Cebula dymka nie zmarznie, jeśli posadzić ją w dobrym momencie. Spiesz się, zaraz przeoczysz ten termin

Narażona na wymarznięcie zimowa cebula dymka ma swój bezpieczny termin sadzenia. Sprawdź, kiedy należy ukończyć jesienne uprawy tego warzywa, aby nie stracić całego plonu.

Cebula dymka świetnie nadaje się do większości potraw. Sama w sobie dodaje słodko-ostrego smaku, a jej szczypiorek zielonego uroku naszym kulinarnym dokonaniom. Dlatego warto wyczekać odpowiedni moment jej posadzenia, aby nie zdążyła nam zmarznąć i cieszyła nas swoim smakiem w potrawach.

Sprawdź: Kwitną nawet zimą. Nie zapomnij jednak o zasadzie “50×50”. Inaczej wszystkie padną

Czym różni się cebula dymka od zwykłej lub szalotki? Tutaj kluczem jest rozmiar i smak

Smak cebuli dymki jest smakiem słodko-pikantnym, znacznie odróżniającym się od smaku zwykłej cebuli. Dodatkowo dymka jest mniejsza od zwykłej cebuli, choć w wyglądzie są naprawdę bardzo podobne. Szalotka z kolei w smaku jest delikatna i znacznie łagodniejsza od dymki czy zwykłej cebuli. Dodatkowo jest najmniejsza z nich wszystkim. Rozmiarem przypomina ząbki czosnku. Łącząc te informacje, jeśli chcemy mieć w potrawie zdecydowany smak cebuli wybieramy cebulę zwykłą. Jeśli chcemy mieć słodko-ostry smak dodajemy dymkę, a jeśli smak cebuli ma być prawie niewyczuwalny, ale dodający aromatu, to wybieramy szalotkę.


Dymka idealnie sprawdzi się do spożywania na surowo w sałatkach, pastach kanapkowych i w zimnych sosach. Na ciepło jest idealna do jesiennych zup-kremów.

Sprawdź: Jak zeszklić cebulę? Będzie wyjątkowo smaczna, jeśli dodasz jeden składnik. Różnicę poczujesz od razu

Cebula dymka – uprawa. Kiedy i jak należy ją posadzić?

Zimowa cebula dymka powinna być sadzona chwilę przed nadejściem zimy. Jednak bardzo ważne jest wyczekanie odpowiedniego momentu. Zbyt późne jej posadzenie może spowodować wymrożenie całego plonu. Więc kiedy się za to zabrać? Najlepszym terminem jest październik, a dokładniej jego pierwsza połowa. Jeśli dymka zdąży się ukorzenić jeszcze przed przymrozkami, to znacznie wzmocni się w walce z zimnem. Posadzenie jej jesienią spowoduje również spowolnienie wzrostu części nadziemnej warzywa. Dzięki temu osadzone w ziemi cebule lepiej przetrwają zimę. Pamiętajmy, aby umieścić je na głębokości około dwukrotności wielkości cebulki, czyli 5 – 7 centymetrów, aby na pewno nie wystawały ponad ziemię.

Sprawdź: Ten prosty sposób sprawi, że nie będziesz płakać przy krojeniu cebuli. Masz go pod ręką

Pierścionki zaręczynowe

Pierścionek zaręczynowy

Bardzo mocno w ostatnim czasie na moim blogu wzrosło zainteresowanie oświadczynami i zaręczynami. Na specjalne życzenie jednej z czytelniczek, opisałam dziś przyjęcia zaręczynowe. Dopiero przed chwilą jednak dotarło do mnie,...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Sala weselna

Sala weselna to jeden z podstawowych aspektów realizacji wesela. Od poszukiwań sali weselnej najlepiej jest zacząć planowanie uroczystości. Sala weselna a liczba gości Przede wszystkim na początku oszacujcie mniej więcej liczbę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo