500 plus – do ilu lat przysługuje? Świadczenie może się przydać także na dzieci, które studiują

Świadczenie 500 plus dla wielu rodzin stanowi naprawdę nieocenione wsparcie. Mimo że przez lata zdążyło stracić na wartości, to jednak niektórym trudno byłoby zaplanować domowy budżet bez tych regularnych, comiesięcznych wypłat. Dodatkowe pieniądze przydałyby się także w przypadku starszych pociech. Pełnoletnie dzieci, które wciąż się uczą, również często potrzebują wsparcia od rodziców. 500 plus – do ilu lat przysługuje?

500 plus – do ilu lat świadczenie przysługuje?

Program “Rodzina 500 plus” z powodzeniem funkcjonuje już od kilku lat. Comiesięczne wypłaty to spore wsparcie dla rodziców, zwłaszcza obecnie, kiedy stale rosną koszty utrzymania, towarów i usług. Świadczenie przysługuje właściwie bez żadnych ograniczeń, nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków, w tym finansowych. Wypłaty są przyznawane od dochodów i sytuacji materialnej rodziny. Jedyny warunkiem jest wiek dzieci.

Zgodnie z aktualnymi przepisami o 500 plus można się ubiegać na dziecko od dnia narodzin do momentu ukończenia 18. roku życia. Niestety nie ma mowy o tym, aby można było otrzymywać dodatek na pełnoletnie pociechy, które wciąż kontynuują naukę, np. na studiach. Młodzież kończy 18 lat jeszcze przed maturą, dalej więc pozostaje w znacznym stopniu na utrzymaniu rodziców, nawet jeśli dorabia sobie w wakacje i weekendy. Również na studiach często pomoc rodziców jest niezbędna, aby poradzić sobie z codziennym funkcjonowaniem. Jeszcze kilka lat temu ustawodawca był w tej sprawie bardziej wyrozumiały i możliwe było otrzymywanie 500 plus na dzieci w wieku do 25 roku życia, jeśli się uczyły. Przepis ten został jednak na stałe uchylony i teraz nie ma już takiej opcji.

Zobacz: Do kiedy składać wniosek o 500 plus 2023? Obowiązują nowe zasady, trzeba uważnie pilnować terminów

Wnioski o 500 plus – jak i kiedy składać?

Świadczenie 500 plus nie jest przyznawane automatycznie, co oznacza, że konieczne jest złożenie odpowiedniego wniosku. Po dopełnieniu tej formalności prawo do dodatku przyznawane jest na kolejny okres świadczeniowy (od 1 czerwca 2023 do 31 maja 2024). Wnioski można składać od 1 lutego za pośrednictwem portalu PUE ZUS, portalu Emp@tia, aplikacji mZUS oraz przez bankowość elektroniczną.

Najlepiej jeśli rodzice dostarczą wniosek maksymalnie do 30 kwietnia 2023 roku. Dzięki temu unikną przerw w wypłatach i w czerwcu (tj. w pierwszym miesiącu nowego okresu świadczeniowego) pieniądze zostaną przelane bez problemów. Złożenie wniosku po 30 kwietnia wiąże się z ryzykiem, że w czerwcu wypłaty nie będzie i przyjdzie ona dopiero w lipcu, z wyrównaniem.

Jeśli rodzice dostarczą wniosek:

  • do 30 czerwca 2023 r. – wypłaty za wnioski złożone od 1 lutego do 30 kwietnia 2023 r.,
  • do 31 lipca 2023 r. – wypłaty za wnioski złożone w maju 2023 r. (z wyrównaniem za czerwiec),
  • do 31 sierpnia 2023 r. – wypłaty wnioski złożone w czerwcu 2023 r. (z wyrównaniem za czerwiec), itd.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Niemowlę, Pielęgnacja niemowląt

Test pieluszek jednorazowych

Dada, Pampers, Baby Dream, Toujours? Wpis o wyprawce noworodka oraz ten z porównaniem Dady i Pampersa sprawił, że zacząłem przeglądać różne testy pieluszek. Bliżej mi do praktyka niż teoretyka. Postanowiłem...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo