Do kiedy można składać papiery do szkoły średniej? Nie przegap ważnych terminów

Skomplikowane i stresujące procedury związane z rekrutacją do szkół ponadpodstawowych to zmora wszystkich ósmoklasistów oraz ich rodziców. Już wkrótce całe postępowanie wejdzie w decydującą fazę, ponieważ uczniowie otrzymają wyniki egzaminów. Następnie będą mieli chwilę czasu na przeliczenie uzyskanych punktów i przeanalizowanie swoich szans na dostanie się do wymarzonej szkoły. Będzie jeszcze możliwość dokonania zmian w złożonych wnioskach. Ostatecznym etapem jest zawsze dostarczenie do szkoły pierwszego wyboru świadectwa oraz zaświadczenia o wynikach egzaminów. Do kiedy można składać papiery do szkoły średniej? Jak wyglądają szczegółowe terminy rekrutacji do szkół ponadpodstawowych 2022? Do kiedy można składać papiery do liceum?

Do kiedy można składać papiery do szkoły średniej?

Postępowanie rekrutacyjne nie zawsze jest tak łatwe, jak można by było zakładać. Nieraz spędza sen z powiek nie tylko kandydatom, ale także ich rodzicom, którzy próbują pomóc swoim pociechom w dopilnowaniu wszelkich formalności i terminów. Całą procedurę dodatkowo komplikuje fakt, że nie ma jednego ogólnego terminarza dla wszystkich szkół w Polsce. Harmonogram dla poszczególnych województw ustalany jest przez konkretne kuratoria.

Oprócz tego czynnikiem generującym dodatkowy stres i trudności może być fakt, że to, w jakiej formie prowadzony jest nabór wniosków do danej placówki decyduje jednostka samorządowa, która tą szkoła zarządza (miasto, powiat etc.). Przeważnie wszystko odbywa się za pośrednictwem systemu elektronicznego, gdzie kandydat wprowadza wszystkie niezbędne dane, dokonuje wyboru szkoły i konkretnych oddziałów, a następnie uzupełnia swój profil o oceny ze świadectwa oraz wyniki egzaminu. Co jednak istotne, nie wszystkie placówki ponadpodstawowe z naszej okolicy prowadzą rekrutację online. Przed złożeniem dokumentów, warto więc sprawdzić harmonogram i warunki w konkretnej, interesującej nas szkole.

O sposobie składania wniosku (czy wersja papierowa czy wniosek on-line) decyduje organ prowadzący dane szkoły, np. Miasto Poznań, Miasto Kalisz, Powiat Poznański, Powiat Kościański. Większość organów prowadzących, szczególnie w dużych miastach, wprowadzi system elektroniczny. Informacji na ten temat należy szukać w szkołach ponadpodstawowych lub w urzędzie właściwym dla danego powiatu lub miasta na prawach powiatu.

Problematyczną wydaje się również kwestia limitu szkół, do których można kandydować. Z informacji wynika, że w większości miast i powiatów uczeń może wybrać tylko trzy placówki (nie ma natomiast zwykle ograniczeń w wyborze konkretnych klas). Niektóre organy prowadzące szkoły dopuszczają jednak możliwość złożenia wniosków do większej liczby placówek.

W zdecydowanej większość miejsc w Polsce rekrutacja do szkół ponadpodstawowych rozpoczęła się już w połowie maja, a ostatecznego wyboru należało dokonać najpóźniej do 20 czerwca. Jeśli ktoś nie dotrzymał tego terminu, nie zarejestrował się w systemie lub nie złożył papierów osobiście, prawdopodobnie może liczyć już wyłącznie na postępowanie uzupełniające, czyli drugą turę. Startuje ona zazwyczaj po ogłoszeniu list przyjętych w pierwszym terminie, a więc dopiero na początku sierpnia.

Jak już wypełnimy poprawnie wszystkie wnioski, pojawia się zazwyczaj inne bardzo ważne pytanie, a mianowicie – do kiedy można składać papiery do szkoły średniej? Sprawdzamy.

Zobacz: Strajk nauczycieli na początku roku szkolnego? “Będziemy walczyć o najlepsze rozwiązania dla polskiej edukacji”

Do kiedy dokumenty do szkoły średniej?

O przyjęciu danego kandydata do placówki zadecyduje liczba uzyskanych punktów, maksymalnie można uzyskać ich 100. Do całej puli liczą się nie tylko rezultaty egzaminu ósmoklasisty, ale także oceny ze świadectwa, które przelicza się na punkty. Dodatkowe “oczka” dodaje się uczniom, którzy otrzymali świadectwo z wyróżnieniem lub mają jakieś inne osiągnięcia (np. udział w wolontariacie).

W związku z powyższym najistotniejszy etap postępowania rekrutacyjnego rozpoczyna się w momencie otrzymania wyników egzaminów. W tym roku będzie to 1 lipca. Wówczas kandydat ma jeszcze chwilę czasu na podsumowanie swoich osiągnieć, zsumowanie wszystkich punktów i przeanalizowanie progów punktowych tak, aby stwierdzić, czy z uzyskanym rezultatem ma szansę dostać się do wybranych szkół. Od momentu poznania wyników przez kilka dni jest jeszcze możliwość dokonania zmian w systemie.

Jeśli już uczeń po zastanowieniu podejmie ostateczną decyzję, najpierw wprowadza do systemu elektronicznej rekrutacji (o ile w takiej bierze udział) informacje o wynikach egzaminów oraz ocenach. Następnie świadectwo oraz specjalne zaświadczenie o szczegółowych wynikach egzaminu (wydawane przez szkoły 8 lipca) dostarcza do szkoły pierwszego wyboru. Większość harmonogramów ustalonych przez kuratoria informuje, że ostateczny termin na złożenie dokumentów to 12 lipca, ale nie dotyczy to wszystkich placówek. Trzeba sprawdzać w konkretnej szkole lub w konkretnej jednostce samorządowej, w której znajduje się dana placówka.

Sprawdź: Take It Easy z Easy Breezy: Novakid ponownie zaprasza do udziału w wirtualnym, darmowym obozie językowym dla dzieci

Jak złożyć papiery do szkoły średniej?

Po podjęciu ostatecznej decyzji w kwestii wyboru placówki uczeń powinien dostarczyć do szkoły pierwszego wyboru świadectwo ukończenia podstawówki oraz zaświadczenie o wynikach egzaminów. Najlepiej zrobić to oczywiście osobiście, ponieważ większość placówek wymaga oryginałów. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić, najrozsądniej będzie skontaktować się z sekretariatem danej szkoły i zapytać, czy jest możliwość przesłania skanów dokumentów e-mailem.

Zobacz: Jakie przedmioty liczą się do średniej w 8 klasie? Sprawdź, jak ją obliczyć

Rodzice i uczniowie pytają, do kiedy można składać papiery do szkół

Do kiedy można składać wnioski do szkół?

Rekrutacja w większości placówek trwa od 16 maja do 20 czerwca. Kolejna tura, uzupełniająca zaczyna się zazwyczaj z początkiem sierpnia.

Do kiedy można złożyć papiery do szkoły średniej?

Po poznaniu wyników egzaminów jest zazwyczaj kilka dni na dostarczenie do szkoły niezbędnych dokumentów. Konkretny termin zależy jednak od miejsca (jednostki samorządowej), w której dana placówka się znajduje.

Do którego można składać papiery do szkół?

Postępowania rekrutacyjne w większości województw rozpoczęły się w połowie maja lub nawet wcześniej, a wnioski można było składać najczęściej do 20 czerwca (a w przypadku oddziałów dwujęzycznych nawet wcześniej). Tura uzupełniająca rozpocznie się natomiast po ogłoszeniu list kandydatów przyjętych w pierwszym terminie, będzie to więc prawdopodobnie początek sierpnia. Trzeba jednak sprawdzać w konkretnych szkołach.

Dodaj komentarz

Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo