Zaznacz datę w kalendarzu i posadź cebulę dymkę. Szczypiorek będzie soczysty, a plony ogromne

Kiedy sadzić cebulę dymkę? Okazuje się, że nie musisz robić tego wiosną. Jeśli podejmiesz działania tegorocznej jesieni, pierwsze plony zbierzesz o wiele szybciej. Sprawdź, jak sadzić cebulę dymkę i na co warto zwrócić uwagę, by osiągnąć sukces.

Po co czekać z sadzeniem cebuli do wiosny? Postaw na sadzenie jeszcze jesienią, a pierwsze plony zbierzesz przyszłą wiosną. Odpowiedni termin jest gwarancją ukorzenienia się rośliny jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. Zadbaj o sadzonki i odpowiednie okrycie, a w przyszłym roku zbierzesz pokaźną ilość wyrośniętych i zdrowych cebul.

Sprawdź: Jak i kiedy sadzić czosnek zimowy? Zastosuj zasadę 5:7. Główki będą ogromne

Cebula zimowa dymka — kiedy sadzić? Termin odgrywa istotną rolę

Choć cebulę dymkę możesz sadzić wiosną na przełomie marca i kwietnia, warto zrobić to również i jesienią. Odpowiednim terminem jest wrzesień i październik, jednak należy mieć na uwadze, by zrobić to przed nadejściem pierwszych mrozów – najlepiej około 6 tygodni wcześniej. Dzięki temu cebula będzie miała szansę odpowiednio się ukorzenić i szybko rosnąć wiosną. Ze względu na prawidłową pielęgnację możliwe, że pierwsze plony zbierzesz już na początku czerwca. Czas na zbiory rozpoznasz, gdy 3/4 szczypioru będzie leżało, a na dodatek będzie jeszcze zielony. Po zbiorach przechowuj cebulki w suchym i chłodnym miejscu. Nie pomijaj też szczypioru, który możesz obcinać wcześniej i wykorzystywać jako dekorację wiosennych, zdrowych kanapek.

Sprawdź: Jak zeszklić cebulę? Będzie wyjątkowo smaczna, jeśli dodasz jeden składnik. Różnicę poczujesz od razu

Jak sadzić cebulę zimową dymkę? Metoda jest prosta i niezawodna

Jeszcze przed posadzeniem cebul upewnij się, że gleba jest na to gotowa. Odpowiednie miejsce powinno mieć pH wynoszące od 6,5 do 7,0. Sprawdzi się słoneczne stanowisko i spulchniona ziemia. Przed zabiegiem możesz rozłożyć warstwę kompostu. Zaopatrz się w cebulki, które nie mają żadnych uszkodzeń mechanicznych i śladów działania szkodników, zamocz je w wodzie i wysadzaj na głębokości 2-3 cm w 20 cm rzędach i w dostępach co 10 cm. Przykryj cebulki ziemią, zabezpiecz ściółką i podlej. Nie zapomnij o usuwaniu chwastów.

Sprawdź: Przysmak PRL-u z rybą przyrządzisz w 5 minut. Posmaruj nim kanapki, a znikną jeszcze szybciej

Rodzice

Kalendarz szczepień + analiza SWOT

We wpisie o wizycie pielęgniarki środowiskowej wspomniałem o szczepieniach dla niemowląt i wyborze programu, który nas czeka.   Trzy programy szczepień dla dzieci W czasie swojej wizyty pielęgniarka pokazała nam...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo