycznymi, pod koniec pierwszego miesiąca życia dziecko przesypia łącznie około 16-20 godzin na dobę, dzieląc ten czas na 4-5 drzemek i budząc się na karmienie oraz drobne aktywności. Okresy czuwania mają miejsce kilka razy w ciągu dnia i trwają średnio od 30 do 60 minut. Nie należy się jednak mocno przywiązywać do tych liczb, gdyż każdy maluch jest inny i wraz z kolejnymi fazami rozwoju zmienia swoje nawyki.

Dodaj komentarz

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Pierścionki zaręczynowe, Planowanie ślubu oraz wesela

Zmówiny vel zaręczyny – powrót do tradycji?

Każdy ślub, według starej tradycji, poprzedzać powinny oświadczyny i zaręczyny. Oczywiście jest to tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie i żadne prawo (pisane czy nie pisane) tego nie nakazuje. Najczęściej...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo