Dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci. Rodzice mogą dostać więcej pieniędzy, ale Skarbówka o tym nie przypomni

Jak co roku, rodzice przy rozliczaniu PIT mogą skorzystać ze specjalnej ulgi na dzieci i obniżyć wysokość swojego podatku nawet o kilka tysięcy. Zdarza się jednak, że kwota podatku jest zbyt niska i nie da się uwzględnić pełnej kwoty odliczenia. W takiej sytuacji rodzicom przysługuje dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci. Pieniądze nie są jednak wypłacane automatycznie, podatnicy sami muszą odpowiednio uzupełnić swoją deklarację. Jak to zrobić?

Komu przysługuje dodatkowy zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci?

Zgodnie z przepisami ulga prorodzinna przysługuje osobom rozliczającym się według skali podatkowej, czyli tym, które składają PIT-36 lub PIT-37. Niekiedy jednak kwota należnego odliczenia przekracza sumę zaliczek na podatek pobranych w ubiegłym roku rozliczeniowym. W takim przypadku niewykorzystana ulga może zostać zwrócona, o ile rodzic uzupełni odpowiednie rubryki w formularzu w programie Twój e-PIT.

System automatycznie wskazuje nadpłatę, która jest równa pobranej w zeszłym roku kwocie zaliczek na podatek. W takim przypadku rodzice otrzymaliby jedynie to, co zapłacili (zaliczki), a nie to, co rzeczywiście im przysługuje, czyli dodatkowy zwrot.

Zobacz: Ulga dla pracujących seniorów. Komu przysługuje? Niektórzy mogą zaoszczędzić nawet kilka tysięcy

Ulga na dziecko. Jak otrzymać dodatkowy zwrot?

Ponieważ dodatkowy zwrot z tytułu ulgi na dzieci nie jest naliczany automatycznie, rodzice muszą odpowiednio uzupełnić deklarację, aby pieniądze zostały zwrócone z odprowadzonych składek. Można to zrobić błyskawicznie w programie Twój e-PIT.

Wystarczy przejść do zakładki “Dodaj lub zmień ulgi” i wybrać opcję “Dodaj zwrot z tytułu niewykorzystanej ulgi na dzieci”. Na ekranie wyświetli się wówczas rubryka “Składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne”, którą należy wypełnić danymi z pozycji 125 z PIT-37. Po wpisaniu tych wartości system powinien automatycznie wypełnić rubrykę “Dodatkowa kwota do zwrotu z ulgi na dzieci”. Powinna również wzrosnąć kwota przysługującej nadpłaty.

Sprawdź też:

Gry i zabawy dla dzieci

LEGO matematyka: Ułamki na klockach LEGO

Jednym z punktów na mojej “Ojcowskiej Bucket List” jest zarażenie córki miłością do matematyki. Sporym sukcesem będzie brak jej niechęci do tego przedmiotu. Tak się złożyło, że trafiłem dziś na...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Zaręczyny, oświadczyny i zmówiny

Czym są zaręczyny? Zmówiny przedślubne to spotkanie, na którym rodziny przyszłego małżeństwa omawiają szczegóły dotyczące m.in: terminu ślubu, wesela i spraw majątkowych. Uzgadniają pomiędzy sobą kwestie dotyczące przyszłego małżeństwa. Gdzie są...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo
Enable registration in settings - general