Czy 800 plus jest pewne? Rodzice boją się, że podwyżka nie wejdzie w życie. Deklaracje nowej koalicji są jasne

Wynik październikowych wyborów parlamentarnych zaniepokoił część rodziców w kontekście przyznawanych świadczeń. Pojawiła się obawa, że nowy rząd będzie chciał wycofać się z podwyżki 500 plus, a może nawet całkowicie zlikwidować dodatek na dzieci. Deklaracje przedstawicieli nowej koalicji są jednak jasne. Rodzice nie mają powodów do niepokoju. Czy 800 plus jest pewne?

Czy 800 plus jest pewne?

Rodziny otrzymują świadczenie 500 plus już od 2016 roku. Przez te siedem lat dodatek stał się dla wielu rodzin niezwykle ważną częścią domowego budżetu. Nic zatem dziwnego, że rodzice z entuzjazmem przyjęli wiadomość o podwyżce świadczenia o 300 zł. Zmiany zostały przyjęte w lipcu tego roku, jeszcze w poprzedniej kadencji Sejmu.

Wynik ostatnich wyborów parlamentarnych wywołał jednak niepokój i wątpliwości wśród rodziców. Pojawiły się obawy, że nowy rząd składający się z koalicji KO, Trzeciej Drogi i Lewicy, będzie chciał ograniczyć wydatki i wycofa się z wprowadzonych podwyżek. Z wypowiedzi polityków wynika jednak, że nie ma powodów do zmartwień. Partie, które przejmą władze w Polsce, nie mają zamiaru rezygnować z podwyżki ani tym bardziej likwidować świadczenia. Świadczą o tym również słowa przewodniczącego Donalda Tuska.

Nikt nikomu nie zabierze 500 plus. […] To, co dała poprzednia władza, zostanie utrzymane. To jest nie do odebrania. Koniec kropka.Donald Tusk, przewodniczący Koalicji Obywatelskiej

W podobnym tonie wypowiedział się również wiceszef KO Tomasz Siemoniak, a także Władysław Kosiniak-Kamysz, jeden z liderów Trzeciej Drogi. Warto przypomnieć, że Koalicja Obywatelska niemal w całości poparła nowelizację ustawy wprowadzającą podwyżkę.

Zobacz: Zwrot podatku na dziecko 2023. Ta grupa rodziców nie skorzysta z ulgi przez limit dochodu. Kogo dotyczy?

Kiedy będzie wypłacane 500 plus?

Zgodnie z przyjętą w lipcu ustawą 500 plus zostanie podwyższone do 800 zł na każde dziecko od 1 stycznia 2024 roku. Jak wynika z przepisów, wyższe świadczenie może nie trafić do wszystkich rodziców od razu. Jednak 800 plus zostanie wypłacone rodzicom najpóźniej do końca lutego, z ewentualnym wyrównaniem również za styczeń.

Sprawdź też:

Świadkowie

Rola świadków na weselu

Z racji tego, że już za dwa tygodnie będę świadkową na weselu siostry, postanowiłam przyjrzeć się tej roli i jej obowiązkom troszeczkę bliżej, a tym, co się nauczyłam, chętnie podzielę...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo