Sztandarowy program Koalicji Obywatelskiej, czyli zapowiadane jeszcze w trakcie kampanii wyborczej świadczenie „babciowe” ma wkrótce wejść w życie. Wiele wskazuje jednak na to, że resort rodziny planuje wprowadzenie dodatkowego kryterium przyznawania pieniędzy. Będzie trudniej. „Babciowe” – jakie będą warunki przyznania świadczenia?
„Babciowe” – resort rodziny planuje zmienić warunki świadczenia
Wprowadzenie nowego świadczenia dla rodzin zapowiadał w trakcie kampanii wyborczej sam premier Donald Tusk. Program Aktywny Rodzic jest więc jednym ze sztandarowych, a jednocześnie wyjątkowo wyczekiwanych projektów nowego rządu. Celem nowego świadczenia jest wsparcie rodziców w opiece nad małymi dziećmi tak, a jednocześnie zachęcenie ich do aktywności zawodowej.
Zgodnie z zapowiedziami „babciowe” ma premiować tych rodziców, którzy zdecydują się podjąć pracę w czasie pierwszych trzech lat po narodzinach dziecka. Świadczenie byłoby zatem skierowane głównie do matek, które chcą powrócić do zawodu lub rozpocząć karierę po urlopie macierzyńskim.
Dodatkowe pieniądze mają pomóc rodzicom w zorganizowaniu opieki – opłacenie niani, pobytu w żłobku lub zrekompensowanie pomocy babci (stąd potoczna nazwa „babciowe”). Podstawowym warunkiem przyznania świadczenia miało być więc podjęcie pracy na etat. Teraz pojawia się jednak nowe kryterium. Okazuje się, że świadczeniobiorcy, którzy powierzą opiekę nad dzieckiem członkowi rodziny (np. babci) będą musieli zawrzeć z nim oficjalną umowę (zlecenie lub o dzieło).
Świetnie, jeśli tę opiekę będzie sprawowała babcia, dziadek czy ktoś z rodziny, ale my nie chcemy wypychać babci, dziadka, cioci, wujka z rynku pracy. Chcemy, żeby z taką babcią, z takim dziadkiem czy innym członkiem rodziny zawarta była umowa aktywizacyjna, taka jak jest dla niań i opiekunek, żeby to była praca, bo praca opiekuńcza to praca.
ministra rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk
Zobacz: Co za urodzenie dziecka 2024? 800 plus to dopiero początek. Lista świadczeń dla rodziców jest długa
Nowy dodatek już niebawem na kontach rodziców
Jak wynika z oficjalnych komunikatów resortu rodziny, prace nad odpowiednią ustawą w tej sprawie już trwają. Świadczenie ma wejść w życie niebawem – najprawdopodobniej w III kwartale tego roku. Pierwsze wypłaty w wysokości 1500 zł miesięcznie mogą trafić do rodziców już jesienią.
Sprawdź też: