45 dag miodu – ile to łyżek? Praktyka pokazuje, że przepis, w którym miary wagi zastępowane są prostszymi przelicznikami – łyżeczkami, łyżkami i szklankami – przyswajamy i zapamiętujemy najłatwiej. Niestety, w książkach kucharskich, które stawiają przede wszystkim na precyzję dozowania składników, raczej nie znajdziemy przepisów z uproszczonym systemem miarowym. Jak zatem przeliczyć wagę miodu na łyżki i szklanki?
W profesjonalnych przepisach rzadko spotyka się miarę dzieloną na łyżeczki, łyżki i szklanki. Jest to o tyle zrozumiałe, że różne sztućce i różne naczynia mogą charakteryzować się inną pojemnością. W przypadku przepisów, które wymagają dużej precyzji, błędy popełnione na etapie dozowania składników będą miały wpływ na finalny efekt. Domowa kuchnia to jednak nie restauracja w pięciogwiazdkowym hotelu. Na co dzień raczej nie odmierzamy proporcji składników z iście aptekarską precyzją, więc nie można powiedzieć, że ułatwienie sobie zadania poprzez sprowadzenie wagi do łyżeczek, łyżek i szklanek jest błędem.
45 dag miodu – ile to łyżek?
W przypadku miodu, przelicznik nie jest taki prosty, co sprawia, że korzystając z łyżek, raczej nie uda się nam precyzyjnie odmierzyć ilości składnika. Nie zawsze stanowi to jednak problem.
Ile waży łyżeczka miodu? Jedna łyżeczka mieści ok. 7 g miodu. A ile waży łyżka miodu? Łyżka stołowa – ok. 22 g, czyli 2,2 dag (1 dag to 10 g). Dysponując tą wiedzą, możemy dość pewnie odmierzać potrzebną ilość miodu:
- 100 g miodu ile to łyżek? Mniej więcej 4 i pół łyżki (z delikatnym naddatkiem);
- 20 dag miodu ile to łyżek? Trochę więcej niż 9 łyżek;
- 25 dag miodu ile to łyżek? Niecałe 11 i pół łyżki;
- 45 dag miodu ile to łyżek? Mniej więcej (bardziej mniej niż więcej) 20 i pół łyżki.
Sprawdź: Ile ml ma łyżka i łyżeczka?
45 dag miodu – ile to szklanek?
Z powyższego wynika, że aby dodać właściwą ilość miodu, która w przypadku zamieszczonego wyżej przykładu ma wynieść 45 dag, trzeba wielokrotnie zanurzać łyżkę w słoiku. W takiej sytuacji, nawet krótka chwila rozkojarzenia może skutkować popełnieniem istotnego błędu w sztuce – dodamy albo za dużo, albo za mało składnika. Jeżeli przepis uwzględnia użycie większej ilości miodu, polecamy sięgnąć po inną miarę kuchenną – po szklankę.
Naczynie o pojemności 250 ml zmieści 360 g czyli 36 dag miodu. Jedna miarka nie wystarczy zatem do odmierzenia właściwej ilości składnika. Odmierzenie 9 dag w naczyniu bez podziałki będzie trudne, ale spokojnie – żeby uzupełnić brakującą ilość, wystarczy dodać cztery łyżki miodu, z zaznaczeniem, że ostatnia powinna być bardziej czubata niż trzy poprzednie. W ten sposób łatwo i szybko odmierzymy 45 dag miodu.
Zobacz też: Ubijanie piany – Dlaczego białka nie chcą się ubić? Podpowiadamy, jak ubić białka
Rodzice pytają o przeliczanie wagi miodu
Ile waży szklanka miodu?
Należy pamiętać, że różne szklanki legitymują się różną pojemnością – niektóre mają 150 ml, inne 330 ml. Należy przyjąć, że średnia wielkość typowej szklanki kuchennej to 250 ml. W takim naczyniu zmieścimy ok. 360 g miodu.
Sprawdź: Czym zastąpić mąkę ziemniaczaną w cieście?
Ile to jest 7 dag miodu?
Jedna łyżeczka, jaką używamy do słodzenia kawy i herbaty, zmieści ok. 7 g miodu. Oznacza to, że odmierzenie 7 dag będzie wymagało dodania 10 łyżeczek miodu do potrawy.