Częste oddawanie moczu u dziecka – przyczyny, badania, leczenie

Częste oddawanie moczu u dziecka niejednokrotnie budzi zaniepokojenie jego rodziców, którzy obserwują, jak maluch wiele razy w ciągu dnia (a czasem nawet nocy) odwiedza toaletę. Na szczęście, takie zachowanie naszej pociechy niekoniecznie musi świadczyć o stanie chorobowym. Jak zatem rozpoznać alarmujące symptomy i kiedy na nie zareagować?

Częstomocz u dziecka

Częste oddawanie moczu, nazywane także częstomoczem bądź polakisurią, może wystąpić u osób w każdym wieku. Nie zawsze stanowi oznakę poważnych dolegliwości, jednak każdorazowo powinno skłonić nas do pogłębionej refleksji nad stanem zdrowia swoim albo członka najbliższej rodziny.

Częste oddawanie moczu u dziecka jest dość łatwe do wychwycenia: nasz syn czy córka odczuwa po prostu ciągłą potrzebę odwiedzania toalety. Kiedy to zauważymy, dobrze byłoby podpytać malucha, czy w trakcie siusiania przeszkadzają mu jakieś nieprzyjemne dolegliwości: ból, swędzenie, pieczenie itp. Warto także przyjrzeć się barwie dziecięcego moczu – jego brunatny kolor może świadczyć o obecności krwi, co stanowi już bezpośrednie wskazanie do pilnej konsultacji z lekarzem.

Obserwując u dziecka częstomocz, powinniśmy mieć również świadomość tego, że bywa on zjawiskiem całkowicie naturalnym i łatwym do wyjaśnienia. Nie należy więc pochopnie wpadać w panikę.

Częste oddawanie moczu u dziecka: przyczyny

W przypadku najmłodszych dzieci częstomocz wynika przeważnie z niewielkiej pojemności pęcherza moczowego. W przeciwieństwie do osób dorosłych, niemowlęta nie mają jeszcze fizycznej możliwości dłuższego “magazynowania” moczu w organizmie i stąd bierze się ich potrzeba ciągłych mikcji. Dlatego właśnie niemowlę dużo sika – nawet do dwudziestu razy na dobę. Dokładną ilość moczu trudno zresztą określić, bo przecież brzdąc nosi pieluszkę.

Dzieci uczą się kontrolować siusianie mniej więcej do 4 roku życia. Od tej pory jego prawidłowa częstotliwość powinna wynosić ok. 6-8 razy w ciągu doby. Jeśli jest wyższa, w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, jakie ilości płynów nasze dziecko przyjmuje. Może się bowiem okazać, że częstomocz stanowi po prostu rezultat wypijania całych litrów napojów – zwłaszcza jeśli mowa o napojach gazowanych albo o sokach owocowych.

Polakisuria u najmłodszych wiąże się też czasem z zakażeniem dróg moczowych, stanowiąc jeden z głównych objawów tej dolegliwości. Do innych symptomów wystąpienia zakażenia możemy zaliczyć:

  • ból w trakcie siusiania,
  • dyskomfort w dolnej części brzucha bądź pleców,
  • gorączkę i dreszcze.

Nie powinniśmy także zapominać o kolejnej powszechnej przyczynie częstego oddawania moczu u dzieci, jaką jest reakcja na stres. Jeśli nasz maluch zaczyna chodzić do przedszkola i ma problem z nawiązaniem relacji z grupą rówieśniczą, trudności emocjonalne objawiają się nierzadko właśnie zwiększoną częstotliwością wizyt w toalecie. Dziecko może reagować podobnie na kiepską atmosferę w domu, wynikającą np. z ustawicznych konfliktów między rodzicami.

Częste sikanie u dziecka a cukrzyca

Cukrzyca u dzieci to jedno z poważniejszych schorzeń kojarzonych z częstym oddawaniem moczu. Rozpoczyna się nierzadko w młodym wieku; w przypadku jej podejrzewania u dziecka nie powinniśmy zatem zwlekać z wizytą u specjalisty.

Oprócz częstych wizyt w toalecie, za objawy cukrzycy uznaje się także wielomocz (dużą ilość wydalanego płynu) oraz zwiększoną potrzebę picia. Chory traci też przeważnie na wadze, i to pomimo normalnego (a nawet wzmożonego) apetytu.

Częstomocz u dzieci: jakie badania?

Podejrzewając u dziecka zakażenie układu moczowego, lekarz zleci wykonanie badania ogólnego moczu, posiewu bakteriologicznego oraz morfologii. Dodatkowo robi się w takich wypadkach także USG jamy brzusznej.

Aby potwierdzić lub wykluczyć cukrzycę, niezbędne będzie wykonanie badań laboratoryjnych na oznaczenie poziomu glukozy we krwi. W razie wątpliwości co do otrzymanych wyników, można jeszcze przeprowadzić doustny test obciążania glukozą.

Jeżeli natomiast nasz maluch dużo siusia z powodów natury emocjonalnej, niezbędna może się okazać pomoc psychologa dziecięcego. Tego rodzaju poradnictwo obejmuje nierzadko całą rodzinę.

Leczenie częstego oddawania moczu u dzieci

Sposób leczenia dziecięcego częstomoczu zależy od postawionego rozpoznania:

  • w przypadku zakażeń układu moczowego, stosuje się przeważnie kilkudniową terapię antybiotykami;
  • terapia cukrzycy przebiega w oparciu o ustalenie typu choroby; dzieci zapadają przeważnie na cukrzycę typu 1, co oznacza przede wszystkim konieczność doboru odpowiedniego rodzaju insuliny oraz jej dawkowania. Istotna okaże się również właściwa dieta i aktywność fizyczna;
  • maluchom z problemami emocjonalnymi poleca się zaś przede wszystkim psychoterapię.

Rodzice pytają o to, jak często sika niemowlę

Najmłodsze dzieci oddają mocz zdecydowanie częściej niż dorośli – zdarza się im to nawet do dwudziestu razy na dobę. Taki stan rzeczy wynika z niewielkiej objętości dziecięcego pęcherza, który musi być stale opróżniany. Częste oddawanie moczu u dziecka w wieku niemowlęcym nie powinno przeważnie stanowić powodu do obaw.

Dodaj komentarz

Fryzury Ślubne

Fryzura ślubna

Fryzura ślubna stanowi dopełnienie stylizacji ślubnej. Podpowiemy, jak ją wybrać… Fryzura ślubna to bardzo ważny element stylizacji. Musi nie tylko pasować do sukni, całej koncepcji wystroju, ale wpisać się w...

Czytaj dalej →
Niemowlę, Karmienie niemowląt

Ile mleka dla noworodka?

Jaką ilość pokarmu potrzebuje niemowlak? Jeśli czytałeś/aś mój pierwszy wpis na blogu o białej kupce to wiesz, że mieliśmy na początku delikatne problemy z karmieniem Zuzi. Od głodówki po obżarstwo...

Czytaj dalej →
Rozrywka

Problemy młodych rodziców

W ostatni piąteczek na naszym ołpen spejsie zasłyszałem ten oto rodzicielski suchar:   Przypomniał mi on wpis, który czytałem na jakimś blogu rodzicielskim. Wpis dotyczył rzeczy, które rodzice robią TYLKO przy pierwszym dziecku. Było...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo