W związku z rosnącymi cenami węgla rząd przyjął specjalną ustawę wprowadzającą dofinansowanie do zakupu tego surowca. Na wsparcie w wysokości 3000 zł może liczyć część gospodarstw domowych, trzeba będzie jednak spełnić pewien warunek. Gdzie i jak złożyć wniosek o dodatek węglowy? Komu przysługuje dopłata do węgla 2022 i od kiedy będzie się można o nią ubiegać?
Dopłata do węgla 2022
Wszystko wskazuje na to, że zgodnie z zapowiedziami dodatek węglowy wkrótce wejdzie w życie. W piątek 5 sierpnia Sejm odrzucił poprawki zaproponowane przez Senat, które proponowały, aby świadczenie zostało skierowane dla wszystkich gospodarstw domowych w Polsce, a nie tylko do tych, które jako źródło ogrzewania wykorzystują węgiel. Posłowie odrzucili ten projekt i zapowiedzieli, że w najbliższych tygodniach ma się ponoć pojawić inna korzystna propozycja dla pozostałych obywateli (m.in. tych, którzy ogrzewają swoje domy gazem).
Dotacja do węgla to jednorazowy dodatek w wysokości 3000 zł. Podstawowym warunkiem do jego otrzymania jest rzecz jasna wykorzystywanie do ogrzewania domu jednego ze wymienionych źródeł: kotła na paliwo stałe, kominka, kozy, ogrzewacza powietrza, trzonu kuchennego, piecokuchni, kuchni węglowej lub pieca kaflowego.
Zgodnie z art. 2 ust. 3 przedmiotowego projektu, przez paliwa stałe rozumie się węgiel kamienny, brykiet lub pelet zawierające co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. […] Dodatek węglowy obejmuje więc również ekomiał.
rzecznik prasowy Ministerstwa Klimatu i Środowiska w rozmowie z money.pl
Co ważne, przy przyznawaniu dofinansowania nie obowiązuje żadne kryterium dochodowe. Jest jednak jedna konieczna do spełnienia formalność. Chodzi o wpis do centralnej ewidencji emisyjności budynków. Przed złożeniem wniosku należy dokonać zgłoszenia źródła ogrzewania, bez tego wypłata dodatku będzie niemożliwa.
Sprawdź: Jak zrealizować bon turystyczny? Środki wkrótce stracą ważność!
Wniosek o dodatek węglowy
Na razie nie można jeszcze składać wniosków o dofinansowanie, ponieważ ustawa wciąż jeszcze nie przeszła całej niezbędnej drogi legislacyjnej. Po odrzuceniu przez posłów poprawek Senatu, dokument trafi na biurko prezydenta, który ma 21 dni na złożenie podpisu. Dopiero wówczas nowe przepisy będą mogły wejść w życie.
Specjalny wzór wniosku o dodatek węglowy został umieszczony w ustawie. Jak informują przedstawiciele rządu, będzie można go składać drogą elektroniczną lub osobiście prawdopodobnie we właściwym urzędzie gminy. Ostateczny termin na dokonanie formalności wyznaczono na 30 listopada 2022 roku. Od momentu złożenia wniosku gmina będzie miała miesiąc na wypłatę świadczenia.
Zobacz też: