44 tygodniowe dziecko – Jak wygląda 11 miesiąc życia dziecka?

Jak wygląda skok rozwojowy w 44 tygodniu życia dziecka? Co potrafi 44 tygodniowe dziecko? 44 tydzień życia dziecka – który to miesiąc? Co może jeść 44 tygodniowe niemowlę? Rozwój 44 tygodniowego niemowlaka, jak wspomagać dziecko?

44 tydzień życia dziecka – rozwój 11 miesięcznego dziecka

Twój maluch potrafi bardzo szybko i sprawnie się przemieszczać, a to sprawia, że jest w stanie dotrzeć niemal do każdego zakamarka w mieszkaniu. Co więcej, potrafi również się wspinać i schodzić z wysokości, dlatego warto niemal nieustannie mieć dziecko w zasięgu wzroku i je asekurować, aby nie zrobiło sobie krzywdy. To również ostatni dzwonek na odpowiednie zabezpieczenie za pomocą specjalnych nakładek wszystkich wystających kantów w domu, takich jak na przykład rogi stołów, blatów czy komód. Warto również przejrzeć zawartość dolnych szuflad i szafek, ponieważ możesz mieć pewność, że twój maluch będzie do nich zaglądał w poszukiwaniu interesujących przedmiotów. Pamiętaj zatem, aby wyjąć z nich wszelkie obiekty, które mogą stanowić potencjalne niebezpieczeństwo dla takiego malucha, czyli rzeczy takie jak na przykład noże, otwieracze do puszek czy wałek do ciasta.

Jedenasty miesiąc życia to czas, w którym dziecko coraz wyraźniej manifestuje własne zdanie i buntuje się, kiedy chcesz zrobić coś, na co nie ma ochoty. Postaraj się uszanować i docenić to, że maluch myśli samodzielnie i nie zmuszaj go do rzeczy, których nie chce robić, a które jednocześnie nie są niezbędne. Nie ubieraj go w ubranka, za którymi nie przepada lub nie zmuszaj do jedzenia rzeczy, których nie lubi. Nie musisz za każdym razem go przekonywać, że twoje zdanie jest słuszne lub tłumaczyć mu wszystkiego co robisz. Jednak są sprawy fundamentalne, w przypadku których twoje dziecko musi zrobić dokładnie to, o co je prosisz, takie jak na przykład kwestie jego bezpieczeństwa czy zdrowia. Kiedy maluch zbliża palce do kontaktu, powiedz stanowczym głosem „nie wolno”. Jeśli maluch nie posłucha, zabierz go stamtąd. Dziecko musi mieć świadomość, że istnieją zasady, które nie podlegają najmniejszej dyskusji i, chcąc nie chcąc, musi się do nich dostosować. 

Co potrafi 11 miesięczne dziecko?

  • bardzo sprawnie posługuje się rączkami i paluszkami, co sprawia, że w sposób bardzo precyzyjny jest w stanie umiejętnie chwytać nawet bardzo małe przedmioty
  • potrafi celnie ocenić wielkość danego przedmiotu, a następnie podczas chwytania tak skoordynować ruchy obu dłoni, aby móc go utrzymać 
  • niektóre maluchy stawiają już pierwsze kroki, jeśli jednak twoje dziecko jeszcze się na to nie odważyło, nie przejmuj się – ma  na to jeszcze trochę czasu
  • potrafi rozróżniać wiele zapachów i smaków 
  • z uwagą nasłuchuje dźwięków wydawanych przez otoczenie
  • jego zmysł dotyku staje się dominującym narzędziem poznawczym
  • trenuje ruch pęsetowy i coraz częściej zdarza mu się chwytać zabawki przy użyciu jedynie palca wskazującego i kciuka

W jaki sposób wspomagać rozwój 11 miesięcznego dziecka?

Na tym etapie rozwoju dziecko nie wykazuje jeszcze chęci do zabawy z rówieśnikami. Ponadto, raczej nie jest jeszcze najlepszym kompanem do zabawy, ponieważ niechętnie dzieli się swoimi zabawkami, nie potrafi czekać na swoją kolej, często się obraża i płacze bez powodu. W przypadku dziesięciomiesięcznego niemowlaka to całkowicie naturalne zachowanie i nie stanowi najmniejszego powodu do zmartwień. 

