Co jeśli nie dostanę się do szkoły w rekrutacji uzupełniającej? Konieczne jest podjęcie kilku kroków

II tura naboru do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2023/2024 właśnie dobiega końca w większości województw. Ogłoszenie wyników niestety nie dla wszystkich jest radosnym momentem – dla części uczniów wciąż może brakować miejsc w wybranych placówkach. Co robić w przypadku niepowodzenia? Kiedy wyniki rekrutacji uzupełniającej do liceum 2023? Co jeśli nie dostanę się do szkoły w rekrutacji uzupełniającej?

Wyniki rekrutacji uzupełniającej do liceum, technikum i szkół branżowych 2023

II tura rekrutacji do szkół średnich rozpoczęła się pod koniec lipca, a jej rezultaty uczniowie oraz rodzice już poznali lub poznają w najbliższych dniach. Termin ogłoszenia wyników rekrutacji uzupełniającej 2023:

  1. Województwo dolnośląskie: 9 sierpnia
  2. Województwo kujawsko-pomorskie: 8 sierpnia
  3. Województwo lubelskie: 8 sierpnia
  4. Województwo lubuskie: 14 sierpnia
  5. Województwo łódzkie: 1 sierpnia
  6. Województwo małopolskie: 14 sierpnia
  7. Województwo mazowieckie: 9 sierpnia
  8. Województwo opolskie: do 11 sierpnia
  9. Województwo podkarpackie: do 3 sierpnia
  10. Województwo podlaskie: 8 sierpnia
  11. Województwo pomorskie: 11 sierpnia
  12. Województwo śląskie: 8 sierpnia
  13. Województwo świętokrzyskie: 11 sierpnia
  14. Województwo warmińsko-mazurskie: 11 sierpnia
  15. Województwo wielkopolskie: 3 sierpnia
  16. Województwo zachodniopomorskie: 3 sierpnia.

Sprawdź: Zła wiadomość dla uczniów. Rok szkolny 2023/2024 nie zapowiada się wesoło

Co jeśli nie dostanę się do szkoły w rekrutacji uzupełniającej?

Niestety ze względu na ogromną liczbę chętnych zakwalifikowanie się do wymarzonej szkoły jest w tym roku dużo trudniejszym zadaniem niż zazwyczaj. Z tego powodu wielu uczniom nie udało się dostać do żadnej placówki również w rekrutacji uzupełniającej.

Jeżeli komuś powinie się noga, nie oznacza to jeszcze końca rekrutacji. Zgodnie z przepisami w takim przypadku startuje tzw. nabór dyrektora. Ogłasza się, gdzie jeszcze są wolne miejsca (takiej informacji najlepiej szukać w kuratorium lub w konkretnych placówkach) i tam uczniowie mogą starać się o przyjęcie już bezpośrednio.

W razie niepowodzenia podczas rekrutacji uzupełniającej, rodzice powinni również zgłosić się do władz samorządowych, do rady powiatu. Urzędnicy wskażą, w których placówkach pozostały jeszcze wolne miejsca. Warto pamiętać, że nabór do szkół trwa tak naprawdę do 4 września (rozpoczęcie roku), a niekiedy nawet dłużej.

Co ważne, w przypadku niepowodzenia na początku trzeba poczekać na zakończenie całej procedury, czyli na zakończenie etapu składania dokumentów. Wówczas może się okazać, że jakiś uczeń zrezygnował i dziecko “wskoczy” na jego miejsce z listy rezerwowych.

Zobacz też:

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo