Nie musisz iść do lasu! Jak wyhodować borowiki na parapecie? Zmiel i dodaj do wody z drożdżami

To już ostatni moment dla grzybiarzy, aby zebrać zbiory w tym roku. Wśród jednych z najbardziej pożądanych okazów jest bez wątpienia borowik lub też inaczej prawdziwek. A gdyby tak świeże grzyby móc zerwać z doniczki na parapecie?

Sos borowikowy, grzybki marynowane oraz inne rarytasy z darami lasu w roli głównej to jesienią u wielu osób obowiązkowy punkt w kuchni. Dla niektórych wędrówki po lesie w poszukiwaniu grzybów to cała przyjemność. Znalezienie borowików może być jednak nie lada wyzwaniem. Dla miłośników prawdziwków, ale też osób, które niekoniecznie lubią wielogodzinne buszowanie po lesie, mamy świetne rozwiązanie – grzyby w doniczce!

Sprawdź: Prawdziwe Eldorado dla grzybiarzy. Z grzybami wyniesiesz stamtąd i złoto

Jak wyhodować borowiki w doniczce? Przygotuj się. To czasochłonny proces

Małe opakowania prawdziwków wahają się od 10 do nawet 30 zł w zależności od regionu Polski. Choć pójście do lasu wydaje się zdecydowanie tańszą opcją, to niestety z upolowaniem borowików może być już gorzej. Dobrą alternatywą będzie zatem wyhodowanie grzybów w domu na parapecie lub w ogródku. Choć na pierwsze zbiory trzeba będzie poczekać od 2 do nawet 6 miesięcy, to zdecydowanie warto.

Sprawdź: Dla grzybiarzy jest jak “Święty Graal”. Wygląda jak spalony, a spotkanie go to rzadkość

Czy grzyby można hodować w domu? To możliwe, ale zapewnij im odpowiednie warunki

Aby rozpocząć hodowlę borowików w domu, niestety musimy dobrze przeczesać pobliski las, gdyż bez przynajmniej jednego większego lub dwóch mniejszych prawdziwków się nie obejdzie. Potrzebne są bowiem zarodki znajdujące się w ich kapeluszach. Gdy już zdobyliśmy grzyby, to możemy przystąpić do dalszej części. Musimy przygotować doniczki, ziemię, 50 g świeżych drożdży i 4 litry wody. Borowiki mielimy jak najdrobniej i wrzucamy do dużej miski. Zalewamy je wodą i dodajemy do tego drożdże, a następnie dokładnie mieszamy. Taki roztwór przykrywamy ścierką i odstawiamy do piwnicy lub w inne ciemne i chłodne miejsce na 2 tygodnie. Po upływie tego czasu rozcieńczamy całość w 10 l wody. Miksturę rozlewamy do doniczek. Wcześniej jednak ziemię warto wymieszać z odrobiną suszonych liści dębu oraz mchem. Zostaje już tylko zapewnić im warunki zbliżone do tych panujących w lesie. Powinny stać w dobrze oświetlonym miejscu, mieć dostęp do świeżego powietrza, a temperaturę zaleca się utrzymywać na poziomie 15 stopni.

Sprawdź: Grzyb po przekrojeniu niebieski. Ta specyficzna barwa nie zawsze musi oznaczać trujący gatunek

Dieta w ciąży, Co jeść podczas karmienia piersią?

Kawa w ciąży i przy karmieniu piersią

Kaaaaaawy! Tym słowem witają się o poranku pracownicy większości firm. Pewnie Was zaskoczę, ale nigdy nie piłem kawy. Fakt ten zaskoczy Was zapewne mocniej gdy dowiecie się, że pracuję od 7:00, a...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo