Czy na próbne matury trzeba być na galowo? Taki strój najlepiej wybrać na egzaminy stroj

Czy na próbne matury trzeba być na galowo? Taki strój najlepiej wybrać na egzaminy

Na początku grudnia maturzyści większości szkół średnich w Polsce zmierzą się z maturami próbnymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Zgodnie z zaleceniami testy mają zostać przeprowadzone w miarę możliwości w formie najbardziej zbliżonej do właściwych majowych egzaminów. Wielu uczniów zastanawia się, czy dotyczy to również stroju. Czy na próbne matury trzeba być na galowo? Jak się ubrać na maturę próbną?

Czy na próbne matury trzeba być na galowo?

Matura to zdecydowanie jeden z najważniejszych momentów w życiu. Nie bez przyczyny określana jest mianem egzaminu dojrzałości – jest bowiem nie tylko sprawdzianem dotychczasowej wiedzy, ale także pierwszym krokiem ku dorosłości: studiom wyższym, wymarzonej pracy. Majowe egzaminy wymagają odpowiedniego przygotowania przede wszystkim pod kątem wiedzy, ale ważny jest również wybór stroju.

Na maturze obowiązuje strój oficjalny, galowy, który będzie odpowiadał powadze sytuacji i randze egzaminu. Ubranie powinno być eleganckie, najlepiej klasyczne, bez zbędnych dodatków, które mogłyby rozpraszać. Najbezpieczniej jest stawiać na stonowane kolory, najlepiej połączenia klasycznej bieli, czerni i granatu. Krzykliwe barwy nie będą najlepszym wyborem.

Nieco bardziej na luzie można jednak podejść do wyboru stroju na egzaminy próbne. Chociaż są one z reguły przeprowadzane w sposób maksymalnie zbliżony do właściwej matury, to jednak nie jest to jeszcze tak oficjalne wydarzenie. Można zatem pozwolić sobie na nieco mniej formalny strój, byle był schludny.

Jeśli jednak uczeń chciałby się bardziej wczuć w sytuację i poczuć emocje jak na prawdziwy egzaminie, może spróbować osiągnąć ten efekt również za pomocą stroju i ubrać właśnie tak, jak zrobi to w maju.

Zobacz: Ile trzeba mieć procent, żeby zdać maturę 2025? Uczniów obowiązują w tym roku nowe wymagania

CKE matura próbna 2024

Zgodnie z harmonogramem CKE próbne matury zostaną przeprowadzone w całej Polsce już na początku grudnia. Uczniowie zmierzą się z językiem polskim, matematyką i językiem obcym na poziomie podstawowym. Chociaż egzaminy próbne nie są obowiązkowe, to jednak większość szkół korzysta z okazji do ich przeprowadzenia. Arkusze sprawdzane są wewnętrznie, przez nauczycieli w danej szkole, dlatego nie ma oficjalnej daty ogłoszenia wyników. Prawdopodobnie jednak wszystkie zostaną podane jeszcze przed przerwą świąteczną.

Kiedy dokładnie odbędą się egzaminy próbne CKE:

  • 5 grudnia (czwartek): godz. 9:00 – język obcy nowożytny
  • 6 grudnia (piątek): godz. 9:00 – matematyka (poziom podstawowy), godz. 14:00 – język łaciński i kultura antyczna oraz języki mniejszości narodowych (poziom podstawowy);
  • 9 grudnia (poniedziałek): godz. 9:00 – język polski (poziom podstawowy), godz. 14:00 – języki mniejszości narodowych (poziom rozszerzony);
  • 10 grudnia (wtorek): godz. 9:00 – biologia, godz. 14:00 – informatyka, filozofia;
  • 11 grudnia (środa): godz. 9:00 – geografia, godz. 14:00 – język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (poziom dwujęzyczny);
  • 12 grudnia (czwartek): godz. 9:00 – matematyka (poziom podstawowy), godz. 14:00 – historia;
  • 13 grudnia (piątek): godz. 9:00 – język angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski (poziom rozszerzony), godz. 14:00 – fizyka;
  • 16 grudnia (poniedziałek): godz. 9:00 – chemia; godz. 14:00 – wiedza o społeczeństwie;
  • 17 grudnia (wtorek): godz. 9:00 – język polski (poziom rozszerzony), godz. 14:00 – historia muzyki i historia sztuki.

Sprawdź też: