Częste oddawanie moczu u dziecka – przyczyny, badania, leczenie

Częste oddawanie moczu u dziecka niejednokrotnie budzi zaniepokojenie jego rodziców, którzy obserwują, jak maluch wiele razy w ciągu dnia (a czasem nawet nocy) odwiedza toaletę. Na szczęście, takie zachowanie naszej pociechy niekoniecznie musi świadczyć o stanie chorobowym. Jak zatem rozpoznać alarmujące symptomy i kiedy na nie zareagować?

Częstomocz u dziecka

Częste oddawanie moczu, nazywane także częstomoczem bądź polakisurią, może wystąpić u osób w każdym wieku. Nie zawsze stanowi oznakę poważnych dolegliwości, jednak każdorazowo powinno skłonić nas do pogłębionej refleksji nad stanem zdrowia swoim albo członka najbliższej rodziny.

Częste oddawanie moczu u dziecka jest dość łatwe do wychwycenia: nasz syn czy córka odczuwa po prostu ciągłą potrzebę odwiedzania toalety. Kiedy to zauważymy, dobrze byłoby podpytać malucha, czy w trakcie siusiania przeszkadzają mu jakieś nieprzyjemne dolegliwości: ból, swędzenie, pieczenie itp. Warto także przyjrzeć się barwie dziecięcego moczu – jego brunatny kolor może świadczyć o obecności krwi, co stanowi już bezpośrednie wskazanie do pilnej konsultacji z lekarzem.

Obserwując u dziecka częstomocz, powinniśmy mieć również świadomość tego, że bywa on zjawiskiem całkowicie naturalnym i łatwym do wyjaśnienia. Nie należy więc pochopnie wpadać w panikę.

Częste oddawanie moczu u dziecka: przyczyny

W przypadku najmłodszych dzieci częstomocz wynika przeważnie z niewielkiej pojemności pęcherza moczowego. W przeciwieństwie do osób dorosłych, niemowlęta nie mają jeszcze fizycznej możliwości dłuższego “magazynowania” moczu w organizmie i stąd bierze się ich potrzeba ciągłych mikcji. Dlatego właśnie niemowlę dużo sika – nawet do dwudziestu razy na dobę. Dokładną ilość moczu trudno zresztą określić, bo przecież brzdąc nosi pieluszkę.

Dzieci uczą się kontrolować siusianie mniej więcej do 4 roku życia. Od tej pory jego prawidłowa częstotliwość powinna wynosić ok. 6-8 razy w ciągu doby. Jeśli jest wyższa, w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, jakie ilości płynów nasze dziecko przyjmuje. Może się bowiem okazać, że częstomocz stanowi po prostu rezultat wypijania całych litrów napojów – zwłaszcza jeśli mowa o napojach gazowanych albo o sokach owocowych.

Polakisuria u najmłodszych wiąże się też czasem z zakażeniem dróg moczowych, stanowiąc jeden z głównych objawów tej dolegliwości. Do innych symptomów wystąpienia zakażenia możemy zaliczyć:

  • ból w trakcie siusiania,
  • dyskomfort w dolnej części brzucha bądź pleców,
  • gorączkę i dreszcze.

Nie powinniśmy także zapominać o kolejnej powszechnej przyczynie częstego oddawania moczu u dzieci, jaką jest reakcja na stres. Jeśli nasz maluch zaczyna chodzić do przedszkola i ma problem z nawiązaniem relacji z grupą rówieśniczą, trudności emocjonalne objawiają się nierzadko właśnie zwiększoną częstotliwością wizyt w toalecie. Dziecko może reagować podobnie na kiepską atmosferę w domu, wynikającą np. z ustawicznych konfliktów między rodzicami.

Częste sikanie u dziecka a cukrzyca

Cukrzyca u dzieci to jedno z poważniejszych schorzeń kojarzonych z częstym oddawaniem moczu. Rozpoczyna się nierzadko w młodym wieku; w przypadku jej podejrzewania u dziecka nie powinniśmy zatem zwlekać z wizytą u specjalisty.

Oprócz częstych wizyt w toalecie, za objawy cukrzycy uznaje się także wielomocz (dużą ilość wydalanego płynu) oraz zwiększoną potrzebę picia. Chory traci też przeważnie na wadze, i to pomimo normalnego (a nawet wzmożonego) apetytu.

Częstomocz u dzieci: jakie badania?

Podejrzewając u dziecka zakażenie układu moczowego, lekarz zleci wykonanie badania ogólnego moczu, posiewu bakteriologicznego oraz morfologii. Dodatkowo robi się w takich wypadkach także USG jamy brzusznej.

Aby potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę, niezbędne będzie wykonanie badań laboratoryjnych na oznaczenie poziomu glukozy we krwi. W razie wątpliwości co do otrzymanych wyników, można jeszcze przeprowadzić doustny test obciążania glukozą.

Jeżeli natomiast nasz maluch dużo siusia z powodów natury emocjonalnej, niezbędna może się okazać pomoc psychologa dziecięcego. Tego rodzaju poradnictwo obejmuje nierzadko całą rodzinę.

Leczenie częstego oddawania moczu u dzieci

Sposób leczenia dziecięcego częstomoczu zależy od postawionego rozpoznania:

  • w przypadku zakażeń układu moczowego, stosuje się przeważnie kilkudniową terapię antybiotykami;
  • terapia cukrzycy przebiega w oparciu o ustalenie typu choroby; dzieci zapadają przeważnie na cukrzycę typu 1, co oznacza przede wszystkim konieczność doboru odpowiedniego rodzaju insuliny oraz jej dawkowania. Istotna okaże się również właściwa dieta i aktywność fizyczna;
  • maluchom z problemami emocjonalnymi poleca się zaś przede wszystkim psychoterapię.

Rodzice pytają o to, jak często sika niemowlę

Najmłodsze dzieci oddają mocz zdecydowanie częściej niż dorośli – zdarza się im to nawet do dwudziestu razy na dobę. Taki stan rzeczy wynika z niewielkiej objętości dziecięcego pęcherza, który musi być stale opróżniany. Częste oddawanie moczu u dziecka w wieku niemowlęcym nie powinno przeważnie stanowić powodu do obaw.

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rozwój niemowląt, Rodzice

Ojcowskie “Bucket List”

Jak tylko Sylwia zaszła w ciążę zacząłem przeglądać blogi parentingowe, głównie ojców. Mój znajomy twierdzi, że blogowanie powinno być zakazane, a mnie za tatasap.pl chciał zastrzelić.:) Blogowanie według niego zabija...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo