Ból nerek w ciąży – czy to coś poważnego?

Ciąża to taki okres w życiu kobiety, że niemal każda odbiegająca od normy dolegliwość, symptom wywołuje stres i niepokój. W większości przypadków obawy są zbędne, a odczuwane dolegliwości są typowe dla ciężarnych i nie zagrażają zdrowiu ani życiu dziecka. Nie oznacza to, jednak że nie są dyskomfortem dla matki.

Ból nerek w ciąży to jedna z tych dolegliwości, które stosunkowo często dotykają kobiety spodziewające się dziecka. Jest to związane przede wszystkim z anatomią. Układ rozrodczy, który w ciąży przechodzi mnóstwo transformacji. Bezpośrednie sąsiedztwo z układem moczowym, może mieć wpływ na rozwój różnego rodzaju chorób i infekcji. Zakażenie dróg moczowych, niewydolność nerek czy pojawienie się kamicy nerkowej to dolegliwości, które najczęściej dotykają kobiety w ciąży.

Ból nerki w ciąży — dlaczego się pojawił?

Ciąża to czas wielu zmian w organizmie kobiety. Wraz ze wzrostem płodu, macica zajmuje coraz więcej miejsca w jamie brzusznej, a pozostałe organy wewnętrzne muszą się do tego przystosować. Ponadto w ciąży zwiększa się ukrwienie, zaburzona jest gospodarka hormonalna, a same nerki w ciąży zwiększają się aż o 1 cm. Pod wpływem ucisku macicy, a także napięcia i zmniejszenia dróg moczowych, stają się one znacznie bardziej podatne na zakażenia.

Diagnostyka bólu nerek w ciąży

Prawie 80% kobiet ciężarnych uskarża się na ból nerek we wczesnej ciąży. Ważne jest, aby szybko zdiagnozować, jaki jest powód dolegliwości i zastosować ewentualne leczenie. Diagnostyka jest bezpieczna dla ciężarnej i dziecka. Wykonuje się podstawowe badanie moczu, poziom kreatyniny w surowicy krwi oraz USG układu moczowego. Na tej podstawie lekarz jest w stanie stwierdzić czy dolegliwości bólowe związane są z kamicą nerkową, czy stanem zapalnym lub inną jednostką chorobową.

Bolące nerki w ciąży — jak rozpoznać ból nerek?

Kobiety, które wcześniej nie miały problemów z nerkami oraz układem moczowym, mogą nie potrafić rozpoznać i sprecyzować źródła bólu. Jeżeli jednak ból zlokalizowany jest na dole pleców, w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, a do tego kobieta odczuwa pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu, można podejrzewać, że przyczyną bólu są nerki.

Przyczyny bólu nerek w ciąży

Bolące nerki w ciąży mogą mieć kilka różnych przyczyn, na które będą wskazywać charakterystyczne dla nich objawy. Najczęściej u ciężarnych pojawia się odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta oprócz bólu nerek objawia się szczypaniem i pieczeniem podczas oddawania moczu, częstym parciem na mocz, a jeżeli zapalenie obejmuje również pęcherz moczowy, dochodzi ból w dole brzucha. Drugą dolegliwością dotykającą ciężarne jest kamica nerkowa. Jeżeli u przyszłej mamy pojawi się kolka nerkowa, ból może być bardzo silny, najczęściej w okolicy jednej z nerek, promieniujący do pachwiny. Może występować silne parcie na pęcherz z równoczesnym zaburzeniem oddawania moczu, a nawet całkowitym zatrzymaniem go.

Ból nerki w ciąży — domowe sposoby

Kobiety ciężarne są narażone na powstawanie złogów w nerkach, ponieważ w tym okresie wraz z moczem wydalana jest większa ilość wapnia. W połączeniu ze zwolnionym tempem przepływu moczu dochodzi do tworzenia się złogów, które z kolei są przyczyną ataków kolki nerkowej. Kolka nerkowa jest bardzo nieprzyjemna, silny ból często utrudnia funkcjonowanie, dlatego ulgę w tym czasie mogą przynieść ciepłe okłady, oraz ziołowe herbatki moczopędne.  Wpływają one korzystnie na układ moczowy, a także dzięki działaniu moczopędnemu mogą wspomóc wydalenie kamienia, powodującego kolkę.

Leczenie kolki nerkowej

Nie zawsze na ból nerki w ciąży domowe sposoby będą skuteczne. W takim razie co na ból nerek w ciąży może stosować przyszła mama? Jeżeli ból jest bardzo silny, można sięgnąć po leki rozkurczowe lub przeciwbólowe, jednak jedynie po konsultacji z lekarzem, który wskaże, które z nich będą w pełni bezpieczne. Wszelkie dolegliwości ze strony układu moczowego należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę. Stany zapalne dróg moczowych oraz nerek mogą być bardzo niebezpieczne dla matki, oraz dziecka.

Dieta a ból nerek w ciąży

Czy dieta ciężarnej może mieć wpływ na ból nerek w ciąży? Oczywiście, że tak. Wprawdzie pokarmy, jakie spożywamy, nie mogą w sposób bezpośredni wywołać bólu nerek, jednak w następstwie stosowania jakiegoś rodzaju diety, mogą pojawić się dolegliwości bólowe . Chodzi tutaj głównie o dietę bogatą w sól, przetworzoną żywność, słodkie napoje, cukier a ubogą w wodę warzywa i owoce. W ciąży na skutek zmian hormonalnych kobiety są bardziej podatne na zatrzymanie wody w organizmie, powstawanie opuchlizn a co za tym idzie również infekcji układu moczowego. Bardzo ważne jest więc aby przyszła mama dbała o dobre nawodnienie, unikała produktów, które źle wpływają na zdrowie jej i dziecka, a także dbała o ruch. Odpowiednia porcja aktywności fizycznej, jeżeli oczywiście ciężarna nie ma przeciwwskazań ze strony medycznej, pomoże przyszłej mamie nie tylko utrzymać dobrą kondycję. Ruch w ciąży pomoże też uchronić się przed wieloma przykrymi dolegliwościami.

 


Zobacz jak sobie poradzić z innymi dolegliwościami:


Dodaj komentarz

Dolegliwości w ciąży

15 sposobów na mdłości w ciąży

Pierwsze miesiące ciąży często wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak mdłości, osłabienie czy zawroty głowy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na mdłości w ciąży. Organizm każdej kobiety jest inny,...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Twardy brzuch w ciąży

Próba określenia stopnia twardości czy miękkości brzucha ciążowego jest dosyć trudna. Każda kobieta przechodzi ciążę inaczej, więc każdy brzuch ciążowy jest inny. Trudno określić jednoznacznie, kiedy twardy brzuch oznacza powód...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Zawroty głowy w ciąży

Zawroty głowy – dlaczego akurat podczas ciąży? Zawroty głowy to problem dotyczący dużej rzeszy ciężarnych, ale nie wszystkich. Szczególnie duże natężenie mają w pierwszym trymestrze ciąży, dlatego w wielu źródłach...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Swędzenie brzucha w ciąży

Swędzenie brzucha w ciąży to jedna z częstszych dolegliwości, które spotykają przyszłe mamy. I chociaż najczęściej wiąże się z naturalnym rozciąganiem skóry brzucha i nie jest groźna dla zdrowia, to...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general