Prawdziwe Eldorado dla grzybiarzy. Z grzybami wyniesiesz stamtąd i złoto

Sezon grzybiarski już się rozpoczął, a Polacy szczególnie umiłowali to zajęcie. Nic dziwnego, nasze lasy są idealnie przystosowane do tego zajęcia, które u niektórych jest źródłem porządnego zarobku.

Polskie grzybowe Eldorado – gdzie ono jest?

Grzybiarze amatorzy najczęściej sięgają po sprawdzone i dobrze znane grzyby: maślaki, podgrzybki czy borowiki. Rarytasem są gąski, rydze czy kurki, które nie są już aż tak łatwo dostępne i to chętnie wykorzystują grzybiarze, którzy później sprzedają swoje łupy.

Sprawdź: Grzyby idealnie wysuszone w lodówce? Tak, jeśli pamiętasz o jednej rzeczy

Lokalne media donoszą, że sezon porządnie rozpoczął się w Beskidzie Niskim. Tam trwa wysyp prawdziwka, choć zbieracze nie narzekają również na duże ilości kurek oraz maślaków. Słowem – Beskid jest istnym Eldorado najpyszniejszych grzybów. Grzybiarskie fora oraz mapy pokazują, że poprzedni tydzień był również dobrym miejscem na zbieranie grzybów w okolicach Pomorza.

Kto zyskuje na grzybobraniu? Każdy, ale najwięcej…

Oczywiście grzybiarze, którzy znają się na grzybach i aktywnie przeczesują leśne tereny, najczęściej sprzedają swoje zdobycze w różnych cenach. Wszystko zależy od sezonu oraz natężenia. To bardzo żmudna i ciężka fizycznie praca, której owocem mogą być ceny nawet do ok. 100 złotych za kilogram konkretnego gatunku. Przy dobrym sezonie grzybiarz wyniesie setki kilogramów grzybów, a co za tym idzie – i sporo pieniędzy. Choć zazwyczaj ceny znanych i popularnych grzybów orientacyjnie wypadają ok. 50 zł/kg, to przy dobrej sprzedaży grzybiarz może zarobić ok. 8–9 tysięcy złotych. Pamiętajmy jednak, że to nie jest łatwa praca, a sprzedający grzybiarze muszą przejść odpowiednie atesty. Bez nich mogą dostać mandat opiewający na kilka tysięcy złotych.

Sprawdź: Dla grzybiarzy jest jak “Święty Graal”. Wygląda jak spalony, a spotkanie go to rzadkość

Zanim pójdziesz na grzyby. Poradnik

Grzybobranie to świetna okazja do weekendowego relaksu w leśnym zaciszu. Jeśli jesteś amatorem lub to twoje pierwsze grzybobranie, warto pamiętać o kilku zasadach.

  1. Przede wszystkim przygotuj odpowiedni ekwipunek: butelka wody, koszyk lub wiaderko na grzyby, naładowany telefon, wysokie buty i ubrania z długim rękawem oraz atlas grzybów.
  2. Jak zbierać grzyby? Rób to tak, aby nie uszkodzić grzybni. Dzięki temu wyrosną na niej później kolejne okazy. Następnie przykryj ściółką pozostawioną część grzyba.
  3. Zbieraj znane grzyby, jeśli do jakiegoś nie masz pewności – sprawdź w atlasie lub go zostaw.
  4. Pomijaj grzyby, które są chronione, i te, które są stare. Są ważne dla ekosystemu, a kulinarnie nie mają zbyt wiele smaku.
  5. Jak sprawdzić swoje zbiory? Bezpłatnych porad udzielają wszystkie terenowe stacje sanitarno-epidemiologiczne.

Sprawdź: Czy można sprzedawać grzyby przy drodze? Za samowolkę grozi spora kara

Ślub cywilny, Suknie Ślubne

Sukienka na ślub cywilny

Sukienki na ślub cywilny nie muszą spełniać wymagań dress code'u. Najważniejsze, aby Panna Młoda czuła się w swojej sukni ślubnej dobrze! Poza tym musimy zadbać o to, by suknia na ślub cywilny podkreśliła atuty i ukryła niedoskonałości sylwetki. I najważniejsze: powinna być spełnieniem marzeń Panny Młodej.

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Winietki

Winietki rozstawione na stołach weselnych ułatwiają gościom zajęcie miejsca. Mogą im towarzyszyć drobne upominki albo zabawne akcenty. Na pewno wielu z was było na weselu, na którym nie było rozplanowanych...

Czytaj dalej →
Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general