Emilian i Emil. Czy to te same imiona? Kryją niezwykłe znaczenie

W poszukiwaniu idealnego imienia dla swojej pociechy, przyszli rodzice często przeglądają rozmaite listy i rankingi i rozważają różne propozycje. Przy wyborze kierują się przede wszystkim tym, jak imię brzmi i jak się skraca, ale niekiedy bierze się pod uwagę również jego pochodzenie, historię i znaczenie. A jak to wygląda w przypadku imion Emil i Emilian? Skąd pochodzą i co oznaczają? Emil a Emilian – czy to te same imiona?

Emil czy Emilian? Czym różnią się te imiona?

Korzenie imienia Emilian sięgają jeszcze czasów starożytnego Rzymu. Źródła wskazują, że pochodzi od rzymskiego rodu Emiliuszów (łac. Aemilianus) z Etrurii, leżącej w centralnej części Półwyspu Apenińskiego. Imię to wywodzi się od łacińskiego słowa aemulus, czyli rywal. Często tłumaczy się je również jako “ktoś, kto się gorliwie stara”. Imię zyskało popularność w Polsce w XIX wieku. Emilian imieniny obchodzi: 28 kwietnia, 18 lipca, 31 lipca, 8 sierpnia, 21 sierpnia, 11 września, 11 października, 12 listopada  i 6 grudnia.

Emilian i Emil to nie są te same imiona, każde z nich funkcjonuje samodzielnie. Mają jednak te same korzenie. Emil bowiem również wywodzi się od łacińskiego wyrazu aemulus (rywal). Emil funkcjonuje również jako zdrobnienie od Emiliana.

Zobacz: Zakazane imiona w Polsce – kiedyś i dziś. Sprawdź, jak nie nazwiesz dziecka!

Najpopularniejsze imiona męskie

Ministerstwo Cyfryzacji co roku publikuje listę najczęściej nadawanych imion w ostatnich dwunastu miesiącach. Pierwsze zestawienie ukazuje się oficjalnie już w połowie roku, w czerwcu. Kto ostatecznie zostanie liderem? Wiele wskazuje na to, że będzie to, że będzie to Antoni – było to najpopularniejsze imię w pierwszym półroczu 2022 roku. Na drugim miejscu znalazł się Jan, a na trzecim – Aleksander. Tuż za podium uplasował się Franciszek, a pierwszą piątkę zestawienie zamyka Nikodem.

  1. Antoni – imię nadane 3431 razy,
  2. Jan – imię nadane 3246 razy,
  3. Aleksander – imię nadane 3039 razy,
  4. Franciszek – imię nadane 2923 razy,
  5. Nikodem – imię nadane 2805 razy,
  6. Jakub – imię nadane 2751 razy,
  7. Leon – imię nadane 2499 razy,
  8. Stanisław – imię nadane 2174 razy,
  9. Mikołaj – imię nadane 2165 razy,
  10. Szymon – imię nadane 2154 razy.

Sprawdź też:

Dodaj komentarz

Rozwój niemowląt

Śledzik Niemowlaka

Śledzik Niemowlaka Nie pamiętasz o której godzinie zasnęło Twoje dziecko? Czy przed ostatnim karmieniem w butelce było 60 czy 40 ml pokarmu? Czy pieluszkę zmieniałaś godzinę czy trzy godziny temu?...

Czytaj dalej →
Dodatki ślubne

Bukiety ślubne

Bukiety ślubne są dobierane do sukni, dodatków i makijażu Panny Młodej oraz do garnituru Pana Młodego. Mogą też nawiązywać do wystroju sali lub kościoła. Na rozmowę z florystą albo kwiaciarką powinnaś...

Czytaj dalej →
Rodzice.pl - ciąża, poród, dziecko - poradnik dla Rodziców
Logo