Dusia – co to za imię? To urocze zdrobnienie kryje pewną niespodziankę

Na co dzień spotykamy się z wieloma różnymi zdrobnieniami imion. Niektóre są zupełnie standardowe, inne bardziej urocze i czułe, a jeszcze inne po prostu zabawne lub żartobliwe. Prawda jest taka, że zdrobnienia to kwestia bardzo indywidualna – mogą się różnić w zależności od danej rodziny czy środowiska, mogą również odnosić się do zupełnie innego imienia, niż z pozoru się wydaje. A co z Dusią? Jak brzmi pełna wersja tego imienia? Zdrobnienie Dusia – od jakiego imienia zostało utworzone?

Dusia – jakie to imię?

Każde imię ma swoje mniej lub bardziej oficjalne zdrobnienia. Służą one zazwyczaj temu, aby w sytuacjach nieformalnych (np. domowych) nie trzeba było za każdym razem używać pełnego, często bardzo poważnie brzmiącego, imienia. Używamy ich również wtedy, gdy chcemy podkreślić łączącą nas bliską relację z drugą osobą i wyrazić czułość czy sympatię.

Imiona mają pewną pulę powszechnie znanych zdrobnień, ale tak naprawdę zasady ich tworzenia pozostają dość luźne. Na co dzień możemy przecież zwracać się do naszych najbliższych taką formą imienia, jaką między sobą ustalimy. Oczywiście najlepiej, aby ta osoba akceptowała i lubiła tę wersję. Prawdą jest jedna, że znaczna część zdrobnień, którymi posługujemy się w domu czy wśród przyjaciół, ma charakter bardzo umowny, charakterystyczny dla danej grupy. Najlepszym tego przykładem jest właśnie Dusia.

Imię Dusia to zdrobnienie, które może zostać utworzone od kilku różnych imion. Najczęściej wspomina się o Darii lub Danucie (Danusia – DanUSIA), ale to jeszcze nie wszystko, co może się kryć pod tą uroczą formą. Dusia może być także zdrobnieniem od Wandy (Wandusia), Magdaleny (Magdusia), a niektórzy twierdzą, że w ich rodzinach zwracano się w ten sposób do każdej Marii.

Dusia to zdrobnienie od:

  • Daria,
  • Danuta,
  • Wanda,
  • Magdalena,
  • Maria.

Zobacz: Zakazane imiona w Polsce – kiedyś i dziś. Sprawdź, jak nie nazwiesz dziecka!

Dusia imię – znaczenie i pochodzenie

Ze względu na to, że zdrobnienie Dusia może odnosić się do kilku różnych imion, nie da się jednoznacznie określić jego pochodzenia i znaczenia. Należy więc przyjrzeć się każdej propozycji osobno.

  • Danuta – imię pochodzenia litewskiego, od słowa danutie (połączenie słów niebo i córka), lub łacińskiego, od słowa donata (darowana przez Boga).
  • Daria – imię pochodzenia (najprawdopodobniej) perskiego i oznacza “osobę, która jest dobra, która niesie dobro”.
  • Magdalena – imię pochodzenia hebrajskiego, od miejscowości Magdala (oznacz kobietę pochodzącą stamtąd). Magdala oznacza po hebrajsku “wieża”.
  • Wanda – imię legendarnej władczyni Krakowa, córki Kraka, po raz pierwszy imię to pojawia się w kronikach Wincentego Kadłubka. Może pochodzić od starosłowiańskiego słowa węda, czyli “wędka”, od litewskiego vandene, czyli “rusałka” lub od niemieckiego Wende, czyli “Wenedyjka, Słowianka”.
  • Maria – imię pochodzenia hebrajskiego, utworzone od słowa Mariam, czyli “napawać radością”.

Sprawdź: Imię zakazane na chrzcie! Jego historia sięga pogańskiej tradycji

Czytelnicy pytają o Dusię

Dusia zdrobnienie od?

Imię Dusia może być zdrobnieniem od Darii, Danuty, Wandy, Magdaleny lub nawet Marii.

Dusia pełne imię?

Daria, Danuta, Magdalena, Wanda, Maria.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Planowanie ślubu oraz wesela

Ślub i wesele w niedzielę

Coraz częściej spotykam się wśród znajomych i nie tylko z przyjęciami weselnymi organizowanymi w niedzielę. Zaczęło mnie zastanawiać, czemu tak wzrosła ilość “niesobotnich” wesel i jakie są zalety oraz wady...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Kto finansuje ślub i wesele?

Kto finansuje ślub i wesele? Najtrudniejszym podczas przygotowań wesela i mogącym być powodem nieporozumień tematem jest podział kosztów. Istnieje wiele możliwości takiego podziału od najbardziej tradycyjnych do zupełnie nowatorskich. Niezależnie...

Czytaj dalej →
Planowanie ślubu oraz wesela

Obyczaje ślubne

Obyczaje ślubne mimo, że nie zmieniają się zbyt często to jednak można w nich zaobserwować pewne trendy. Sprawdź co takiego się zmienia w najważniejszych elementach ślubu oraz wesela. Suknie ślubne...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo