Czy zero jest podzielne? Działania z zerem sprawiają uczniom sporo kłopotów

Zero jest czasami dość problematyczną liczbą w matematyce. Zasady dotyczące mnożenia i dzielenia z udziałem zera często sprawiają problemy także uczniom podczas wykonywania podstawowych szkolnych działań. Nieprzestrzeganie pewnych reguły będzie skutkował błędami w obliczeniach. Czy zero jest podzielne przez 5? Czy 0 można podzielić przez 2? Czy 0 dzieli się przez 3?

Czy zero jest podzielne przez liczby?

Odpowiedź na pytanie, przez jakie liczby podzielne jest zero, może budzić pewne wątpliwości, zwłaszcza wśród uczniów w szkole (albo wśród dorosłych, którzy naukę skończyli już dawno temu i nie do końca pamiętają lekcje matematyki).

Zgodnie z regułami liczba 0 jest podzielna przez każdą liczbę rzeczywistą różną od 0. W przypadku takiego działania, gdy 0 jest dzielną, a dzielnikiem dowolna liczba różna od zera, to iloraz również będzie równy 0.

Myląca może być zasada, która zabrania dzielenia przez zero, czyli dokonywania obliczeń, w których 0 jest dzielnikiem, a nie dzielną. Według matematycznych reguł nie da się określić wyniku dzielenia przez 0. Definicja dzielenia zakłada, że dzielnik powinien być różny od zera.

Zobacz: Pole trójkąta prostokątnego – wzór. Sprawdź najprostszy sposób na obliczenia!

Przez co jest podzielne 0?

Jak już wyżej wspomniano, liczbę 0 można swobodnie dzielić przez wszystkie liczby różne od zera. Należy jednak pamiętać, że w każdym takim przypadku wynik będzie równy zero.

Sprawdź: Tabliczka mnożenia – jak skutecznie nauczyć dziecko tabliczki mnożenia?

Czytelnicy pytają, przez co podzielne jest 0

Czy zero dzieli się przez 3?

Tak, zero dzieli się przez 3, a wynik to 0.

Czy 0 jest podzielne przez 5?

Da się podzielić 0 przez 5, ale wynik będzie równy zero.

Czy zero dzieli się przez 2?

Tak, da się podzielić liczbę 0 przez 2, ale iloraz będzie równy zero.

Czy 0 jest podzielne przez 4?

Podobnie jak w przypadku wszystkich innych tego typu obliczeń, można ich dokonać, ale wynik zawsze będzie równy zero.

Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Torty weselne

Tort Weselny

Tort weselny to tradycyjny deser podawany na przyjęciu weselnym. Według tradycji brak tortu na weselu oznacza brak słodkiego życia po ślubie, także lepiej nie ryzykować. Obecnie na rynku ślubno-weselnym możemy...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo