Badania sensoryczne – zaburzenia integracji sensorycznej (SI)

Badania sensoryczne zaczęto przeprowadzać w naszym kraju w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku. Objęte nimi dzieci mają szansę otrzymać kompletną diagnozę zaburzeń integracji sensorycznej, co przekłada się później na konkretną terapię. Czym jednak właściwie jest integracja sensoryczna? Jak wygląda proces diagnozowania nieprawidłowości w jej obrębie? Czy terapia okazuje się skuteczna?

Zaburzenia integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna (SI) to – najkrócej rzecz ujmując – sposób, w jaki mózg porządkuje informacje przekazywane mu przez zmysły. Dzięki jej prawidłowemu funkcjonowaniu możemy zatem adekwatnie reagować na każdą sytuację życia codziennego. Przykładowo, dotykając brzegu gorącego garnka, odruchowo odsuwamy rękę. Przeważnie wiemy również, jakiej siły należy użyć, aby odkręcić kurek w kranie bądź podnieść z podłogi parę butów. Wszystkie te czynności wykonujemy dzięki poprawnemu działaniu naszych zmysłów. Na jeszcze wyższym poziomie, integracja sensoryczna odpowiada za te bardziej skomplikowane procesy umysłowe, jak czytanie, pisanie czy liczenie.

Do zainicjowania procesów integracji sensorycznej dochodzi już w życiu płodowym, jednak jej najbardziej intensywny rozwój przypada na wczesne dzieciństwo – mniej więcej od 3. do 7. roku życia. Wtedy też można czasem zauważyć pierwsze poważne deficyty w tym zakresie. Zaburzona sensoryka dziecka objawia się na rozmaite sposoby. Rodzice nierzadko zrzucają narastające problemy na karb lenistwa swojej pociechy albo złośliwości otoczenia, nie rozumiejąc, że istota problemu tkwi w czymś zupełnie innym.

Zobacz też: HCV w ciąży – dlaczego powinnaś robić badania HCV podczas ciąży?

Zaburzenia SI u dzieci – objawy

Na co należałoby zatem zwrócić uwagę, aby w porę wychwycić zaburzenia SI? Specjaliści podają szereg zachowań i stanów, charakteryzujących “sensoryczne” dziecko. Niektóre zaburzenia sensoryczne rozpoznawane przez specjalistów to:

  • nadmierna płaczliwość,
  • problemy ze snem (częste wybudzanie się w nocy),
  • przesadna wrażliwość na bodźce świetlne i dźwiękowe,
  • nadpobudliwość ruchowa albo przeciwnie: nadmierny spokój,
  • problemy z jedzeniem,
  • deficyty w zakresie koncentracji uwagi,
  • brak umiejętności samodzielnego zorganizowania sobie prostej zabawy.

Dostrzegając u swojej pociechy przynajmniej część wymienionych symptomów, możemy rozważyć kontakt ze specjalistą z zakresu integracji sensorycznej. W oparciu o procedurę diagnostyczną ustali on, czy nasze dziecko powinno rozpocząć dedykowaną terapię.

Zobacz również: Badania przesiewowe noworodków: Jaki jest przebieg badania i jakie choroby wykrywa?

Badania sensoryczne – Analiza sensoryczna

Diagnostykę procesów sensorycznych przeprowadza się w oparciu o szczegółowy wywiad z rodzicami oraz obserwację samego dziecka. Cała procedura jest dosyć pracochłonna, zajmuje bowiem łącznie ok. 180-240 minut (czas ten zostaje rozłożony na kilka spotkań, przeważnie od dwóch do czterech). Na zakończenie osoba odpowiedzialna za postawienie diagnozy sporządza pisemny dokument, stanowiący podstawę do dalszego postępowania. W razie potrzeby, specjalista SI może też skierować dziecko na dodatkowe badania.

W trakcie wywiadu z rodzicami padają pytania m.in. o przebieg ciąży, rozwój malucha w pierwszym roku życia, przebyte choroby oraz aktualne trudności. Opiekunowie otrzymują również do wypełnienia specjalne kwestionariusze, mające za zadanie ustalić obecny poziom funkcjonowania ich potomka. 

Zobacz też: Częste oddawanie moczu u dziecka – przyczyny, badania, leczenie

Badania sensoryczne

Po przeprowadzeniu pogłębionego wywiadu z rodzicami terapeuta przechodzi do obserwacji samego dziecka. Jest ono proszone o wykonanie kilku zadań, na podstawie których wnioskuje się o zaburzeniach w obszarze SI (bądź też o ich braku). Maluch podejmuje aktywności zarówno o charakterze edukacyjnym, jak i rekreacyjnym; rola terapeuty polega zaś na analizie poszczególnych zachowań oraz wyciągnięciu wniosków.

Zaburzeniami SI zajmuje się coraz więcej ośrodków w całej Polsce. Przeprowadzają one zarówno szczegółowe badania sensoryczne, jak i dostosowaną indywidualnie terapię; warto zatem umówić się na wizytę konsultacyjną. 

Dodaj komentarz

Zdrowie dziecka

Owsiki: Jak pozbyć się swędzącego problemu?

Dokuczliwe owsiki, czyli swędzący problem Zakażenie owsikami zdarza się dzieciom stosunkowo często – dlatego dobrze jest zawczasu dowiedzieć się, jak pozbyć się owsików. Te najpopularniejsze spośród pasożytów roznoszą się bardzo...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Ile trwa gorączka przy grypie u dzieci?

Grypa to jedna z najczęściej występujących chorób zakaźnych układu oddechowego, a jednocześnie jedna z najczęściej lekceważonych chorób. Wielu osobom kojarzy się ona i jest przez nich mylona z przeziębieniem. Jak...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Domowe sposoby na zatoki

5 domowych sposobów na zatoki Zapalenie zatok to jedna z tych uciążliwych dolegliwości, które nie wymagają rekonwalescencji w łóżku, a pomimo tego potrafią skutecznie uprzykrzyć życie. U dzieci chore zatoki są...

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka

Padaczka u dzieci: przyczyny, objawy i leczenie

Padaczka u dzieci jest chorobą centralnego układu nerwowego, która ujawnia się podczas tak zwanych napadów padaczkowych. Napady są wywołane nagłymi wyładowaniami między komórkami nerwowymi mózgu, które zakłócają funkcjonowanie tego organu....

Czytaj dalej →
Zdrowie dziecka, Choroby niemowląt

Jak nie złapać wilka?

Problemy z pęcherzem często dotykają kobiety. Nie jest trudno złapać jego infekcję, ale niestety trudno ją wyleczyć. Jakie są jego przyczyny, objawy i jak sobie z nim radzić? Zapalenie pęcherza Zapalenie pęcherza jest...

Czytaj dalej →
Zakupy

Pomysł na prezent dla nauczyciela

Dobry nauczyciel jest bardzo ważną osobą w życiu naszego dziecka. Kształtuje jego osobowość, ma wpływ na zainteresowania i postrzeganie świata. Często jako rodzic chcesz się odwdzięczyć za okazywane Twojemu maluchowi...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general