Dla odmiany, niemowlę w czterdziestym czwartym tygodniu życia uwielbia bawić się ze swoimi rodzicami i często nie jest w stanie zrozumieć, że mama lub tata może nie mieć czasu lub ochoty na wspólne harce. Warto jednak pokazywać maluchowi sposoby na samodzielną zabawę, które pomogą ci wy wygospodarować nieco więcej czasu na inne obwiązki lub po prostu na odpoczynek. Dziesięciomiesięczne niemowlę nie potrafi jeszcze samo zorganizować sobie rozrywki, dlatego możesz usiąść razem z nim na dywanie i wspólnie zapoczątkować zabawę, którą maluch będzie mógł kontynuować samodzielnie. W jaki sposób? Doskonałą propozycją są zabawy, które wymagają koncentracji, a przy tym mogą trwać długo, takie jak na przykład wkładanie klocków w dedykowane otwory w specjalnie do tego przeznaczonym sorterze dziecięcym lub układanie i burzenie wieży z klocków.

Zobacz też: Książki dla dzieci – od niemowlaka do przedszkolaka

Jakie zabawki spodobają się dziecku w czterdziestym czwartym tygodniu życia?

  • zabawki wydające różne dźwięki, takie jak na przykład melodie, piszczenie, zwierzęce odgłosy
  • proste instrumenty muzyczne, takie jak na przykład tamburyn – dziecko oczywiście nie będzie potrafiło jeszcze na nich grać, ale moc sprawcza, jaką jest wydawanie odgłosów za pomocą instrumentu, to niesamowita zabawa dla takiego malucha
  • zabawki motoryczne, takie jak na przykład przeplatanki i sortery

Zobacz też: Zabawki dla niemowlaka – miesiąc po miesiącu

44 tygodniowe dziecko – ząbkowanie

Dziecko w czterdziestym czwartym tygodniu życia zwykle może poszczycić się już przynajmniej jednym mleczakiem. Jakie są normy czasowe dla wyrzynania się kolejnych zębów u dzieci?

Górne zęby:

  • jedynki, między ósmym a dwunastym miesiącem życia dziecka
  • dwójki, między dziewiątym a trzynastym miesiącem życia dziecka
  • trójki, między szesnastym a dwudziestym drugim miesiącem życia dziecka
  • czwórki, między trzynastym a dziewiętnastym miesiącem życia dziecka
  • piątki, między dwudziestym trzecim a trzydziestym pierwszym miesiącem życia dziecka
  • szóstki, około szóstego roku życia dziecka

Dolne zęby:

  • jedynki, między szóstym a dziesiątym miesiącem życia dziecka
  • dwójki, między dziesiątym a szesnastym miesiącem życia dziecka
  • trójki, między siedemnastym a dwudziestym trzecim miesiącem życia dziecka
  • czwórki, między czternastym a osiemnastym miesiącem życia dziecka
  • piątki, między dwudziestym piątym a trzydziestym trzecim miesiącem życia dziecka
  • szóstki, około szóstego roku życia dziecka

Zobacz też: Ząbkowanie: kiedy wychodzą pierwsze zęby u niemowlaka?

44 tydzień życia dziecka – skok rozwojowy

Czterdziestoczterotygodniowe niemowlę przechodzi przez swój siódmy skok rozwojowy, który jest zarazem ostatnim w pierwszym roku życia dziecka i potrwa jeszcze około dwóch tygodni. Niektóre dzieci nie zmieniają swojego zachowania w tym czasie, ponieważ zmiany rozwojowe przyjmują stopniowo i harmonijnie. Natomiast większość niemowląt na kilka tygodni zmienia się niemal nie do poznania. Podczas przechodzenia przez skok rozwojowy prezentują takie symptomy jak na przykład:

  • niespokojny sen i częste wybudzanie bez przyczyny
  • obniżony poziom apetytu
  • zwiększona wrażliwość na bodźce
  • potrzeba nieustannej bliskości z rodzicami
  • uczucie niepokoju i rozdrażnienia
  • bunt podczas jedzenia, przebierania czy kąpieli
  • zwiększona płaczliwość
  • głęboka apatia
  • problemy z zasypianiem

Jak zmienia się dziecko po zakończeniu siódmego skoku rozwojowego?

Niektóre maluchy po zakończeniu siódmego skoku rozwojowego całkiem swobodnie potrafią już stawiać swoje pierwsze kroki, jednak nie jest to regułą. Co więcej, dzieci potrafią już sprawnie się wspinać na meble, a także schodzić tyłem z wysokości. To sprawia, że niemal nieustannie trzeba mieć oczy dookoła głowy, aby we właściwym momencie móc je asekurować. Na tym etapie rozwoju dzieci zaczynają również chwytać za kredki i rysować nimi po kartce, a to świadczy o tym, że doskonale znają przeznaczenie tego przedmiotu.

44 tydzień życia dziecka – który to miesiąc?

Czterdziesty czwarty tydzień stanowi początek jedenastego miesiąca życia dziecka. Twój maluch ma zatem już dziesięć miesięcy.

44 tydzień życia dziecka – waga i wzrost

Niemowlę między dziesiątym a dwunastym miesiącem życia zyskuje przeciętnie od 0,25 do 0,5 centymetra na miesiąc, a jego tempo przybierania na wadze wynosi:

  • około 9 gramów na dobę 
  • około 63 gramów tygodniowo
  • około 270 gramów miesięcznie.

W jaki sposób przedstawiają się przeciętne wymiary czterdziestoczterotygodniowej dziewczynki, a ile wynoszą one w przypadku chłopców?

Przeciętne wymiary dziesięciomiesięcznej dziewczynki:

  • waga: 9,3 kg
  • wzrost: 73 cm

Przeciętne wymiary dziesięciomiesięcznego chłopca:

  • waga: 9,7 kg
  • wzrost: 74 cm

Przedstawione normy mają charakter informacyjny i statystyczny, dlatego warto zastosować dla nich odchylenie na poziomie +/- 5 centymetrów oraz +/- 1,5 kilograma, co również będzie mieściło się w granicach przyjętej normy. 

44 tygodniowe dziecko – ile powinno jeść?

Aktualnie obowiązujący schemat żywienia dziecka w pierwszym roku życia wskazuje, że dziesięciomiesięczne niemowlę powinno spożywać od czterech do pięciu posiłków dziennie. Dzieciom, które karmione są mlekiem modyfikowanym, zaleca się podawać trzy porcje mleka dziennie, przy czym pojedyncza porcja powinna liczyć około 220 ml mleka. Mleko można podawać z dodatkiem produktów zbożowych, takich jak na przykład kaszki glutenowe lub bezglutenowe. Zaleca się również, aby niedawno wprowadzone do jadłospisu produkty zbożowe były bogate w żelazo. Do codziennej diety malucha można również wprowadzić produkty takie jak na przykład twarożek, kefir czy jogurt. Warto jednak wybierać te produkty, które nie mają w składzie takich komponentów jak cukier i konserwanty. 

Natomiast w przypadku dzieci, które są karmione piersią wciąż można stosować zasadę karmienia mlekiem na żądanie, a oprócz tego dwa razy dziennie podawać maluchowi posiłki bezmleczne, takie jak warzywa, owoce, mięso, jaja i produkty glutenowe. 

Zobacz też: Rozszerzanie diety niemowlaka

Jak widzi niemowlę w 44 tygodniu życia?

Wzrok niemowlaka w czterdziestym czwartym tygodniu życia można śmiało porównać do sposobu widzenia osoby dorosłej, która boryka się z niewielką wadą wzroku. Krótko mówiąc, dziesięciomiesięczne dziecko widzi jeszcze nieco niewyraźnie. Wpatrując się w otoczenie, potrafi jednak dostrzec niewielkie szczegóły. Może również przyglądać się obiektom oddalonym nawet o kilka metrów. Co więcej, niemowlę w tym wieku potrafi zobaczyć już wszystkie kolory, a otoczenie widzi w sposób przestrzenny i trójwymiarowy. Dzięki temu łatwo może ocenić odległość dzielącą różne przedmioty lub dystans, który musi pokonać, aby uchwycić pożądaną zabawkę.

Zobacz też: Mruganie oczami u dziecka [przyczyny, leczenie]

11 miesiąc życia dziecka – Ile śpi 44 tygodniowe dziecko?

Dziesięciomiesięczne dziecko powinno przesypiać przeciętnie od 11 do 14 godzin w ciągu doby, znaczną większość tego czasu poświęcając na sen nocny. Maluch wciąż może wybudzać się w nocy. Często robi to z przyzwyczajenia i z potrzeby bliskości, a nie dlatego, że odczuwa dyskomfort lub jest głodny. Dodatkowo, czterdziesty czwarty tydzień życia to niełatwy czas dla malucha, ponieważ jednocześnie musi borykać się on zarówno z uciążliwym ząbkowaniem, jak i przechodzeniem przez swój siódmy skok rozwojowy. To sprawia, że dziecku nie tylko trudno jest zasnąć, ale jego sen również jest bardzo niespokojny. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo