Ciąża po 40-stce: wady i zalety późnego macierzyństwa

Wiek, w którym kobiety zachodzą w ciążę, stopniowo przesuwa się w górę i w Polsce wynosi średnio 27 lat. Coraz mniej osób dziwi widok kobiety po 40 roku życia w zaawansowanej ciąży. Wraz z przesuwającym się wiekiem zajścia w pierwszą ciążę, rośnie w naszym kraju grupa kobiet, które zachodzą w ciążę po 40 roku życia. Czasami jest to efekt wyłącznej decyzji pary, decydującej się na dziecko, czasami wynika z problemów zdrowotnych we wcześniejszych latach i niemożności zajścia w ciążę. Bardzo często ciąża po 40-tce to kolejna ciąża danej kobiety, która była nieplanowana i w większości przypadków, kiedy kobiety te zdają sobie sprawę z ryzyka ciąży w tak późnym biologicznie wieku oraz mają już starsze dzieci, taki stan może być dla przyszłej matki bardzo stresujący. Niewątpliwie jednak późne macierzyństwo ma tyle samo zalet, jak i wad.

Ciąża po 40-stce: wady i zalety późnego macierzyństwa
Depositphotos

Pierwsza ciąża po 40-stce ma zalety!

Pierwsza ciąża po 40 roku życia jest w wielu przypadkach indywidualną decyzją kobiet lub pary i jeżeli nie wynika ona z problemów z poczęciem dziecka w poprzednich latach, może być prawdziwie szczęśliwym okresem dla kobiet.

Kobiety, które zdecydowały się na pierwszą ciążę po 40-stce, są dużo bardziej świadome niż 20 lat wcześniej, a efektem tego jest świadome macierzyństwo. Zwykle kobiety znajdujące się w piątej dekadzie życia mają już ugruntowaną pozycję zawodową, osiągnęły pewien status w pracy i pozycję społeczną i nie muszą martwić się o utratę stanowiska w wyniku ciąży, co przekłada się na spokojny okres 9 miesięcy oczekiwania na niemowlę, pełen pozytywnych emocji i bezstresowego wyczekiwania na pociechę.

Ponadto przyszłe mamy po czterdziestym roku życia są bardziej świadome siebie, znają swój charakter, wiedzą czego oczekują od życia oraz czego mogą oczekiwać od partnera, ponieważ związek, w którym przebywają przeszedł już zwykle okres docierania się i burzliwych kryzysów.

Sprawdź:  Zwolnienie lekarskie w ciąży

Ciąża w wieku 40. lat może stanowić dla kobiet wyjątkowy prezent, ponieważ wiele z nich zdaje sobie sprawę, że może już potem nie począć dziecka, wobec czego celebrują one zarówno okres ciąży, jak i późniejsze macierzyństwo. Przyszłe mamy zdają sobie jednak sprawę z tego, iż tak późny wiek zwiększa ryzyko powikłań ciążowych oraz może być niebezpieczny dla dziecka, dlatego też są bardziej ostrożne, dużo uważniej od 20-latek wsłuchują się w swój organizm. Kolejną, niewątpliwą zaletą ciąży po czterdziestce jest to, że przyszłe mamy miały okazję dużo więcej przeżyć i zobaczyć w okresie przed macierzyństwem. Dzieci pochłaniają bowiem bardzo dużą część dochodu, a kobiety, które zyskały pozycję i zarabiają satysfakcjonujące pieniądze mają szansę bez oglądania się na dzieci podróżować po świecie i odkrywać nowe miejsca oraz pasje.

Jak widać, ciąża po czterdziestym roku życia ma więc ogromną ilość zalet, które pomimo ryzyka zdrowotnego bardzo często przeważają i wpływają na decyzję kobiet, które postanawiają począć dziecko dopiero w tym wieku.

Ciąża po 40 roku życia: zagrożenia

Z medycznego punktu widzenia ciąża mająca miejsce po 35 roku życia to już ciąża późna, a ciąża po czterdziestce to ciąża bardzo późna. W związku z tym obarczona jest ona dużo większym zagrożeniem dla zdrowia matki i dziecka niż w przypadku ciąży u osoby 15 lat młodszej. W przeważającej większości kobiet ich organizm po ukończeniu 40-stu lat nie jest tak wydolny, jak był w wieku 25 lat, co przekłada się na dużo większe obciążenie serca. Dodatkowo w tak późnym okresie, kobiety w dużo większym stopniu narażone są na wystąpienie chorób przewlekłych, takich jak zakrzepica, cukrzyca ciążowa oraz nadciśnienie tętnicze czy zatrucie ciążowe.

Niestety nie tylko matki obarczone są ryzykiem wystąpienia chorób. Dzieci u kobiet, które decydują  się na ciąże po 40 roku życia, tylko ze względu na wiek matki w dużo większym stopniu narażone są na urodzenie się wadą chromosomalną np. z zespołem Downa. Drastycznie zwiększa się również ryzyko poronienia – badania wskazują, iż 40 % kobiet po 40-tce nie donosi ciąży, a ryzyko poronień u kobiet po 45 roku życia wynosi aż 50%. Warto również wspomnieć, iż większość porodów u kobiet decydujących się tak późno na ciąże odbywa się poprzez cesarskie cięcie.

Sprawdź:  Najpopularniejsze wśród rodziców

Zobacz: Nieprawidłowa przezierność karkowa a zespół Downa

Ciąża po 40 roku życia: badania

O ile jest to możliwe, a jest w przypadku kobiet, decydujących się świadomie na zajście w ciążę po 40 roku życia, przyszłe matki przed rozpoczęciem starań o dziecko powinny wykonać szereg badań profilaktycznych, aby oprócz zagrożenia dla zdrowia przyszłego dziecka i matki, wynikającego z wieku ciężarnej zniwelować lub zapobiec ewentualnym powikłaniom. Badania te powinny obejmować:

  • morfologię,
  • badanie podstawowe moczu,
  • badanie tzw. trójki tarczycowej (TSH, Ft3 i Ft4),
  • cytologię,
  • poziom przeciwciał na różyczkę,
  • toksoplazmozę,
  • cytomegalię,
  • stężenie glukozy, a także inne badania, które zależą od stanu zdrowia przyszłej matki.

W ciąży kobiecie po 35 roku życia przysługuje również prawo do niepłatnych badań prenatalnych, które przed 35 rokiem życia są dość drogie, ale wykrywają choroby genetyczne, na które szczególnie narażone jest dziecko tak dojrzałej matki.

[Zdjęcie główne: Depositphotos.com]

Dodaj komentarz

Edukacja i psychologia Newsy
Na kogo wypadnie na tego BĘC! Przedszkola przyjmują dzieci losowo?
W Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Gdańsku zapadł wyrok odnośnie nieprzyjęcia do przedszkola dziecka na podstawie losowego programu rekrutacyjnego. Rekrutacja do przedszkola Do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego trafiła sprawa dotycząca przyjmowania dzieci do przedszkoli.
Czytaj dalej
Mama
6 dziwnych rzeczy, które robią młode mamy
Spotkanie z dzieckiem po dziewięciu miesiącach oczekiwania jest ekscytującym przeżyciem. Od razu zostaje najukochańszą osobą i oczkiem w głowie rodziców, pomimo tego, że jest prawie obcym, a jednocześnie tak dobrze
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży
Swędzenie skóry w ciąży to problem, który z pewnością znają wszystkie przyszłe mamy. Najczęściej jest on ściśle związany z rozszerzaniem się jej na skutek wzrostu maluszka, ale czasami jego podłoże
Czytaj dalej
Badania w ciąży
Badanie dna oka w ciąży – zagrożenia, wskazania, terminy
Badanie dna oka w ciąży jest niezmiernie ważne. Podczas niego można wykryć specyficzne zmiany degeneracyjne na obwodzie naszej siatkówki. Te będą jednoznacznie wskazywały na konieczność zakończenia ciąży metodą cesarskiego cięcia.
Czytaj dalej
Poród
Ile trwa poród? Czy możesz przewidzieć, jak długo będziesz rodzić?
Czas trwania porodu zależny jest od wielu czynników: zdrowia mamy i dziecka, indywidualnych uwarunkowań fizycznych, ilości przebytych porodów, a nawet psychicznego nastawienia do tego wydarzenia. Każdy poród to wydarzenie jedyne
Czytaj dalej
Ciąża Zdrowie rodziców
Mięśniaki macicy a ciąża
Czym są mięśniaki macicy? Skąd się biorą? Jak przebiega ich leczenie? Czy mając te łagodne nowotwory można zajść w ciążę i czy jest to bezpieczne? Mięśniaki macicy Mięśniaki macicy to łagodne nowotwory
Czytaj dalej
Poród
Dokumenty do porodu. Jakie wyniki badań musisz zabrać ze sobą do szpitala?
Badania do porodu powinny odbywać się systematycznie podczas trwania całego przebiegu ciąży. Prawdą jest jednak, iż tuż przed samym przyjściem dziecka na świat wykonuje się ich zdecydowanie więcej niż w
Czytaj dalej
Planowanie ciąży
Inseminacja a in vitro – czym się różnią?
Trudności z poczęciem potomstwa pojawiają się obecnie u coraz większej ilości par pragnących zostać rodzicami. Według WHO, kiedy czas podejmowania bezowocnych prób wydłuża się do kilku, a w niektórych przypadkach
Czytaj dalej
Choroby w ciąży
Domowe sposoby na hemoroidy w ciąży
Ciąża to okres wyjątkowy. Nie tylko wielkie oczekiwanie na przyjście na świat nowego członka rodziny, ale również szereg różnego rodzaju zmian w organizmie kobiety. Stopniowy wzrost objętości macicy może powodować
Czytaj dalej
Dolegliwości w ciąży
Swędzenie pochwy w ciąży – Najczęstsze przyczyny i skuteczne sposoby na świąd okolic intymnych
Swędzenie pochwy w ciąży to częsta dolegliwość, z którą pacjentki zgłaszają się do gabinetu ginekologicznego. Jej przyczyna może leżeć w zmianie odczyny pH pochwy podczas trwania stanu błogosławionego lub infekcjach
Czytaj dalej