Bezsenność w ciąży: Czy istnieją sposoby na radzenie sobie z bezsennością w ciąży?

Trudności z zasypianiem, notoryczne budzenie się w nocy, a potem niemożność ponownego zapadnięcia w sen – to problemy, z którymi bardzo często borykają się kobiety w ciąży, a z których równie często nie zdają sobie sprawy przed ciążą. Problem bezsenności w ciąży dotyczy wielu ciężarnych i ma kilka przyczyn. Czasami problemy ze snem mają podłoże psychologiczne, wywołane są stresem, a czasem czynnikami fizjologicznymi. Powód bezsenności na każdym etapie ciąży może być też dużo bardziej prozaiczny: za problemami ze snem nierzadko stoją po prostu niesprzyjające warunkami, jakie panują w sypialni. O bezsenności w ciąży, jej przyczynach w poszczególnych trymestrach ciąży, a także o tym, w jaki sposób sobie z nią radzić, przeczytają Państwo w poniższym artykule.

Bezsenność w ciąży: Czy istnieją sposoby na radzenie sobie z bezsennością w ciąży?
Depositphotos

Bezsenność na początku ciąży

Dla wielu kobiet, które dopiero zaszły w ciążę, a już zdążyły odczuć objawy charakterystyczne dla I trymestru ciąży, bezsenność na początku ciąży okazuje się być dużym zaskoczeniem. Kobiety na początku swojej ciążowej drogi bardzo często mają problem z zaśnięciem, a kiedy już zasną, to po kilku godzinach budzą się i nie mogą z powrotem zapaść w sen.

Bezsenność w I trymestrze ciąży najczęściej ma podłoże psychologiczne. Kobiety bardzo często czują się nieswojo w zaistniałej nowej sytuacji, obawiają się całego przebiegu ciąży oraz tego, czy poradzą sobie z macierzyństwem. Niestety zdarza się, że zajście w ciążę było nieplanowane, co powoduje jeszcze większy stres wśród kobiet w ciąży. O ile panie, które pełne obaw o przyszłość kładą się spać, mogą problemy z zaśnięciem wytłumaczyć sobie stresem, tak bardzo często stres ten jest ukryty. Kobiety czasami nie wiedzą, co powoduje ich budzenie się w trakcie nocy, a także pojawiające się często senne koszmary. Nie zdają sobie bowiem często sprawy z tego, iż podświadomie są bardzo napięte i to właśnie powoduje problemy w nocy.

Bezsenność na początku ciąży czasami może mieć podłoże fizjologiczne. Zdarza się, że kobiety, które bardzo źle przechodzą I trymestr – często wymiotują lub mają nudności, budzą się w środku nocy właśnie z tego powodu. Nudności oraz wymioty tylko według książek mają miejsce wyłącznie rano – zdarza się, że ciężarne odczuwają je cały czas i mają przez nie problem z zaśnięciem lub budzą się przez doskwierające mdłości.

Bezsenność w ciąży: drugi trymestr

O ile w pierwszym trymestrze bezsenność w ciąży ma najczęściej podłoże psychologiczne, to w drugim wynika przede wszystkim ze zmieniającej się fizjologii kobiet. Przyczyny bezsenności w drugim trymestrze ciąży uzależnione są od tego, jak bardzo zaawansowana jest ciąża, a więc czy jest to 4 czy 6 miesiąc. Na początku drugiego trymestru macica u kobiet zaczyna się powiększać i przez to coraz usilniej naciska na pęcherz. Powoduje to częstsze niż normalnie wizyty w toalecie, które bardzo często mogą wybić przyszłą mamę ze snu. Niektóre ciężarne odwiedzają w 4 miesiącu ciąży toaletę nawet 4-5 razy w nocy, co bywa powodem nieprzespanych nocy.

W okolicach połowy ciąży, w 20 tygodniu, macica oraz dzidziuś znajdują się już wyżej, wobec czego nie uciskają już tak na pęcherz kobiety i problemy z częstym oddawaniem moczu w nocy stają się mniej uciążliwe. Niestety w miejsce tej przyczyny bezsenności w drugiej części drugiego trymestru ciąży wchodzi inna – brzuch z dzieciątkiem rośnie już bardzo intensywnie, wobec czego coraz mocniej naciska na kręgosłup kobiety oraz inne narządy. Przyszłym mamom coraz trudniej przespać całą noc, mają problemy z ułożeniem się do snu oraz często budzą się w nocy z powodu dyskomfortu, a to składa się na bezsenność w drugim trymestrze ciąży.

Zobacz też: Kalendarz ciąży tydzień po tygodniu

Bezsenność w ciąży: 3 trymestr

Cechą charakterystyczną przyczyn bezsenności w 3 trymestrze ciąży jest to, że podobnie jak w trymestrze pierwszym, mają one znowu podłoże psychologiczne, a także fizjologiczne. Kobiety, które są już na finiszu swojej ciąży coraz mocniej zaczynają obawiać się porodu, a także w tym okresie jak w żadnym innym – bardzo intensywnie rozmyślają oraz stresują się tym, czy podołają nowej roli. Dziecko jest już coraz bliższe pojawienia się na świecie, w związku z tym obawy są uzasadnione. Ten ogromny stres, który również może czasem działać podświadomie, jest bardzo częstą przyczyną bezsenności w ciąży, szczególnie w 3 trymestrze.

Problemy z zaśnięciem oraz budzeniem się w trakcie nocy oprócz czynników psychologicznych mogą być i najczęściej są wywołane czynnikami fizjologicznymi. Przeważająca część kobiet pod koniec swojej ciąży odczuwa duży dyskomfort z powodu ciężkiego, dużego brzucha, a czasem cierpli na poważne dolegliwości. Duży brzuch ciążowy jest ogromnym obciążeniem dla kręgosłupa, a także stawów ciężarnej, która odczuwa ten ból także w nocy. Ponadto do połowy 3 trymestru brzuch jeszcze intensywnie rośnie co powoduje napięcie skóry, które bywa czasem bolesne i odczuwalne w trakcie nocy. Jakby tego było mało, brzuch ciężarnej naciska również na przeponę, co skutkuje skróconym oddechem w trakcie snu, a w efekcie budzeniem się w nocy.

Inną przyczyną bezsenności w ciąży są intensywne w tym okresie ruchy dziecka – maluch będący w łonie matki nie przewraca się już tak niezauważalnie, jak to miało miejsce we wcześniejszych miesiącach. Ponadto dziecko ma w naturze ruszanie się w brzuchu matki wtedy, kiedy ona leży lub śpi, ponieważ gdy mama jest w ruchu, dziecko jest najzwyczajniej kołysane. Okazuje się, że taki rozbrykany bobas w brzuchu mamy może być przyczyną bezsenności w ciąży.

Ostatnim powodem problemów ze snem w 3 trymestrze ciąży jest ponowne uciskanie łożyska na pęcherz moczowy. Pod koniec stanu błogosławionego brzuch zaczyna się opuszczać w związku z tym bardzo mocno, jak nigdy wcześniej naciska na pęcherz i powoduje bardzo częste wizyty w toalecie przez ciężarną.

Bezsenność w ciąży: przyczyny nie muszą być związane z ciążą

Jak się okazuje, bezsenność w ciąży ma bardzo wiele przyczyn, wynikających z tego wyjątkowego stanu matki, które różnią się w zależności od etapu ciąży. Jednakże przyszłe mamy borykają się czasami z bezsennością nie tylko z powodów fizjologicznych oraz psychologicznych. Czasami bezsenność w ciąży ma podłoże zupełnie nie związane z ciążą. Niezależnie czy jest to osoba ciężarna czy w „normalnym stanie” bardzo trudno jest zasnąć w zbyt gorących, niewietrzonych pomieszczeniach.

Istnieje wiele publikacji mówiących, iż najzdrowszy i najbardziej efektywny sen, bez budzenia się w nocy, ma miejsce wtedy, gdy temperatura w sypialni wynosi około 20 stopni Celsjusza. Dodatkowo bardzo uciążliwe są takie czynniki, jak zbyt intensywne światło uliczne wpadające do pokoju oraz hałas, który wywołują pojazdy. Kobiety ciężarne, które mają problem z pracą serca, również cierpią na bezsenność w ciąży, jednakże nie jest to wynik samego stanu błogosławionego. Bezsenność w ciąży może być również spowodowana za dużym rozbudzeniem się kobiety przed snem – np. obejrzeniem emocjonującego filmu lub aktywnością fizyczną. Są to przyczyny, które nie wynikają jednak z ciąży.

Sposoby na bezsenność w ciąży

Niestety, mało optymistyczną wiadomością dla Pań w ciąży jest to, iż przyczyn bezsenności wywołanych czynnikami fizjologicznymi, pojawiającymi się tylko w tym okresie, nie da się całkowicie zniwelować. Problem z bezsennością w ciąży, która wynika z uciążliwego brzucha, który naciska na pęcherz, przeponę czy kręgosłup można częściowo załagodzić poprzez spanie na boku. W tej pozycji łożysko nie będzie bezpośrednio naciskało na kręgosłup czy inne narządy. Dodatkowo, jeżeli kobieta ma problem ze snem poprzez częste wstawanie w nocy do toalety, nie powinna ona przed snem pić dużej ilości płynów.

Sposobem na bezsenność w ciąży, wywołanym stresem jest oczywiście unikanie tego czynnika lub zrelaksowanie się, co może być najtrudniejsze. Kobiety powinny zdawać sobie sprawę, że ciąża to wyjątkowy czas, w którym spokój i relaks powinien być głównym priorytetem. Aby załagodzić albo ograniczyć częste budzenie się w nocy należy w ciągu dnia zadbać o to, by przebywać chociaż kilkadziesiąt minut na świeżym powietrzu. Dotlenienie się może mieć zbawienny wpływ na jakość snu. Inne sposoby na bezsenność w ciąży opierają się na zadbaniu o komfort snu – odpowiednia temperatura, wietrzenie pokoju przed snem, rolety lub zasłony w oknach, ograniczające wpadające do sypialni światło, ciepła, relaksująca kąpiel przed zaśnięciem – te proste zasady mogą znacznie ograniczyć bezsenność w ciąży.

Zobacz jak sobie poradzić z innymi dolegliwościami:

Dodaj komentarz

Urodziny Życzenia
Życzenia na 18-stkę
Poważne i z morałem czy może jednak zabawne? Życzenia na 18 urodziny na pewno muszą być wyjątkowe! Podpowiadamy, co napisać na urodzinowej kartce, żeby solenizant czuł się ważny i wiedział,
Czytaj dalej
Pielęgnacja niemowląt
Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers?
Pod wpisem związanym z wyprawką umieszczonym na Facebooku wywołała się ciekawa dyskusja na temat pieluch. Pieluchy jednorazowe: Dada czy Pampers? Iskrą zapalną dyskusji był fragment: Na polecenie znajomych korzystamy z Bierdonkowych pieluszek Dada –
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Poród naturalny
Nietrzymanie moczu po porodzie [przyczyny, leczenie, ćwiczenia]
Badania Międzynarodowego Towarzystwa ds. Kontynencji (ang. International Continence Society – ICS) wskazują, że na nietrzymanie moczu po ciąży skarży się od 15 do nawet 30% kobiet. Prawdopodobnie jednak problem z
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból kości ogonowej w ciąży: Przyczyny oraz sposoby na bolącą kość ogonową
Kość ogonowa (inaczej kość guziczna) jest ostatnim odcinkiem naszego kręgosłupa, który anatomicznie znajduje się tuż pod kością krzyżową. Ze względu na okolicę miednicy mniejszej jest to region narażony na zmiany
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Ból łydek w ciąży – przyczyny i skuteczne sposoby na łagodzenie bólu
Ból nóg, kręgosłupa czy pleców w ciąży, to bardzo częste dolegliwości, na które uskarżają się ciężarne. Zmiany w fizjologii, rosnący brzuch, obciążający kręgosłup oraz mięśnie, do tego zmiany w obrębie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Objawy porodu
Plamienie pod koniec ciąży: Co oznaczają różowe, brązowe, a co brunatne upławy przed porodem?
Plamienie pod koniec ciąży najczęściej nie jest powiązane z żadnymi komplikacjami. Mimo to, przyszłe mamy - szczególnie, jeśli są w ciąży po raz pierwszy - mogą obawiać się o zdrowie
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży Zdrowie w ciąży
Migrena w ciąży [przyczyny, leczenie, domowe sposoby na migrenę]
Migrena w ciąży to częsta przypadłość, z którą borykają się przyszłe mamy szczególnie w I trymestrze. Co ciekawe, nie wszystkie kobiety, które przed ciążą często odczuwały bóle głowy, doświadczają ich
Czytaj dalej