Ból nerek w ciąży – czy to coś poważnego?

Ciąża to taki okres w życiu kobiety, że niemal każda odbiegająca od normy dolegliwość, symptom wywołuje stres i niepokój. W większości przypadków obawy są zbędne, a odczuwane dolegliwości są typowe dla ciężarnych i nie zagrażają zdrowiu ani życiu dziecka. Nie oznacza to, jednak że nie są dyskomfortem dla matki.

Ból nerek w ciąży to jedna z tych dolegliwości, które stosunkowo często dotykają kobiety spodziewające się dziecka. Jest to związane przede wszystkim z anatomią. Układ rozrodczy, który w ciąży przechodzi mnóstwo transformacji. Bezpośrednie sąsiedztwo z układem moczowym, może mieć wpływ na rozwój różnego rodzaju chorób i infekcji. Zakażenie dróg moczowych, niewydolność nerek czy pojawienie się kamicy nerkowej to dolegliwości, które najczęściej dotykają kobiety w ciąży.

Ból nerki w ciąży — dlaczego się pojawił?

Ciąża to czas wielu zmian w organizmie kobiety. Wraz ze wzrostem płodu, macica zajmuje coraz więcej miejsca w jamie brzusznej, a pozostałe organy wewnętrzne muszą się do tego przystosować. Ponadto w ciąży zwiększa się ukrwienie, zaburzona jest gospodarka hormonalna, a same nerki w ciąży zwiększają się aż o 1 cm. Pod wpływem ucisku macicy, a także napięcia i zmniejszenia dróg moczowych, stają się one znacznie bardziej podatne na zakażenia.

Diagnostyka bólu nerek w ciąży

Prawie 80% kobiet ciężarnych uskarża się na ból nerek we wczesnej ciąży. Ważne jest, aby szybko zdiagnozować, jaki jest powód dolegliwości i zastosować ewentualne leczenie. Diagnostyka jest bezpieczna dla ciężarnej i dziecka. Wykonuje się podstawowe badanie moczu, poziom kreatyniny w surowicy krwi oraz USG układu moczowego. Na tej podstawie lekarz jest w stanie stwierdzić czy dolegliwości bólowe związane są z kamicą nerkową, czy stanem zapalnym lub inną jednostką chorobową.

Bolące nerki w ciąży — jak rozpoznać ból nerek?

Kobiety, które wcześniej nie miały problemów z nerkami oraz układem moczowym, mogą nie potrafić rozpoznać i sprecyzować źródła bólu. Jeżeli jednak ból zlokalizowany jest na dole pleców, w okolicy lędźwiowo-krzyżowej, a do tego kobieta odczuwa pieczenie i dyskomfort podczas oddawania moczu, można podejrzewać, że przyczyną bólu są nerki.

Przyczyny bólu nerek w ciąży

Bolące nerki w ciąży mogą mieć kilka różnych przyczyn, na które będą wskazywać charakterystyczne dla nich objawy. Najczęściej u ciężarnych pojawia się odmiedniczkowe zapalenie nerek. Choroba ta oprócz bólu nerek objawia się szczypaniem i pieczeniem podczas oddawania moczu, częstym parciem na mocz, a jeżeli zapalenie obejmuje również pęcherz moczowy, dochodzi ból w dole brzucha. Drugą dolegliwością dotykającą ciężarne jest kamica nerkowa. Jeżeli u przyszłej mamy pojawi się kolka nerkowa, ból może być bardzo silny, najczęściej w okolicy jednej z nerek, promieniujący do pachwiny. Może występować silne parcie na pęcherz z równoczesnym zaburzeniem oddawania moczu, a nawet całkowitym zatrzymaniem go.

Ból nerki w ciąży — domowe sposoby

Kobiety ciężarne są narażone na powstawanie złogów w nerkach, ponieważ w tym okresie wraz z moczem wydalana jest większa ilość wapnia. W połączeniu ze zwolnionym tempem przepływu moczu dochodzi do tworzenia się złogów, które z kolei są przyczyną ataków kolki nerkowej. Kolka nerkowa jest bardzo nieprzyjemna, silny ból często utrudnia funkcjonowanie, dlatego ulgę w tym czasie mogą przynieść ciepłe okłady, oraz ziołowe herbatki moczopędne.  Wpływają one korzystnie na układ moczowy, a także dzięki działaniu moczopędnemu mogą wspomóc wydalenie kamienia, powodującego kolkę.

Leczenie kolki nerkowej

Nie zawsze na ból nerki w ciąży domowe sposoby będą skuteczne. W takim razie co na ból nerek w ciąży może stosować przyszła mama? Jeżeli ból jest bardzo silny, można sięgnąć po leki rozkurczowe lub przeciwbólowe, jednak jedynie po konsultacji z lekarzem, który wskaże, które z nich będą w pełni bezpieczne. Wszelkie dolegliwości ze strony układu moczowego należy niezwłocznie zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę. Stany zapalne dróg moczowych oraz nerek mogą być bardzo niebezpieczne dla matki, oraz dziecka.

Dieta a ból nerek w ciąży

Czy dieta ciężarnej może mieć wpływ na ból nerek w ciąży? Oczywiście, że tak. Wprawdzie pokarmy, jakie spożywamy, nie mogą w sposób bezpośredni wywołać bólu nerek, jednak w następstwie stosowania jakiegoś rodzaju diety, mogą pojawić się dolegliwości bólowe . Chodzi tutaj głównie o dietę bogatą w sól, przetworzoną żywność, słodkie napoje, cukier a ubogą w wodę warzywa i owoce. W ciąży na skutek zmian hormonalnych kobiety są bardziej podatne na zatrzymanie wody w organizmie, powstawanie opuchlizn a co za tym idzie również infekcji układu moczowego. Bardzo ważne jest więc aby przyszła mama dbała o dobre nawodnienie, unikała produktów, które źle wpływają na zdrowie jej i dziecka, a także dbała o ruch. Odpowiednia porcja aktywności fizycznej, jeżeli oczywiście ciężarna nie ma przeciwwskazań ze strony medycznej, pomoże przyszłej mamie nie tylko utrzymać dobrą kondycję. Ruch w ciąży pomoże też uchronić się przed wieloma przykrymi dolegliwościami.

 


Zobacz jak sobie poradzić z innymi dolegliwościami:


Dodaj komentarz

Dolegliwości w ciąży

Domowe sposoby na zgagę w ciąży

Zgaga: jedna z najgorszych dolegliwości towarzyszących przyszłym mamom. Nieprzyjemne odczucie w przełyku może towarzyszyć całą dobę i często nie ma związku z dietą przyszłej mamy ani chorobami układu pokarmowego. Ciążowa zgaga...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

15 sposobów na mdłości w ciąży

Pierwsze miesiące ciąży często wiążą się z nieprzyjemnymi dolegliwościami, takimi jak mdłości, osłabienie czy zawroty głowy. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby na mdłości w ciąży. Organizm każdej kobiety jest inny,...

Czytaj dalej →
Dolegliwości w ciąży

Co na kaszel w ciąży?

Ciąża jest wyjątkowym czasem w życiu kobiety. W tym okresie nosi ona pod sercem swoje dziecko, za które jest wyjątkowo odpowiedzialna. Można pokusić się o stwierdzenie, że już w okresie...

Czytaj dalej →
Rozrywka

9 Księżniczek Disneya w roli mamy

Isaiah Keith Stephens na swoim Instagramie nazwał siebie Disney Mashup Guy. Nic więc dziwnego, że magazyn Cosmopolitan z okazji Dnia Matki poprosił go o przygotowanie grafik przedstawiających księżniczki (i jedną...

Czytaj dalej →
Pielęgnacja noworodka

Kąpiel noworodka

Kąpiel noworodka osobiście kojarzy mi się z czymś bardzo ważnym, pełnym napięcia. Pamiętam, jak prawie 20 lat temu rodzice kąpali po raz pierwszy moją młodszą siostrę. Atmosfera, która tej kąpieli...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general