Ile ml ma łyżka i łyżeczka?

Ile ml ma łyżka, a ile ml ma łyżeczka? To informacje niezwykle przydatne na przykład w procesie gotowania, kiedy chcemy dodać konkretną ilość danej rzeczy do masy na ciasto czy potrawy. W przepisach zawsze znajdują się wskazania co do ilości danego produktu – podane w gramach lub właśnie mililitrach. Czasami znajdziemy informacje ile szklanek mąki czy cukru dać, a czasami informacje ile dać łyżek czy łyżeczek czegoś. Co jednak, jeśli określone są ml i to niewielkie? Ile ml ma duża łyżka, a ile mała? Wiadomości te przydadzą się również przy podawaniu lekarstw – na przykład syropu!

Najważniejsze w poniższym artykule:
  • Standardowa łyżka pomieści 15 mililitrów.
  • Łyżeczka do herbaty zaś zmieści 5 mililitrów.

Ile ml ma łyżka i łyżeczka?

Miary i przeliczniki przydają się w kuchni, ale także i w życiu codziennym. Warto więc wiedzieć, że w dużej łyżce (czyli w łyżce stołowej), której używamy do jedzenia zup, mieści się 15 ml płynu, czyli 1/66 litra.

A mała łyżeczka? Ile ml płynu zawiera? Standardowo to 5 ml, czyli 40 kropli płynu. Oznacza to, że w dużej łyżce mieszczą się 3 łyżeczki do herbaty. Pięć ml to 5 cm3 substancji lekkich, jak kakao czy kawa, czyli 3-4 gramy. Z kolei jeśli chodzi o substancje ciężkie, w małej łyżeczce do herbaty mieści się 4-5 gramów substancji ciężkich, jak na przykład cukier. Suma 4 łyżek stołowych, z których każda ma pojemność 15 ml, daje 60 ml, czyli 1/4 szklanki. Dzięki takim informacjom łatwiej będzie wszystko samodzielnie policzyć w razie potrzeby.

Zobacz też: Olej zamiast masła do ciasta – Co jeszcze można dać zamiast masła lub margaryny do ciasta?

Ile ml ma łyżka stołowa?

Łyżki stołowe są różne – warto o tym wiedzieć. Sama wielkość łyżki – podobnie jak wielkość innych sztućców – jest w każdym przypadku taka sama. Łyżki różnią się jednak między sobą głębokością. Zwykle na pierwszy rzut oka można stwierdzić czy jakaś łyżka jest pojemniejsza od przeciętnej. Jeśli interesuje nas standardowa standardowa pojemność łyżki stołowej – uważa się, że to 15 ml. Oczywiście, chodzi tu o płyny, ponieważ gdybyśmy liczyli w gramach, pojemność mogłaby być różna – w zależności od konkretnego produktu. Jeśli będziemy mieli wziąć 15 ml syropu, oznacza to, iż mamy wypić 1 łyżkę stołową. 

Zobacz również: Niedopieczone potrawy – Czy można dopiec ciasto, chleb, pasztet?

Ile mililitrów ma łyżeczka do herbaty?

Możliwe, że do jakiejś potrawy ma zostać dodana mała łyżeczka czegoś. Jeśli zajdzie taka okoliczność, nie ma trudności z dodaniem tego produktu do potrawy. Jeśli jednak ilość jest wskazana w ml pojawia się już problem. Ile ml ma łyżeczka? Standardowo to 5 ml wody. Jeśli zatem mamy podać dziecku na przykład pół łyżeczki syropu, oznacza to, że podajemy mu 2,5 ml danego lekarstwa. Jeśli trzeba podać 10 ml jakiegoś leku, podajemy 2 małe łyżeczki. 

Rodzice pytają ile ml ma łyżka i łyżeczka:

5 ml – ile to łyżeczek?

Mała łyżeczka do herbaty posiada pojemność 5 ml, czyli 5 ml to jedna mała łyżeczka. 

Ile ml ma łyżeczka do herbaty?

Pojemność łyżeczki do herbaty to 5 ml. Mieści się w niej również 40 kropli płynu.

Sprawdź: Co zamiast mąki ziemniaczanej?

2,5 ml – ile to łyżeczek?

Łyżeczka posiada pojemność równą 5 ml. Jeśli więc mamy dodać do czegoś czy podać komuś 2,5 ml jakiegoś płynu, oznacza to, iż musimy dodać/podać pół łyżeczki. 

5 ml syropu – ile to łyżeczek?

Jeśli w trakcie choroby mamy wypić 5 ml jakiegoś syropu, oznacza to, iż musimy wypić jedną jego łyżeczkę. Łyżeczka do herbaty posiada właśnie pojemność 5 ml. 

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo