Robisz tak z siemieniem lnianym? To błąd. Może stracić swoje wartości

Siemię lniane ze względu na bogactwo witamin, minerałów i błonnika uznawane jest za prawdziwy superfood. Jednak żeby maksymalnie wykorzystać jego właściwości, trzeba wiedzieć, jak się z nim obchodzić. Wiele osób popełnia błąd, który sprawia, że nasiona lnu tracą swoją wartość. Sprawdź, czy jesteś jedną z nich.

Siemię lniane można dostać w dwóch postaciach – zmielonej oraz w formie całych ziarenek. Najczęściej spotykane jest siemię lniane brązowe, choć niekiedy w sklepach znaleźć można siemię lniane złociste (budwigowe), stanowiące bogatsze źródło składników odżywczych. Jak w pełni wykorzystać właściwości siemienia lnianego? Pamiętaj, by nie popełniać jednego popularnego błędu.

Sprawdź: W PRL-u wszyscy uwielbiali ten napój. Teraz rodzice chcą nazywać tak dzieci

Zalewasz siemię lniane wrzątkiem? W ten sposób traci wartości

Siemię lniane w postaci całych ziarenek z powodzeniem można dodawać do zup, owsianek czy koktajli. Ze zmielonego siemienia lnianego warto przygotować kisiel, który można pić lub stosować w wypiekach jako zamiennik jajek.

Przy przygotowywaniu kisielu z siemienia lnianego koniecznie zwróć uwagę na temperaturę wody. Łyżkę zmielonych nasion lnu zalewać należy ciepłą, ale nie wrzącą wodą, nie powinno się też tej mieszanki zagotowywać. Obróbka termiczna sprawi, że siemię straci część swoich cennych właściwości. Najlepiej będzie do zmielonych nasion dodać wody i zostawić na kilka minut pod przykryciem.

Sprawdź: W średniowieczu ten chwast uprawiano jak warzywo. Wspomaga trawienie i oczyszcza z toksyn

Właściwości siemienia lnianego

Siemię lniane stanowi świetne źródło błonnika, takich minerałów, jak wapń, magnez czy fosfor, białka pochodzenia roślinnego oraz witamin A, C, F i E. Niezwykle cenione jest też ze względu na wysoką zawartość kwasów tłuszczowych omega-3 oraz fitoestrogenów.

Regularne spożywanie siemienia lnianego pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu trawiennego, obniża poziom cukru we krwi, pomaga regulować gospodarkę hormonalną oraz wspiera profilaktykę antynowotworową. Wysoka zawartość błonnika sprawia, że siemię lniane sprawdzi się u osób chcących zrzucić zbędne kilogramy oraz mających problemy z zaparciami.

Sprawdź: Pij kawę z tą przyprawą. Zadziała na złogi w jelitach jak miotła! Pożegnasz zbędne kilogramy

Jak stosować siemię lniane?

Ziarenka siemienia lnianego sprawdzą się jako dodatek do koktajli czy kremowych zup. Zmielone nasiona lnu można dodawać do owsianek, jogurtu czy posypywać nimi kanapki i sałatki.

Kisiel z siemienia lnianego może stanowić alternatywę dla jajek w wypiekach, naleśnikach czy plackach. Do łyżki zmielonych nasion lnu należy dodać 2,5 łyżki ciepłej wody, wymieszać i odstawić na kilka/kilkanaście minut. Taka ilość kisielu będzie odpowiadać około 1 jajku.

Sprawdź: Jak pić siemię lniane? Rano czy wieczorem? Pora ma większe znaczenie niż ci się wydaje

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Wieczór kawalerski i panieński

Wieczór kawalerski

Zostałeś poproszony przez swojego najbliższego przyjaciela o to byś został świadkiem na jego ślubie? Takie wyróżnienie jest dla Ciebie niezwykle ważne. Zdajesz sobie jednak sprawę z tego, że ten wybór...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo